حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 26 February , 2024 ساعت ×
حضور ۱۶۴۹ اثر نمایشی در فجر ۴۲؛  پنج بخش جدید به جشنواره تئاتر فجر اضافه شد
۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۳
0

دبیر جشنواره تئاتر فجر گفت: ۱۶۴۹ اثر در بخش‌های مختلف به جشنواره فجر ارسال شد که با توجه به فشردگی برنامه‌ها تعداد آثار ارسالی خوب بود. به گزارش اسرارنشست خبری و آیین رونمایی از پوستر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر دیروز ۲۴ دی ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.در ابتدای […]

دبیر جشنواره تئاتر فجر گفت: ۱۶۴۹ اثر در بخش‌های مختلف به جشنواره فجر ارسال شد که با توجه به فشردگی برنامه‌ها تعداد آثار ارسالی خوب بود.
به گزارش اسرارنشست خبری و آیین رونمایی از پوستر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر دیروز ۲۴ دی ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.در ابتدای این مراسم ضمن پخش کلیپی از فعالیت‌های دبیر جشنواره، پوستر چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر که حامد مغروری طراحی این پوستر را بر عهده داشت رونمایی شد.
نصب و اشاعه ارزش‌های ملی سیاست جشنواره ۴۲ فجر
در ادامه حامد سقاییان دبیر چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر گفت: از نیمه مرداد ماه که حکم دبیری خود را از آقای نظری دریافت کردم از همان روز به دبیرخانه جشنواره مراجعه کردم. سیاست اصلی جشنواره که روی آن تایید کرده‌ام نصب و اشاعه ارزش‌های ملی و تاریخی است و با توجه به همین رویکرد شعار جشنواره ۴۲ را متفاوت قرار دادیم. امید، نشاط و همدلی شعار امسال جشنواره است.وی ادامه داد: کلیه بخش‌های جشنواره ۱۲ بخش است که در ادوار گذشته ۵ بخش آن در جشنواره‌ها نبودند یا کمتر دیده شده اند. این دوازده بخش شامل مسابقه دانشجویی، خیابانی، رادیو تئاتر، نمایش تلویزیونی، پژوهش، هویت ملی، غزه، فراگیر، مسابقه نمایش نامه نویسی ایران و کارگاه‌های آموزشی است.
دبیر جشنواره ۴۲ تئاتر فجر گفت: در بخش مسابقه، تاکید کردیم که حتما بخش تازه‌ها در جشنواره باشد. ۳۴ نمایش هم در بخش مسابقه تئاتر ایران خواهیم داشت. در بخش تئاتر دانشجویی با مذاکرات خوبی که با وزارت علوم انجام شد، ۲۵ نمایش در بخش دانشجویی به صورت مسابقه و یک نمایش مهمان به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. همچنین در بخش نمایش خیابانی ۳۳ نمایش داریم که اجرای آن‌ها را در سطح شهر تهران خواهیم داشت. سقاییان افزود: در بخش رادیو تئاتر ۳۰ اثر داریم که از ۲۷ تا ۳۰ دی ماه آن‌ها را خواهیم داشت. همچنین در بخش پژوهش ۳ پژوشگر ایرانی و ۲ پژوهشگر خارجی از افراد برجسته تئاتر خواهیم داشت.دبیر این دوره از جشنواره گفت: ما از پنج کشور ارمنستان، یونان، تاجیکستان، عراق در چهل‌ودومین جشنواره تئاتر فجر خواهیم داشت.وی تصریح کرد: در بخش هویت ملی به شهدای والا مقام و چهره‌های ملی از جمله سردار سلیمانی، آریو برزن و … توجه داریم که با یکدیگر رقابت خواهند کرد و داوری جداگانه‌ای دارد.
۹ نمایش در بخش غزه
سقاییان افزود: در بخش غزه ما باید واکنش نشان می‌دادیم و در بخش‌های مختلف خیابانی رادیو تئاتر و صحنه‌ای نمایش‌هایی با مضمون غزه نمایشنامه برایمان ارسال شده است که ۹ نمایش در بخش غزه و هویت ملی خواهیم داشت.
