حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024 ساعت ×
چرا قیمت سکه ریزش کرد؟
۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۲
0
قیمت سکه امامی که روز گذشته وارد کانال 34 میلیون تومانی شده بود، از اواسط روز همزمان با اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی از سوی رئیس کل ناگهان فرو ریخت . سکه بهار آزادی نیز به همین سرنوشت دچار شد اما با کاهش کمتر.

با اعلام بانک مرکزی سکه های جدید و بدون تاریخ بانک مرکزی بناست وارد بازار شود البته این بانک در نظر دارد در کنار توزیع سکه های جدید، سکه های ضرب شده قبلی را هم وارد کند.از روز چهارشنبه هم بناست معاملات شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران آغاز شود؛ اعلام این دو سیاست جدید بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه موجب شد تا قیمت طلا و سکه که با شتاب درحال افزایش بود تغییر مسیر دهد.
سهراب اشرفی، تحلیلگر بازار طلا در بررسی روند معاملات سکه گفت: ظهر روز یکشنبه، خبری از سوی رئیس کل بانک مرکزی منتشر شد مبنی بر اینکه سکه جدید در حال ضرب است که این سکه ضرب جدید قرار است بدون تاریخ در بازار توزیع شود. در همین حال از روز چهارشنبه هم قرار است در مرکز مبادلات، شمش طلا توزیع شود. انتشار این خبر در ساعت 12 و 30 دقیقه ظهر ، در بازار تاثیر گذاشت.
وی افزود: با توجه به اینکه اعلام کرده‌اند سکه ضرب جدید بدون تاریخ قرار است توزیع شود، حباب سکه که به کانال هشت میلیون تومان رسیده بود، کاهش یافت و قیمت سکه دو میلیون تومان ریزش کرد.اشرفی عنوان کرد: اگر خبری که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است، طی روزهای آینده رنگ واقعیت به خود بگیرد و این سکه‌ها توزیع و عملا در بازار دیده شوند، احتمال ریزش بیشتر قیمت سکه و از بین رفتن حباب سکه باز هم وجود دارد و ممکن است که حباب سکه تا دو میلیون تومان هم کاهش یابد.
اما سکه‌های ضرب جدید چه مزیتی نسبت به سکه‌های موجود در بازار دارند؟ اشرفی در این باره گفت: سکه‌های جدید تفاوتی با سکه‌های موجود در بازار ندارند. در واقع همان تفاوتی را دارند که سکه‌های طرح جدید با سکه‌های قبلی دارند؛ یعنی حباب بی‌موردی که جدیدترها نسبت به سکه‌های ضرب قبل از سال 86 دارند.
وی افزود: الآن سکه‌های 86 موجود در بازار دارای حباب بالایی هستند اما سکه‌های ضرب قبل از این تاریخ، حباب قیمتی ندارد و با قیمت طلا به فروش می‌رسد. علت اینکه حباب قیمتی سکه‌های ضرب 86 بالاست به این دلیل است که بیشتر سکه‌ای که در بورس و بازار است ضرب سال 86 است، بیشترین تعداد سکه هم ضرب سال 86 است و بعد از آن تاریخ بالاتری ضرب نشده است. بازار همیششه نگران این موضوع بود که اگر قرار است روزی بانک مرکزی اعلام کند تصمیم دارد سکه جدیدی توزیع کند، روی حباب قیمتی تاثیر بگذارد و باعث کاهش حباب سکه‌های طرح جدید شود.
اشرفی اظهار کرد: دلیل افزایش حباب سکه هم خرید و فروش آسان آن است. همچنین بیشترین میزان تقاضا در بازار برای همین سکه‌های ضرب 86 بوده است.
گفتنی است ،محمدرضا فرزین روز گذشته با اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه، اظهار کرد: بانک مرکزی به دنبال تعدیل قوانین مربوط به واردات طلای کشور است؛ همواره تلاش داشتیم ذخایر طلای کشور افزایش یابد. اقدامات اخیر باعث افزایش ذخایر ارز و طلای کشور شد. تصمیم جدید ما این است که از چهارشنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۲ طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران عرضه شود.
وی گفت: سکه جدیدی در دستور کار مرکز نشر اسکناس و ضرب سکه بانک مرکزی است که به بازار عرضه می شود؛ سکه های جدید بدون تاریخ و به صورت تمام بهار آزادی با طرح جدید ضرب شده است.رییس کل بانک مرکزی تأکید کرد: عرضه طلا به بازار افزایش می یابد و این افزایش عرضه از طریق ضرب سکه های جدید و عرضه سکه های قبلی انجام می شود.فرزین با تأکید بر اینکه سکه های جدید بانک مرکزی با با سکه های قبلی ضرب شده تفاوت هایی دارد، تصریح کرد: توان ضرب روزانه ۲۰ هزار سکه را داریم. فعلا با ضرب سکه تمام کار را شروع می کنیم.
وی با تأکید بر اینکه مرکز مبادله ایران بستر مبادله طلا هم است و برنامه بانک مرکزی تقویت این مرکز است، گفت: فعلا قصد عرضه شمش در مرکز مبادله ایران داریم؛ مقررات این کار در روزهای اخیر نهایی شده است، اگر بخواهیم سکه هم عرضه کنیم در آینده تصمیم گیری می کنیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.