حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024 ساعت ×
چرا یارانه برخی از خانوارها  واریز نشد ؟ /حذف بی سرو صدای یارانه 60هزارخانوار در دی ماه!
۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۰
0
پیگیری از وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی حاکی است،‌با اجرای طرح صدک بندی،‌ در دیماه امسال تعداد 160 هزار نفر در حدود 60 هزار خانوار به دلیل قرار گرفتن در دو صدک پر درآمد در دهک 10 از دریافت یارانه حذف شدند.

طبق بررسی‌ها افرادی که دارای خودرو خارجی و درآمدهای بالایی هستندیا سفرهای خارجی متعدد غیر عتبات دارند،‌ در صدکهای پردرآمد از دهک 10 قرار می‌گیرند، که طبق قانون دهک پردرآمد 10 از یارانه حذف می‌شوند.حذف پردرآمدها از یارانه قانون مصوب مجلس است،‌ اما برای شناسایی افراد پردآمد از اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان استفاده می‌شود و افرادی مرتب در این دهک بندی‌ها جابه جا می‌شوند و افراد دهک 10 به ویژه دو صدک بالا از یارانه حذف می‌شوند.
در حالی که برخی رسانه‌ها از اختلال در سامانه هدفمندی یارانه‌ها وعدم واریز یارانه دی ماه برخی شهروندان خبر داده بودند ، اما سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها با اشاره به اینکه در واریز مرحله ۱۵۵ یارانه دی‌ماه اختلالی وجود نداشته است، گفت: بر اساس فهرست جدید وزارت کار، در دی‌ماه تعدادی از یارانه‌بگیران از فهرست یارانه‌ها حذف شده‌اند.
سیده طیبه حسینی مدیر روابط عمومی سازمان هدفمند‌ی یارانه‌ها با بیان اینکه اختلالی در سامانه هدفمندی و پرداخت یارانه‌ها رخ نداده است، گفت: افراد جدیدی که با بررسی وزارت رفاه در دهک پر درآمد دهم قرار گرفته‌اند، از یارانه حذف شدند. هیچ اختلالی در سامانه هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت یارانه معیشتی نقدی ماهانه روی نداده است و یارانه نقدی دیماه هم مانند ماه‌های قبل به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.
وی افزود: افراد مشمول یارانه‌بگیر مشمول یارانه از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بر اساس بررسی اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام می‌شود و این سازمان هیچ دخل و تصرفی در میزان یارانه افراد و یا شمولیت و عدم شمولیت افراد در یارانه ندارد.
سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: در ماه جدید که یارانه پرداخت شد، طبق اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عده‌ای از افراد در اثر آزمون وسع سنجی جزء دهک 10 پردرآمدی قرار گرفته بودند و خود به خود حذف شده بودند، بنابراین کدملی‌هایی که یارانه به حساب‌شان واریز نشده‌است، جزء دهک 10 پردرآمدی قرار گرفته‌اند در بررسی وسع خانوارها در پایگاه رفاه ایرانیان افراد مرتب در دهکها جابجا می‌شوند و آنهایی که در دهک 10 قرار می‌گیرند حذف می‌شوند و ممکن است خانوارهایی از دهک 10 به 9 افت کنند که مشمول یارانه می‌شوند.
اواسط آذرماه اخباری در خصوص صدک‌بندی برای مشخص شدن برخورداری یا عدم برخورداری افراد از یارانه اعلام شد. دهک‌بندی، طبقات جامعه را در ده دهک درآمدی قرار می‌دهد و طبق آنچه اعلام شده است از ده دهک حاضر در ایران، نه دهک یارانه نقدی دریافت می‌کنند این در حالی است که در صدک بندی، جامعه بر حسب میزان درآمد و … به صد گروه تقسیم می‌شود و آن‌گونه که معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید،دست سیاستگذار برای حذف یارانه بازتر از قبل می‌شود.
عسگریان گفته است: طبق قانون، ۷ دهک باید یارانه بگیرند اما به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دولت شرایطش را دارد و به دهک هشتم و نهم هم یارانه می‌پردازد. پس در تغییرات دهک‌بندی و صدک‌ندی جامعه هدف، به واسطه اجرای این قانون یارانه کسی قطع نخواهد شد.به گفته وی با اعمال داده‌های جدید، ممکن است تعداد محدودی از خانوارها به دهک دهم بروند و از لیست یارانه‌بگیران حذف شوند و خانوارهای دیگری جای آنها را بگیرند و البته این موضوع، ربطی به الزام قانون برای حذف یارانه‌بگیران ندارد؛ چراکه قانون می‌گوید سه دهک را حذف کنید اما فعلاً این قانون اعمال نمی‌شود.البته روزنامه ایران، ارگان دولت نیز در خبری تاکید کرده بود که یارانه هیچ خانواری حذف نخواهد شد و این سخن از سوی مقامات دولتی نیز تکرار گردید اما با این حال به نظر می‌رسد به فاصله یک ماه از این مانور خبری، یارانه برخی خانوارها حذف شده است.
شاخص‌های مدنظر در صدک‌بندی خانوارها برای دریافت یارانه مفصل هستند که مهم‌ترین آن بعد و ساختار خانوار است؛ اینکه خانوار چند نفره است؟ چند نفر از اعضای خانوار درآمد دارند؟ آیا آن خانوار فرزند معلول یا بیمار خاص دارد؟ و… لذا در این طرح شاخص‌های مختلفی بررسی می‌شود. همچنین شاخص دیگر بررسی تراکنش‌های بانکی افراد و حساب بانکی آنها در ابتدا و انتهای دوره، بررسی مانده حساب، سود بانکی، ساتنا، پایا و… لذا تمام حوزه و امور بانکی است. داشتن خودرو شاخص دیگری است که در طرح صدک‌بندی خانوارهای یارانه بگیر مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ البته داشتن خودرو از نظر تعداد و کیفیت و قیمت در این طرح مهم است.
درمعیارهای درآمدی برای حذف یارانه‌ها اگر درآمد ماهانه شما بیش از ۳۵میلیون تومان باشد، شما جز صدک بالای جامعه محسوب می‌شوید و ۹۹درصد مردم درآمدی کمتر از شما دارند و اگر در سال درآمدی کمتر از سی میلیون تومان را داشته باشید در دهک اول درآمدی جای می‌گیرید. البته مقامات رسمی هنوز مبنای درآمدی را برای حذف یارانه‌ها اعلام نکرده‌اند اما به نظر می‌رسد دولت خیزی برداشته است تا یارانه را به همان هفت دهک تحخصیص دهد و فعلا سه دهم را از فهرست یارانه‌گیران ایرانی خارج کند.
طبق مقررات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کسانی که نسبت به دهک‌بندی خود اعتراض دارند، می‌توانند از طریق سامانه حمایت در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به دهک‌بندی خود اعتراض ثبت کنند که به اعتراض آنها رسیدگی خواهد شد و در صورت استحقاق، یارانه آنها مجدد برقرار خواهد شد.در حال حاضر بیش از 77 میلیون ایرانی مشمول یارانه نقدی معیشتی ماهانه هستند که در دهک‌های یک تا 9 قرار گرفته‌اند که یارانه افراد سه دهک کم درآمد یعنی یک تا 3 ماهانه 400 هزار تومان و یارانه افراد واقع در دهک‌های 4 تا 9 ماهانه 300 هزار تومان به حساب‌شان واریز می‌شود.گفتنی است بر اساس شنیده ها در ماه جاری یارانه حدود 50 هزار نفر حذف شده است

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.