چرا رژیم صهیونیستی می‌خواهد کنترل محور فیلادلفیا در غزه را به دست بگیرد؟
۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۷
0
رژیم صهیونیستی برای کنترل محور فیلادلفیا بین مصر و نوار غزه تلاش زیادی می‌کند اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که موفقیت این رژیم به ویژه در سایه خسارت‌های بزرگی که هر روز در حملات مقاومت فلسطین متحمل می‌شود، دشوار است.

به گزارش اسرار انلاین ، الخلیج آنلاین در گزارشی نوشت، رژیم صهیونیستی از آغاز جنگ خود علیه غزه در هفتم اکتبر صحبت درباره اشغال مجدد نوار مرزی میان نوار غزه و مصر یا همان محور فیلادلفیا را متوقف نکرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تازه‌ترین اظهارات خود در این باره تأکید کرد: منطقه محور فیلادلفیا باید تحت کنترل اسرائیل باشد. اسرائیل در تمام جبهه‌ها می‌جنگد و این جنگ تا زمان پیروزی ماه‌ها طول می‌کشد.

نتانیاهو دهم دسامبر نیز در صحبت‌هایش درباره طرح رژیم صهیونیستی برای آینده غزه بعد از جنگ از تصمیم این رژیم برای کنترل محور فیلادلفیا خبر داد.

به رغم هشدارهای قاهره نسبت به اجرای هرگونه عملیات یا فعالیت نظامی در این منطقه نتانیاهو مجددا این اظهارات را تکرار کرده است.

در این راستا نیروهای رژیم صهیونیستی برای پیشروی در این منطقه تلاش زیادی کرده‌اند. روز شنبه آنها برای پیشروی از منطقه شرقی مرزهای مصر و فلسطین تلاش کردند اما بعد از درگیری‌های شدید با مقاومت فلسطین مجبور به عقب نشینی شدند.

سایت واللا ۲۳ دسامبر اعلام کرد، ارتش رژیم صهیونیستی تعدادی از نیروهای خود را وارد منطقه بین گذرگاه کرم ابو سالم تا رفح و محور فیلادلفیا کرده است و رزمایش کوتاهی را انجام داده است. نیروهای مقاومت نیز به نیروهای رژیم صهیونیستی در این محور حمله کردند.

این سایت به نقل از منابع نظامی اعلام کرد که ارتش رژیم صهیونیستی بین گذرگاه کرم ابو سالم تا رفح و محور فیلادلفیا تحرکات غیر عادی دارد. همچنین جنگنده‌های رژیم صهیونیستی و توپخانه این رژیم حملاتی را به نوار مرزی بین غزه و مصر انجام دادند که آخرین آن صبح روز شنبه بود و به شهادت و زخمی شدن تعدادی از فلسطینی‌ها منجر شد.

این اظهارات نتانیاهو و عملیات نظامی چند روز بعد از سفر هیئت اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به قاهره برای مذاکره درباره حمایت انسانی و امدادرسانی به غزه انجام شد.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی ۱۸ دسامبر اعلام کردند که قاهره طی دیدار هیئت رژیم صهیونیستی با استقرار نیروهای مشترک با این رژیم در محور مرزی فیلادلفیا مخالفت کرد. حملات مکرر رژیم صهیونیستی به محور فیلادلفیا موجب ناخرسندی قاهره شده است به ویژه اینکه طبق توافق دوجانبه اسرائیل باید قبل از هرگونه عملیات نظامی در این منطقه مجوز قبلی داشته باشد. مقامات مصری تاکید کرده‌اند که رژیم صهیونیستی این حملات را بدون هماهنگی با مصر انجام داده است.

مسئولان مصری در دیدارهایشان با مسئولان اسرائیلی بر لزوم دور کردن عملیات نظامی از این منطقه به دلیل تأثیر مستقیم آن بر وضعیت سینا تاکید کرده‌اند.

محور فیلادلفیا

عرض محور فیلادلفیا از صدها متر تجاوز نمی‌کند. طول آن نیز ۱۴.۵ کیلومتر از دریای مدیترانه تا گذرگاه کرم ابوسالم است.

محور فیلادلفیا به عنوان یک منطقه حائل شناخته می‌شود و در معاهده صلح میان مصر و رژیم صهیونیستی که سال ۱۹۷۹ امضا شد نیز به عنوان منطقه حائل درج شده است.

بر اساس پروتکلی که مصر با رژیم صهیونیستی امضا کرده است، ۷۵۰ سرباز مصری در این منطقه مستقر شده‌اند. سپتامبر ۲۰۰۵ بعد از ۱۸ ماه مذاکرات، مصر و رژیم صهیونیستی توافق فیلادلفیا را امضا کردند که اجازه حضور نیروهای مصری با سلاح سبک را در این منطقه می‌دهد.

