200 مگاوات نیروگاه زیست توده احداث می شود
۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۵
0
مدیرکل دفتر توسعه نیروگاه‌های زیست توده ساتبا گفت:‌ مطابق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، امکان احداث ۲۰۰ مگاوات نیروگاه زیست توده با تعرفه خرید ارزی و ریالی فراهم می‌شود که این ظرفیت قرار است در تابلوی برق سبز بورس انرژی به فروش برسد.

به گزارش اسرار از وزارت نیرو، مولود شیوا درباره آخرین وضعیت احداث نیروگاه‌های زیست توده کشور و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به منظور ارتقاء توان در این بخش گفت:‌ در حال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های زیست‌توده در کشور ۱۳.۸ مگاوات است و با برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان دولت به بیش از 22 مگاوات خواهد رسید.
وی در ادامه افزود: مطابق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، امکان احداث ۲۰۰ مگاوات نیروگاه زیست توده با تعرفه خرید ارزی و ریالی فراهم می‌شود که این ظرفیت قرار است تا پایان دولت در تابلوی برق سبز بورس انرژی به فروش برسد. مدیرکل دفتر توسعه نیروگاه‌های زیست توده با اشاره به اهم اقدامات ساتبا در راستای توسعه نیروگاه های زیست توده تشریح کرد: ایجاد دفتر تخصصی توسعه نیروگاه‌های زیست‌توده در ساختار سازمانی، پیگیری عقد تفاهم‌نامه وزارت نیرو با وزارت کشور جهت هم‌افزایی و تحقق اهداف مدیریت پسماند کشور و بسط و توسعه ساز‌و‌کارها و فرایند‌های خرید برق از نیروگاه‌های زیست توده از مهمترین اقدمات در این حوزه بوده است.
شیوا در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در حال حاضر 3 نیروگاه زباله‌سوز و یک نیروگاه با سوخت فاضلاب شهری در حال بهره‌برداری است. در این بین بیشترین میزان تولید نیروگاه‌ها با تولید 7.2 مگاوات متعلق به نیروگاه فاضلاب جنوب تهران است. وی ادامه داد:‌ همچنین 6 نیروگاه زیست توده در نقاط مختلف کشور در حال احداث است که پس از بهره‌برداری ظرفیت تولید برق با استفاده از این منبع را به ۲۲.۳ مگاوات می‌رساند.
مدیر کل دفتر توسعه نیروگاه‌های زیست توده ساتبا در پاسخ به این سوال که چه شهرهایی در اولویت برنامه توسعه نیروگاه‌های زیست توده هستند، گفت: با توجه به مشکلات زیست محیطیی ناشی از انباشت زباله در کلانشهرها و شهرهای شمالی این مناطق در اولویت توسعه نیروگاه‌های زیست توده قرار گرفته است. لازم به ذکر است که انتخاب شهر و محل احداث این دست نیروگاه‌ها الزاما بر مبنای پتانسیل تولید زباله نیست. شیوا در پایان با تاکید بر بسط و توسعه ساز و کارها و فرایند های خرید برق از نیروگاه های زیست توده تشریح کرد: برای این مهم اقداماتی بسیاری همچون استفاده از ظرفیت تابلو برق سبز برای این نوع از نیروگاه ها حتی نیروگاه ه های دولتی، استفاده از ظرفیت ماده 12 قانون رفع موانع تولید، تامین برق رمز دارایی‌ها، تهاتر برق صنایع انرژی­بر و صادرات برق صورت گرفته است.
«مولود شیوا» پیرامون آخرین وضعیت نیروگاه های زیست توده کشور و برنامه ریزی های صورت گرفته به منظور ارتقا توان در این بخش گفت:‌ در حال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های زیست توده در کشور ۱۳.۸ مگاوات است که با برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان دولت به بیش از 22 مگاوات خواهد رسید.
وی در ادامه افزود: مطابق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، امکان احداث ۲۰۰ مگاوات نیروگاه زیست توده با تعرفه خرید ارزی و ریالی فراهم می‌شود که این ظرفیت قرار است تا پایان دولت در تابلوی برق سبز بورس انرژی به فروش برسد. مدیرکل دفتر توسعه نیروگاه‌های زیست توده با اشاره به اهم اقدامات ساتبا در راستای توسعه نیروگاه‌های زیست توده تشریح کرد: ایجاد دفتر تخصصی توسعه نیروگاه‌های زیست توده در ساختار سازمانی، پیگیری عقد تفاهم‌نامه وزارت نیرو با وزارت کشور جهت هم‌افزایی و تحقق اهداف مدیریت پسماند کشور و بسط و توسعه ساز و کارها و فرایند های خرید برق از نیروگاه‌های زیست توده از مهمترین اقدمات در این حوزه بوده است.
شیوا در بخش دیگر سخنان خود بیان کرد: در حال حاضر 3 نیروگاه زباله‌سوز و یک نیروگاه با سوخت فاضلاب شهری در حال بهره‌برداری است. در این بین بیشترین میزان تولید نیروگاه‌ها با تولید 7.2 مگاوات متعلق به نیروگاه فاضلاب جنوب تهران است. وی ادامه داد:‌ همچنین 6 نیروگاه زیست توده در نقاط مختلف کشور در حال احداث است که پس از بهره‌برداری ظرفیت تولید برق با استفاده از این منبع را به ۲۲.۳ مگاوات می‌رساند.
مدیر کل دفتر توسعه نیروگاه‌های زیست توده ساتبا در پاسخ به این سوال که چه شهرهایی در اولویت برنامه توسعه نیروگاه‌های زیست توده هستند، گفت: با توجه به مشکلات زیست محیطیی ناشی از انباشت زباله در کلانشهرها و شهرهای شمالی این مناطق در اولویت توسعه نیروگاه‌های زیست توده قرار گرفته است. لازم به ذکر است که انتخاب شهر و محل احداث این دست نیروگاه‌ها الزاما بر مبنای پتانسیل تولید زباله نیست.شیوا در پایان با تاکید بر بسط و توسعه ساز‌و‌کارها و فرایند‌های خرید برق از نیروگاه های زیست توده تشریح کرد: برای این مهم اقداماتی بسیاری همچون استفاده از ظرفیت تابلو برق سبز برای این نوع از نیروگاه‌ها حتی نیروگاه‌های دولتی، استفاده از ظرفیت ماده 12 قانون رفع موانع تولید، تامین برق رمز دارایی‌ها، تهاتر برق صنایع انرژی‌­بر و صادرات برق صورت گرفته است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.