آیا زمان خرید طلا و سکه است؟
۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۹
0

روند منفی بازارهای جهانی و کاهش قیمت اونس جهانی طلا در هفته گذشته، کاهش قیمت بازار طلای داخلی را به دنبال داشت. به این ترتیب، قیمت طلا و سکه هفته سوم خردادماه را با بازدهی منفی به پایان رساند. آیا این روند کاهشی ادامه‌دار خواهد بود؟ در همین خصوص مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی، شروطی […]

روند منفی بازارهای جهانی و کاهش قیمت اونس جهانی طلا در هفته گذشته، کاهش قیمت بازار طلای داخلی را به دنبال داشت. به این ترتیب، قیمت طلا و سکه هفته سوم خردادماه را با بازدهی منفی به پایان رساند. آیا این روند کاهشی ادامه‌دار خواهد بود؟
در همین خصوص مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی، شروطی را ذکر کرده که در صورت تحقق آن، قیمت سکه تا 37 میلیون تومان نیز کاهش خواهد یافت.بازدهی هر دو بخش بازار طلای ایران در هفته گذشته منفی بود. قیمت سکه افت 1.84 درصدی پیدا کرد و در قعر جدول بازدهی بازارها ایستاد. قیمت طلای 18 عیار هم معادل 1.62 درصد افت کرد و پس از سکه بیشترین بازدهی منفی را در میان بازارهای رقیب داشت.ریزش قیمت اونس جهانی طلا طی 10 روز گذشته و تقلای پرافت و خیز این فلز گران‌بها برای بازگشت به نقطه اوج قیمتی در یک ماه گذشته، یکی از دلایل ریزش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی بوده است. در همین حال، قیمت دلار نیز در بازار تهران تحت مدیریت سخت‌گیرانه بازارساز است و انتظار نمی‌رود دلار بتواند دست کم تا زمان برگزاری انتخابات، تحرک قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. بر همین اساس، فعلا بازار طلا و سکه ایران تحت فشار دو اهرم دلار و اونس جهانی طلا قرار گرفته است. اما این روند تا چه زمانی ادامه دارد و کدام منطقه قیمتی، نقطه شیرین خرید طلا و سکه است؟مجتبی دیبا، تحلیلگر بازارهای مالی، با تاکید بر اینکه بازارها به دلیل نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری عملاً در کمای کامل به سر می‌برند گفت: هر دو بازیگر بازار یعنی معامله‌گران و بازارساز به جمع‌بندی نهایی برای اینکه در این بازار خریدار باشند، نمی‌رسند و بنابراین، همه دست نگه داشته‌اند تا بعد از انتخابات، تصمیمات جدید را اتخاذ کنند.او‌ ادامه داد: نزدیک‌ شدن به عید قربان و اثرگذاری بر بازاری مانند هرات نیز یکی از عواملی‌ است که می‌تواند بر بازار داخلی دلار تاثیرگذار باشد.دیبا در راستای پیش بینی قیمت طلای ۱۸ عیار، به منطقه سه میلیون و ۲۸۰ هزار تومان اشاره و اظهار کرد: این منطقه که بارها درباره آن گفته‌ایم، منطقه بااهمیت و تعیین‌کننده‌ای است که شکست آن به سمت پایین می‌تواند قیمت طلا را تا سطح سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان کاهش دهد. او افزود: اما در غیر این صورت، همین سطح فعلی قیمت، فضای شیرین ورود به بازار طلاست.این تحلیلگر بازارهای مالی در راستای پیش‌ بینی قیمت سکه هم تاکید کرد: باید توجه کرد تا زمانی که قیمت سکه پایین‌تر از محدوده ۳۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۴۰ میلیون تومان را نبیند، نمی‌توانیم انتظار ریزش بیشتری داشته باشیم، اما اگر این منطقه بشکند، قیمت ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم برای سکه پیش‌بینی می‌شود.دیبا توضیح داد: البته حراج سکه‌ای که هفته گذشته از سوی بانک مرکزی صورت گرفت هم اعداد خوبی برای خرید داشت و به نظر می‌رسد می‌تواند سیگنال کاهشی به قیمت سکه در بازار بدهد.او در پایان گفت: البته در این میان از تاثیر قیمت اونس جهانی طلا نیز نباید غافل شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.