وی بیان کرد: در بخش فراگیر با کمک سازمان بهزیستی ۲۱ نمایش اعم از ۱۴ نمایش صحنه‌ای و ۷ نمایش خیابانی خواهیم داشت که داوران و اختتامیه جداگانه دارد.سقاییان گفت: در بخش نمایشنامه نویسی ۳۷۹ اثر ارسال شده است که در نتیجه ۵ نمایشنامه انتخاب شد و در روز افتتاحیه جوایز عزیزان را اهدا خواهیم کرد؛ همچنین این آثار پس از جشنواره به صورت کتاب به چاپ خواهند رسید.وی افزود: در بخش کارگاه‌های آموزشی ۸ استاد در کارگاه‌های آموزشی داریم که ۵ استاد خارجی هستند. به هرحال جشنواره فجر جشنواره‌ای است که هنرمندان از نقاط مختلف کشور حضور پیدا می‌کنند. امیدوارم هنرمندان و دانشجویان در این کارگاه‌ها شرکت کنند. سایت ثبت‌نام برای شرکت در کارگاه‌ها باز است و هر فرد می‌تواند حداکثر در دو کارگاه شرکت کند.
حضور ۱۶۴۹ اثر نمایشی در فجر ۴۲
دبیر جشنواره ۴۲ تئاتر فجر بیان کرد: نزدیک به ۱۶۴۹ اثر در بخش‌های مختلف جشنواره ارسال شد. فکر می‌کنم با توجه به اینکه دبیری بنده از مرداد ماه بود و با توجه به همه فشردگی برنامه‌ها تعداد آثار ارسالی خوب بود. از همه هنرمندان سراسر کشور متشکرم و دربرابر تعهد این عزیزان سر تعظیم فرود می‌آورم و امیدوارم جشنواره امسال با شعار امید، نشاط و همدلی با همراهی مردم برگزار شود و همدلی و رفاه و دوستی را تجربه کنیم.
تئاتر نیاز به یک سرمایه‌گذاری بزرگ دارد
کاظم نظری مدیر کل هنر‌های نمایشی بیان کرد: خواهشم از اصحاب رسانه این است که حوزه تئاتر را پوشش خوبی بدهند و این عزیزان صدای هنرمندان را به گوش مسئولین برسانند. باید به تئاتر توجه لازم را داشته باشیم. همچنین به دلیل بودجه و امکانات کم نتوانستیم پذیرای آثار خوب هنرمندان استانی باشیم و از شما اصحاب رسانه می‌خواهم در ایام جشنواره با هنرمندان گفتگو کنید.وی افزود: تئاتر نیاز به یک سرمایه گذاری بزرگ دارد. در طی این سال‌ها توجه لازمی به تئاتر صورت نگرفته است. نگاه کنید در این سی و چند سال چقدر به تئاتر کمک شده است. بیش از ۴۰ هزار هنرمند تئاتری در کشور فعالیت می‌کنند و چنین تعدادی نیاز به یک تشکیلات سازمانی دارد تا بتواند در عرصه جشنواره و تولید کار‌های بزرگ تاثیر گذار باشد. اداره کل هنر‌های نمایشی به دنبال ایجاد تحول در این حوزه است.
بودجه چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر ۱۸ میلیارد است
امیرحسین شفیعی دبیر اجرایی جشنواره چهل و دوم تئاتر فجر بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر چهل و دوم از ۲۷ دی ماه با بخش رادیو و نمایش‌های تلویزیونی در تالار سایه و مشاهیر آغاز خواهد شد. آیین گشایش این جشنواره یکم بهمن ماه است که برگزیده‌های رادیویی تلویزیونی معرفی خواهند شد و از یک هنرمند به نام مهدی شرفی که زحمات بسیاری برای نمایش رادیو کشیده است تقدیر خواهد شد.شفیعی افزود: در بخش هویت ملی شاهد اجرای ۱۴ نمایش خواهیم بود. ۵ اثر مربوط به سردار سلیمانی است.

