نخستین خودرو «ویندرو ترنر» خاورمیانه در ایران ساخته شد
۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۲
0
یک شرکت دانش‌بنیان برای نخستین بار موفق به ساخت خودرو «ویندرو ترنر» شد که زباله‌های آلی و تر را به کود کمپوست تبدیل می‌کند.

به گزارش  اسرار انلاین ، دستگاه‌های موردنیاز برای تبدیل زباله‌های آلی به کود از جمله مواردی است که واردات آن بعد از تحریم‌های آمریکا و کشورهای اروپایی متوقف‌شد و به دنبال آن عملا کاهش ۶۵ درصدی دفن زباله‌های شهری را شاهد هستیم.

شرکت دانش بنیان شهاب خودرو به عنوان نخستین و تنها تولید کننده «خودروی کمپوست ترنر خودران» در سطح خاورمیانه توانسته با داخلی سازی این خودرو، عملا تحریم ها علیه ایران را از این حیث، بی‌تاثیر کرده است.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، داوود رجبی مدیرعامل شرکت شهاب خودرو در خصوص ضرورت بومی سازی دستگاه «ویندرو ترنر» گفت: در دنیا، با توجه به کمبود منابع اولیه زمین و اهمیت مساله بازیافت، تکنیک‌های متعددی برای بازیافت زباله مطرح است و با روش های مختلف، اقلامی چون کاغذ، شیشه، پلاستیک و فلز را از زباله جدا کرده و بازیافت می‌کنند اما حجم زیادی از زباله‌های شهری را زباله‌های تر نظیر زباله‌های تولید شده در آشپزخانه، شامل پوست انواع میوه، پسماند غذایی و سایر زباله‌های تر تشکیل می‌دهد. به طوریکه گاهی درصد زباله‌ تر به بیش از ۷۰ درصد می‌رسد؛ بنابراین بازیافت این حجم زباله، از اهمیت زیادی برخوردار است. تبدیل زباله تر به کود کمپوست که قابل استفاده در مصارف کشاورزی و باغداری است یکی از روش‌های مطرح در سطح دنیا است.

وی ادامه داد: از آنجا که بیش از ۷۰ درصد از حجم زباله‌های شهری در ایران را نیز مواد آلی تشکیل می‌دهند،‌ برنامه‌ریزی برای کمک به استفاده مجدد این مواد به عنوان کود کشاورزی علاوه بر مزایای زیست محیطی باعث کاهش چشمگیر حجم مواد دفنی خواهد شد.

این فناور تصریح کرد: در این میان، تولید بیوکمپوست می‌تواند به‌خوبی در صدر برنامه‌های بازیافت و دفع بهداشتی زباله در کشور قرار گیرد. یکی از روش‌های تبدیل زباله آلی به کود کمپوست استفاده از «خودروی کمپوست ترنر خودران» است.

رجبی یادآور شد: در این روش مواد به ‌صورت پشته بر روی زمین دپو شده و توسط «خودروی کمپوست ترنر خودران» هوادهی می‌شوند. با فعالیت میکروارگانیسم‌های هوازی، به تدریج پروسه کمپوستینگ تکمیل شده و طی این عملیات عوامل بیماری‌زا از بین می‌روند اما با توجه به اینکه این دستگاه وارداتی است و تهیه آن از منابع خارجی به دلیل تحریم ایران بسیار مشکل و حتی غیرممکن شده است، اهمیت داخلی‌سازی «خودروی کمپوست ترنر خودران» بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه خرید این دستگاه ۱۷ میلیارد تومان تمام می شود، گفت: خرید نمونه مشابه خارجی این محصول ۳۵ میلیارد تومان است و روی هر دستگاه چیزی حدود ۱۸ میلیارد تومان صرفه جویی ارزی داریم.

مدیرعامل این شرکت خودروسازی، ظرفیت تولید شرکت شهاب خودرو را در تولید این دستگاه، سالی ۱۲ عدد دانست و تصریح کرد: اگر حمایت شویم و تیراژ را بالا ببریم تا سالی ۵۰ عدد هم می توانیم تولید کنیم.

رجبی ادامه داد: با توجه به وجود حداقل ۱۰۰ شهر با جمعیت بالای ۱۵۰ هزار نفر در کشور، طی هفت سال آینده به حداقل ۱۷۶ سایت تولید کود کمپوست هر یک با ظرفیت زباله ورودی ۲۵۰ تن در روز، نیاز داریم که با استمرار این اقدام نیاز به بروز رسانی، نگهداری، تعمیر و تعریف خطوط در دراز مدت هم مطرح می‌شود.

وی در خصوص مزیت ویندرو ترنر بومی‌شده نسبت به نمونه های مشابه خارجی گفت: از آنجا که این دستگاه ابعاد بزرگی دارد و فضای زیادی را اشغال می ‎کند، حمل و نقل آن امری به غایت دشوار و پرهزینه است. بنابراین، مهم‌ترین مزیت بومی‌سازی آن، رفع مشکلات مربوط به حمل و نقل و خروج ارز و … است. نکته دوم اینکه تولیدکنندگان این دستگاه در دنیا محدود هستند، ارائه خدمات پس از فروش ضعیفی هم دارد. تا آنجا که اکثر ویندرو ترنر وارداتی به دلیل نداشتن خدمات پس از فروش، عملا بی استفاده باقی مانده‌اند.

این فناور یادآور شد: در کنار همه این موارد، کاری که ما در بومی‌سازی این محصول در دستور کار خود قرار داده‌ایم این است که ترکیبی از مزایای همه دستگاه‌های مشابه خارجی در این محصول به نوعی بگنجانیم تا از هر نظر ما را از نمونه مشابه خارجی بی‌نیاز کند.

رجبی با بیان اینکه هنوز صادراتی به خارج از کشور نداشته اند، یادآور شد: از آنجا که به تازگی کار ساخت داخلی آن را کلید زده‌ایم، فرصتی برای ارائه محصول به خارج از کشور پیدا نکرده ایم اما با این حال چون این دستگاه تولید کننده کمی در دنیا دارد، قطعا از بازار صادراتی خوبی برخوردار است و در برنامه های آتی بر این حوزه تمرکز جدی تری خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: از رهگذر ساخت این محصول به صورت مستقیم ۱۵ نفر مشغول به کار شده اند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.