کنعانی: برخی اتفاقات بر عمق و استحکام روابط میان ایران و عراق  تاثیر منفی نمی‌گذارد
۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۹
0
سخنگوی وزارت خارجه گفت: انتظار مردم فلسطین و غزه از دولت‌ها و ملت‌های اسلامی این است که از ابزارهای خود از جمله تحریم کالاهای رژیم صهیونیستی و استفاده از اهرم انرژی و تحریم انرژی رژیم صهیونیستی استفاده کنند و از این طریق به کمک مردم فلسطین بیایند.

به گزارش اسرار، ناصر کنعانی در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در ادامه افزود: مردم فلسطین انتظار دارند کشورهای اسلامی از این ابزارها در برابر رژیم صهیونیستی به عنوان ابزار بازدارنده استفاده کنند تا این رژیم کشتار مردم فلسطین و غزه را متوقف کند.سخنگوی وزارت امور خارجه در این نشست خبری در واکنش به خبر حمله به نیروهای آمریکایی و ادعاهای مقامات آمریکایی در مورد دخالت ایران در این حمله و تهدیدهای مطرح شده از سوی آنها علیه ایران با قرائت بیانیه صبح امروز دستگاه دیپلماسی کشور در این ارتباط گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران جاری غزه، مکررا نسبت به خطر گسترش دامنه درگیری در منطقه به دلیل ادامه‌ حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و نیز پشتیبانی همه جانبه ی آمریکا از نسل‌کُشی فلسطینیان در غزه و کرانه باختری هشدار داده و نقض پایدار و مکرر حاکمیت ملی عراق و سوریه توسط نیروهای آمریکایی و بمباران‌ها و انجام حملات علیه گروهها و مردم عراق، سوریه و یمن را تشدید کننده این چرخه بی‌ثباتی می‌دانست.
پایان دادن به حملات رژیم صهیونیستی به غزه و آتش‌بس فوری، می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت آرامش به منطقه گردد
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با تاکید مجدد بر اهمیت حفظ صلح و ثبات و امنیت در منطقه، معتقد است جنگ در غزه راه حل نبوده و پایان دادن به حملات رژیم صهیونیستی به غزه و آتش‌بس فوری، می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت آرامش به منطقه گردد.سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: گروه‌های مقاومت در منطقه در تصمیمات و اقدامات خود از جمهوری اسلامی ایران دستور نمی‌گیرند و جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه از توسعه درگیری در منطقه استقبال نمی کند، اما در تصمیمات گروه‌های مقاومت برای نحوه‌ی حمایت از ملت فلسطین و یا دفاع از خود و مردم کشورشان در برابر هر گونه تجاوز و اشغالگری دخالتی ندارد.
تکرار اتهام بی‌اساس به ایران، فرافکنی است
کنعانی تاکید کرد: تکرار اتهام بی‌اساس به ایران، فرافکنی و نیز توطئه‌ی کسانی است که منافع خود را در کشیدن مجدد پای آمریکا به معرکه ای تازه در منطقه و تحریک آن در گسترش و تشدید بحران می‌بینند تا از این طریق مشکلات خود را پوشش دهند.
ایران با آمادگی و هوشیاری تحولات در منطقه را زیر نظر دارد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران با آمادگی و هوشیاری تحولات در منطقه را زیر نظر دارد و مسئولیت عواقب اتهامات تحریک آمیز علیه ایران، بر عهده عاملان طرح چنین ادعاهای بی اساسی است.
سفر احمدیان به عراق نیز در چارچوب تداوم مشورت‌ها و همکاری‌ها بین دو کشور است
کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد سفر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور به عراق گفت: روابط ایران و عراق روابط گسترده ، دوستانه و برادرانه مبتنی بر احترام است.
وی با بیان این که خوشبختانه همواره گفت‌وگوهای منظم و مستمری در سطوح مختلف بین مقامات ایران و عراق در حوزه‌های مختلف در جریان است، گفت: سفر آقای احمدیان به عراق نیز در چارچوب تداوم مشورت‌ها و همکاری‌ها بین دو کشور از جمله در حوزه‌ همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم انجام می‌شود.برخی اتفاقات نمی‌تواند بر عمق و استحکام روابط میان دو کشور ایران و عراق تاثیر منفی و سلبی بگذارد
کنعانی با بیان اینکه در جریان این سفر به طور طبیعی در ارتباط با تحولات جاری و اخیر در روابط دو کشور نیز رایزنی و گفت‌وگو می‌شود، اظهار کرد: برخی از اتفاقات نمی‌تواند بر عمق و استحکام روابط میان دو کشور ایران و عراق تاثیر منفی و سلبی بگذارد و روابط ایران و عراق روابط ممتاز، ویژه و عمیق است.
دادگاه رسیدگی به اتهامات عامل حمله به سفارت آذربایجان در تهران برگزار شد
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد: روز شنبه دادگاه رسیدگی به اتهامات عامل حمله به سفارت آذربایجان در تهران برگزار شد.وی ادامه داد : این جلسه با حضور شخص متهم و وکلای وی و همچنین نمایندگان وزارت خارجه جمهوری آذربایجان و نمایندگان کنسولگری این کشور در تبریز برگزار شد.
ایران و چین همواره به تعهد خود برای برقراری عدالت منطقه‌ای بین‌المللی و حل صلح‌آمیز منازعات تاکید دارند
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه اخیراً چین در ارتباط با تحولات اخیر در دریای سرخ به ایران هشدار داده است و آیا این خبر تایید می‌شود؟ گفت : من به همکاران رسانه‌ای توصیه می‌کنم که در مباحثی از این دست به منابع رسمی و معتبر مراجعه کنند.وی ادامه داد: چنین چیزی مطرح نیست و نمی‌دانم این خبر از کجا منشاء گرفته است. کنعانی با بیان اینکه سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در این زمینه موضع روشنی داشته است، اظهار کرد: دو کشور ایران و چین همواره به تعهد خود برای برقراری عدالت منطقه‌ای بین المللی و حل صلح‌آمیز منازعات و مقابله با تنش آفرینی کشورهای فرامنطقه در منطقه تاکید و مواضع خود در این ارتباط را به صورت روشن اعلام کرده‌اند.
وی ادامه داد: ایران و چین دیدگاه‌های مشترکی در این زمینه دارند و در این مسیر همواره رایزنی‌های مشترکی بین مقامات ایران و چین در جریان است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.