بر اساس این توافق دو طرف مسئولیت مبارزه با فعالیت‌های قاچاق، نفوذ و اقدامات تروریستی را بر عهده دارند.

توافقنامه کمپ دیوید به رژیم صهیونیستی اجازه حضور در این نوار حائل معروف به محور فیلادلفیا را می‌دهد که در منطقه D مطابق با پیوست ۱، پروتکل عقب نشینی رژیم صهیونیستی و ترتیبات امنیتی قرار دارد. طبق این توافق رژیم صهیونیستی اجازه استقرار یک نیروی نظامی محدود شامل چهار گردان پیاده نظام، اتخاذ تدابیر امنیتی میدانی و استقرار ناظران سازمان ملل را دارد.

نیروی اسرائیلی نباید شامل تانک، توپخانه یا موشک باشد مگر موشک‌های زمین به هوا.

نیروهای پیاده نظام رژیم صهیونیستی در این منطقه می‌توانند تا ۱۸۰ خودروی نظامی داشته باشند که تعداد کل پیاده نظام نباید از ۴۰۰۰ نفر تجاوز کند.

در منطقه C حضور نیروهای سازمان ملل و پلیس غیرنظامی مصر و در منطقه B یگان‌های مرزی مصر متشکل از چهار گردان مجهز به سلاح‌های سبک مجاز است و در منطقه A نیز نیروهای نظامی شامل یک لشکر پیاده نظام، یک تیپ زرهی و گردان‌های توپخانه شامل بیش از ۲۲ هزار سرباز مصری حضور دارند.

رژیم صهیونیستی قبل از عقب نشینی از غزه نظارت بر این محور را بر عهده داشت. بر اساس توافق سال ۲۰۰۵ کنترل این منطقه با گذرگاه رفح به تشکیلات خودگردان فلسطین منتقل شد.

چرا رژیم صهیونیستی به دنبال کنترل محور فیلادلفیا است؟

در این راستا واصف عریقات، کارشناس نظامی گفت: هدف رژیم اشغالگر اسرائیل از کنترل محور صلاح الدین یا فیلادلفیا جدا کردن نوار غزه از اراضی مصر و جدا کردن آن به طور کامل از اطراف مصر است. رژیم اشغالگر نمی‌تواند کنترل کامل اراضی نوار غزه را در دست بگیرد برای همین می‌خواهد کنترل نقاط عبور و گذرگاه‌ها را در دست داشته باشد. اسرائیل کنترل مرزهای شرقی شمالی و غربی را از طریق دریا در دست دارد و تنها کنترل مرزهای جنوبی با مصر را در دست ندارد. برای همین می‌خواهد کنترل نوار غزه را از طریق سیطره بر محور صلاح الدین در دست بگیرد.

وی گفت: رژیم اشغالگر معتقد است که حماس از طریق این منطقه به تجهیزات نظامی زیادی دست می‌یابد. برای همین می‌خواهد هرگونه پیشروی نظامی حماس بعد از پایان جنگ را متوقف کند اما بعید است که ارتش اشغالگر بتواند کنترل این محور را در دست بگیرد. مقاومت فلسطین از هدف قرار دادن آن متوقف نخواهد شد. مصر نیز با حضور نظامی اسرائیل در این منطقه مرزی مخالف است. کنترل مجدد اسرائیل بر محور فیلادلفیا به معنای کنترل بر گذرگاه رفح است که در حال حاضر تنها گذرگاه به نوار غزه است که خارج از کنترل اسرائیل است.

موضع مصر در مورد تصمیم رژیم صهیونیستی برای کنترل محور فیلادلفیا

هیچ بیانیه رسمی از سوی مصر درباره اظهارات نتانیاهو صادر نشد، اما مصطفی بکری، عضو پارلمان مصر، در پستی در پلتفرم X نوشت که اظهارات نتانیاهو تجاوزی آشکار علیه توافقنامه صلح بین دو طرف است. وی هشدار داد: «نزدیک نشوید. مرزهای مصر یک خط قرمز است.»

وی از مقامات مصری خواست تا اعتراض رسمی و هشدار علنی را ارائه دهند، زیرا این اظهارات نتانیاهو نشان دهنده نقض توافقنامه صلح امضا شده بین دو طرف و نقض حاکمیت مصر و نشان دهنده قرار دادن غزه در یک زندان بزرگ و محاصره دائم آن است و راه را برای کوچاندن فلسطینی‌ها به سینا باز می‌کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.