تسویه بدهی‌های معوق خارجی
۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۵
0
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خبر داد؛ رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران گفت: بدهی های معوق ما حدود ۳۰۰ میلیون دلار بود که بخش قابل توجهی از آن از مسیر کشورهای اسلامی مثل عراق و دیگر نهادهای فعال در این حوزه پرداخت شد. حجم بدهی بسیار زیاد است اما در حال حاضر بدهی‌های معوق به طور کامل تسویه شده است.

به گزارش اسرار، علی فکری اظهار کرد: اطلس سرمایه‌گذاری مهمترین خدمتی که ارائه می‌کند این است که هزینه‌های سرمایه‌گذاری را از طریق مکان‌یابی محل مناسب سرمایه‌گذاری کاهش می‌دهد. عوامل مکانی کمک می‌کند که سرمایه‌گذار بهترین انتخاب را برای حوزه فعالیت خود داشته باشد.
وی درباره حجم سرمایه گذاری در دولت سیزدهم گفت: طی حدود دو سال دولت سیزدهم ۱۰ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری از خارج ایران در کشور انجام شده است. به ترتیب روسیه، چین، امارات متحده عربی، ایرانیان مقیم خارج، ترکیه، عراق، هندوستان و عمان بیشترین سرمایه‌گذاری را طی این مدت در ایران انجام داده‌اند و روسیه ۲.۷ میلیارد دلار در دولت سیزدهم در ایران سرمایه گذاری کرده است.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران تصریح کرد: راهبرد ما فقط این نیست که محل‌های جذب سرمایه را تغییر دهیم، بلکه میزان سرمایه‌گذاری در ایران نیز افزایش یافته است. تحمیل محدودیت‌ها و شرایط امنیتی پرریسک نیز باعث نشد که سرمایه‌گذاری در ایران کاهش یابد.فکری خاطرنشان کرد: قبلا توافقاتی برای سرمایه‌گذاری بین ایران و برخی کشورها صورت می‌گرفت اما عملا اقدامی صورت نمی‌گرفت اما در دوره اخیر بسیاری از طرح‌ها آغاز شده است. ادامه این وضعیت به بررسی سایر عناصر کسب و کار در ایران بستگی دارد.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری با اشاره به آمار سرمایه گذاری خارجی به تفکیک بخش اقتصادی گفت: از ۱۰ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی که تا کنون در ایران انجام شده بخش های «تامین آب، برق و گاز»، «حمل و نقل و ارتباطات»، «خدمات»، «ساختمان»، «صنعت»، «کشاورزی»، «معدن»، «نفت و گاز»، «افزایش سرمایه طرح های موجود» به ترتیب بیشترین سهم را داشتند.
وی یادآور شد: تا قبل از دولت سیزدهم ارتباط جمهوری اسلامی با تمامی بانک ها و نهادهای توسعه‌ای جهان قطع شده بود. علتش آن بود که قبلا وام هایی را دریافت کرده بودیم و راهکارهایی در پیش گرفته شده بود که مبتنی بر رفع تحریم ها بود. در دولت سیزدهم تصمیم گرفتیم که این راهکارها را تغییر دهیم. قدم اول این بود که مطالبات این نهادها از جمله بدهی به بانک توسعه اسلامی را تسویه کنیم.
فکری با بیان اینکه اصلاح روابط با همسایگان ایران در دستور کار قرار گرفت، بیان کرد: بدهی معوق ما حدود ۳۰۰ میلیون دلار بود که بخش قابل توجهی از بدهی‌ها از مسیر کشورهای اسلامی مثل عراق و دیگر نهادهای فعال در این حوزه پرداخت شد. حجم بدهی بسیار زیاد است اما در حال حاضر بدهی‌های معوق که حدود ۳۰۰ میلیون دلار بود به طور کامل تسویه شده است.رییس سازمان سرمایه‌گذاری تصریح کرد: از این پس با تسویه بدهی‌ها به سمت دریافت تسهیلات جدید می‌رویم.
وی در ادامه تصریح کرد: اقدام دیگری که در دستور کار قرار گرفته، آغاز رایزنی با دیگر نهادها از جمله صندوق اوپک است. درصدد ایجاد تغییر در اساسنامه این صندوق هستیم که زمان می‌برد. ما قصد داریم نقش فعالانه در صندوق اوپک داشته باشیم. باید از شرکای خود در این صندوق حمایت کنیم و قالب توسعه روابط با کشورهای همسو را در این صندوق نیز دنبال می‌کنیم.
فکری با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری در ایران گفت: استان ایلام با توجه به سرمایه‌گذاری روس‌ها در میادین نفتی این استان، بیشترین سهم سرمایه‌گذاری را در بین استان های کشور دارد.رییس سازمان سرمایه‌گذاری تصریح کرد: مهمترین مشوقی که به سرمایه گذاران داده می شود در حوزه ارز ترجیحی است. در بانک مرکزی ارز با نرخ های ترجیحی پرداخت می‌شود که بالاتر از نرخ ارز مبادله است. بانک مرکزی باید گستره فعالیت خود را در این زمینه افزایش دهد.
فکری با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری چین در ایران از حدود ۲۰۰ میلیون دلار سال گذشته به حدود دو میلیارد دلار در سال جاری گفت: با دستور و هدایت معاون رییس جمهور، تحرک ما در بخش چین افزایش پیدا کرد. در چین تصمیم‌گیری بسیار آرام صورت می گیرد؛ زیرا جمیع جوانب مدنظر قرار می‌گیرد. ما بسیاری از موانع را در تعامل با این کشور رفع کردیم. میزان سرمایه‌گذاری چین بسیار می‌تواند بیش از این رقم باشد؛ مشروط به اینکه موانع آن در ایران رفع شود.رییس سازمان سرمایه‌گذاری، تحریم ایران را بهانه‌ای برای کم‌کاری‌ها دانست و گفت: یکی از موضوعات اصلی به نوسانات مقررات در ایران مربوط می شود که باید تا حد امکان از بین ببریم. تغییر مکرر مقررات به تعاملات اقتصادی و تجاری آسیب می‌زند. اتفاقی که در مورد چین افتاد این بود که ما سعی کردیم جلوی این مسائل را بگیریم.
وی درباره موضوع سرمایه‌گذاری چین در بخش مسکن ایران گفت: وقتی سرمایه‌گذاری خارجی را مدنظر داریم باید سهم طرف خارجی را لحاظ کنیم.وی درباره شائبه برداشت لیتیوم از دریاچه ارومیه اعلام کرد: نه این موضوع وجود خارجی ندارد. هیچ سرمایه گذاری برای برداشت لیتیوم در دریاچه ارومیه انجام نشده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.