وزیر فرهنگ: تولید کالاها با اسامی غیرایرانی باید متوقف شود
۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۳
0
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین همایش ملی «قند پارسی» گفت: برخی از کالاهای ایرانی فقط از اسامی غیرایرانی استفاده می‌کنند که باید تولید آن‌ها متوقف شود. به‌گزارش اسرار، نخستین همایش ملی «قند پارسی» با حضور شماری از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و جمعی از نخبگان، صاحبنظران و سفرای کشورهای فارسی‌زبان در تالار رودکی تهران برگزار شد.محمدمهدی اسماعیلی در این مراسم گفت: در اردیبهشت امسال از جایزه قند پارسی در زادروز فردوسی که نقش بی بدیلی در ارتقای زبان فارسی داشته، رونمایی کردیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: درباره زبان فارسی و لزوم صیانت از آن زیاد صحبت می کنیم اما باید در حوزه عمل این پاسداشت صورت گیرد.وی با بیان اینکه همیشه برای شکل‌گیری دولت‌ها و ملت‌ها، زبان نقش پیشرو دارد، افزود: معتقد هستیم زبان فارسی عنصر هویتی برجسته برای شکل گیری دولت_ملت قدرتمند ایران است.
وزیر فرهنگ گفت: برخلاف همه مشکلاتی که دچار آن هستیم فرزندان ما به راحتی گلستان و بوستان را می خوانند که نشان دهنده پیوستگی زبانی با گذشت ۸۰۰ سال از تألیف این دو اثر است و امری بی نظیر به‌شمار می رود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: وظیفه داریم با این نگاه تعظیم بزرگان زبان و ادبیات فارسی را در رسم الخط و ساختار زبانی پی‌گیری کنیم.وی با بیان اینکه نوشتن زبان فارسی با اعراب گذاری غلط است، افزود: در فضای مجازی کلمات به شکل شکسته و مختصر نوشته می‌شوند که حتما کار اشتباهی است.وزیر فرهنگ گفت: باید از کاری که دوستانم در بخش خبر صداوسیما در صیانت از زبان فارسی انجام دادند تشکر کنم چرا که این تذکر مدام خیلی موثر است. خیلی بد است مدیر ارشد ما پشت‌ سخنگاه بیاید و از کلمات خارجی استفاده کند.
وی افزود: با شرمندگی باید عرض کنم این مسأله ریشه در حقارت تاریخی دارد وگرنه چه کسی حاضر است زبان شیرین خودش را کنار بگذارد و به جایش از کلمات نامانوس استفاده کند.
وزیر فرهنگ با بیان اینکه در برخی از شهرها اسم شهر با رسم الخط غیر فارسی نوشته شده است، گفت: ما مخالف الزامات گردشگری نیستیم و در همه شهرها کنار نام فارسی نام انگلیسی شهر نیز نوشته شده اما اینکه تنها از کلمات غیر فارسی استفاده شود حتما محل اشکال است.
وی افزود: برخی از کالاهای ایرانی فقط از اسامی غیرایرانی استفاده می کنند که باید تولید آن‌ها متوقف شود.
اسماعیلی با اشاره به اقدامات انجام شده در این حوزه افزود: به زودی جشن‌ تغییرنام مجموعه مهم تجاری شهر برگزار می شود.
نخستین همایش قند پارسی به اهتمام دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هدف پاسداری از زبان و ادبیات فارسی و ارتقای نقش و کارکرد آن در عرصه تبلیغات برگزار و طی آن افزون بر اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری و رونمایی از تمبر «قند پارسی»، از هنرمندان خلاق و نوآور و صاحبان آثار برتر در عرصه تبلیغات تجلیل شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.