۹ نمایش در بخش ویژه غزه در این رویداد روی صحنه خواهد رفت و ۶ نمایش به شکل میهمان و با نگاهی به جشنواره از نسل‌های مختلف در این جشنواره حضور دارند. در بخش تئاتر دانشجویی تولید دو اثر درباره دانشجویان غزه را داریم.شفیعی درباره بودجه تئاتر فجر ۴۲ گفت: با صراحت اعلام می‌کنم بودجه جشنواره چهل و دومین تئاتر فجر، ۱۸ میلیارد تومان است و تلاش داریم در دبیرخانه و با تدبیر کاظم نظری و دبیر این دوره از جشنواره، حداکثر این بودجه و بیش از ۸۰ درصد این مبلغ در قالب کمک هزینه‌ یا جوایز به دست هنرمندان برسد.
وی افزود: در بخش مسابقه‌ رویداد هنری شاهد رقابت ۳۴ اثر نمایشی هستیم. در بخش تئاتر خیابانی ۳۳ اثر نمایشی در جشنواره حضور دارند که ۳۲ اثر با یکدیگر رقابت می‌کنند. همچنین در بخش تئاتر تلویزیونی ۱۱ اثر و در بخش نمایش رادیویی ۱۱ اثر داریم.شفیعی بیان کرد: در مجموع ۱۴۷ اثر در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در بخش‌های مختلف روی صحنه خواهند رفت و ۲۱۸ صحنه نمایشی داریم که ۱۰۸ اثر خیابانی و ۱۱ نمایش رادیویی به این بخش اضافه خواهد شد.وی در ادامه گفت: سامانه گیشه تئاتر در جشنواره فجر رونمایی خواهد شد و فروش بلیت در سامانه گیشه تئاتر است. عزیزان علاقه‌مند از ۲۷ دی ماه می‌توانند بلیت‌های خود را از این سامانه تهیه کنند. همچنین امسال چیزی به اسم کارت وی آی پی و میهمان وی آی پی نداریم. از این بابت بسیار خوشحالم زیرا در سال‌های گذشته شاهد چنین مواردی بودیم.
شفیعی تصریح کرد: بخش تئاتر خیابانی این دوره از جشنواره تئاتر فجر، از تاریخ ۲ بهمن کار خود را در فضاهای متفاوت آغاز خواهد کرد. محوطه تئاتر شهر، موزه عبرت، مترو تئاتر شهر، مترو ایوان انتظار میدان ولیعصر (عج)، فرهنگسرای رازی(نوجوان)، برج آزادی و محوطه فضای باز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محوطه‌های اجرایی تئاتر خیابانی این دوره از جشنواره تئاتر فجر هستند.وی افزود: در بخش برگزیده جشنواره تئاتر خیابانی ۱۰ اثر به این جشنواره راه پیدا کرده است. در این بخش آثاری از غزه، هویت ملی و میهمان خواهیم داشت. همچنین بخش فراگیر به میزبانی تالار هنر و تماشاخانه محراب برگزار خواهد شد.
شفیعی عنوان کرد: افتتاحیه جشنواره چهل و دوم تئاتر فجر، ۲۷ دی ماه در تالار ایرانشهر سالن استاد ناظر زاده کرمانی است که اختتامیه بخش‌های تلویزیونی، رادیویی، مسابقه نمایشنامه نویسی و پژوهش‌نامه نویسی را در ساعت ۱۸ خواهیم داشت.وی ادامه ادامه گفت: با تاکید وزارت ارشاد آثاری از حکیم نظامی گنجوی داشتیم که آثار آن کیفیت‌هایی که انتظار داشتیم نداشتند اما امسال یک اثر را در این باره خواهیم داشت.دبیر جشنواره تئاتر فجر در ادامه از تخفیف پنجاه درصدی دانشجویان برای تهیه بلیت جشنواره فجر ۴۲ خبر داد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.