تعطیلی دو روز در هفته منتفی می شود؟
۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۱
1
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه بخش خصوصی مخالف تعطیلی دو روزه در هفته است، گفت: با توجه به رد شدن تعطیلی روزهای شنبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام، احتمالاً تعطیلی دو روزه در هفته نیز توسط شورای نگهبان تایید نخواهد شد.

محمود نجفی عرب در شانزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به منتفی شدن تعطیلی روزهای شنبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام، احتمال منتفی شدن تعطیلی دو روزه در هفته را توسط شورای نگهبان نیز قوی دانست.وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی نیز مخالف تعطیلی دو روزه به جهت اخلال در کسب و کارها است، افزود: موضع اتاق بازرگانی مخالفت با تعطیلی دو روزه در هفته به ویژه پنجشنبه‌ها بود که موجب کاهش روزهای کاری مشترک با اکثر کشورها به سه روز در هفته می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: هیات عالی نظارت تشخیص مصلحت نظام با افزایش تعطیلات مخالفت کرده و در آن جلسه بیان شد که پنجشنبه تعطیل رسمی نیست و تمام دستگاه‌های دولتی موظف به ارائه خدمات در این روز به تجار هستند.نجفی عرب بیان کرد: دولت سیزدهم نیز برای افزایش تعطیلات هفتگی پا فشاری نداشته و با توجه به آسیب سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلاری طرح کمیسیون اجتماعی مجلس برای تغییر تعطیلی روزهای پنجشنبه به شنبه تغییر کرد، اما با حضور بنده در جلسه هشتم خرداد هیات عالی نظارت مجمع به عنوان نماینده بخش خصوصی، کلیت طرح منتفی شد.وی تاکید کرد: با توجه به اعمال نظر کمیسیون اجتماعی و نتیجه جلسه هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، بررسی طرح تعطیلی دو روزه در شورای نگهبان نیز به استناد مصوبه مجمع، به احتمال قوی موجب منتفی شدن کلی تعطیلی شنبه یا پنجشنبه به عنوان دومین روز تعطیلات هفتگی خواهد شد. اتاق های بازرگانی به طور کلی با افزایش تعطیلات آخر هفته به طور ویژه تعطیلی پنج شنبه مخالف بودند زیرا تعطیلی پنج شنبه سالانه ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار آسیب به کشور وارد می کند بنابراین امیدواریم دولت آینده در این زمینه همکاری بیشتری با اتاق های بازرگانی داشته باشد.وی در ادامه شرحی از آمارهای اقتصادی کشور ارائه کرد و گفت: رییس سازمان برنامه و بودجه در آخرین مصاحبه خود نرخ رشد اقتصادی کشور را در سال ۱۴۰۲، ۵.۷ درصد اظهار کردند که این نشان می دهد رشد اقتصادی کشور برای چهارمین سال متوالی مثبت بوده است نجفی عرب اظهار کرد: رشد اقتصادی کشور در فصول سال گذشته به این شرح بوده است: بهار ۷.۹ درصد، تابستان ۷.۱ درصد، پاییز ۵.۱ درصد و زمستان ۸.۲ درصد. این ارقام نشان می دهد در دو سال گذشته کمترین رشد اقتصادی در زمستان سال گذشته اتفاق افتاده است. آمارها همچنین نشان می دهد تا آخر پاییز سال گذشته نیمی از رشد اقتصادی سال گذشته برآمده از درآمدهای نفتی و گازی است.وی خاطرنشان کرد: گزارش مرکز آمار نشان می دهد رشد اقتصادی بخش نفت در پاییز پارسال حدود ۲۱.۸ درصد و رشد اقتصادی در امور عمومی آموزش و بهداشت ۱۵.۷ درصد است در همین حال شماری از بخش های اقتصادی کشور در سال گذشته با رشد منفی اقتصادی رو به رو شدند که کشاورزی، هتل و رستوران ها از این جمله بودند.
رییس اتاق تهران گفت: آمارهای اوپک نشان می دهد رشد تولید نفت ایران از آبان سال گذشته تداوم نداشته است و تولید نفت ایران از ۲.۷ میلیون بشکه در بهار پارسال به بیش از سه میلیون بشکه در آبان افزایش یافته اما از آن زمان به بعد متوقف شده و درآمدهای نفتی هم دیگر در رشد تولید ناخالص داخلی موثر نیست.
وی خبر داد: صادرات روزانه نفت ایران از یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در تابستان سال گذشته به یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در پاییز و زمستان کاهش پیدا کرده است و با توجه به شرایط بازار جهانی نفت و تحریم ایران پیش بینی نمی شود تولید و صادرات نفت ایران روند صعودی بگیرد، تداوم رشد اقتصادی کشور و رسیدن به رشد هشت درصد مستلزم تامین سرمایه است.
نجفی عرب ادامه داد: صندوق بین المللی پول برآورد کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۳ به ۲.۵ درصد و در سال ۱۴۰۴ به دو درصد کاهش پیدا خواهد کرد. وی یادآور شد: ایران در بهره برداری از ۱۰ میدان نفتی و ۲۰ میدان گازی نسبت به همسایگان عقب افتاده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.