حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

پنجشنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Thursday, 25 April , 2024 ساعت ×
واکنش محمد خزاعی به بازتاب‌های یک تپق در اختتامیه فجر!
۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۷
0
جشنواره «خزر» جشنواره فیلم‌های آرشیوی نیست محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در نشست رسانه‌ای جشنواره فیلم خزر، به بازتاب رسانه‌ای تپق خود در آیین اختتامیه جشنواره فیلم فجر، واکنش نشان داد.

به گزارش اسرار نشست خبری اولین جشنواره فیلم خزر صبح دیروز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه با حضور محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی و مدیران امور سینمایی کشور‌های ترکمنستان و روسیه در محل سازمان سینمایی برگزار شد.
محمد خزاعی در ابتدای این نشست بیان کرد: خوشحالم که امروز در خدمت همکارانم خودم از ترکمنستان و روسیه هستم. در ایام برگزاری جشنواره فجر، توافقاتی با برخی کشور‌های همسایه انجام شد. در دوره جدید سازمان سینمایی و زمانی که من در این سازمان مستقر شدم، نقشه راهی برای حوزه بین‌الملل ترسیم کردیم تا نگاهی به کشور‌های منطقه و کشور‌های مشترک از نظر زبان و فرهنگ داشته باشیم. بر اساس همین نقشه هم طراحی‌های سازمان سینمایی انجام شد که بر اساس آن هم با هفت کشور در جشنواره فیلم فجر توافقاتی صورت گرفت.
جشنواره «خزر» با چه مأموریتی متولد شد؟ وی افزود: در سفر قبلی‌ام به روسیه، پیشنهادی مطرح شد تا علاوه‌بر مراودات فرهنگی و سینمایی، درباره تولید مشترک هم مذاکراتی داشته باشیم که الان این مذاکرات در حال پیگیری است. ضمن اینکه بحث‌های دیگری همچون فراهم آوردن شرایط اقتصادی بازار سینما، برگزاری هفته‌های فیلم و یا تأمین زیرساخت و آموزش و … راهم داشته‌ایم. یکی از مهمترین مباحث ما درباره دریای خزر بود که پیشنهاد شد بین کشور‌های همسایه خزر، جشنواره فیلمی برای نزدیک شدن این کشور‌ها برگزار شود و قرار شد ایران این جشنواره را برگزار کند.خزاعی در ادامه گفت: امروز در خدمت دوستان بودیم تا مشخص شود کدام کشور می‌تواند میزبان اولین و دومین دوره این رویداد باشد، چون این جشنواره با بقیه جشنواره‌ها متفاوت است و قرار است هر سال یک کشور میزبان آن باشد؛ بر همین اساس در سال ۱۴۰۴ کشور روسیه میزبان و در سال ۱۴۰۵ ترکمنستان میزبان جشنواره فیلم خرز خواهد بود. ضمن اینکه قرار شد در نیمه دوم هر سال این جشنواره برگزار شود. اولین دوره جشنواره خزر در ایران برگزار می‌شود و تصمیم این است که جشنواره در مناطق شمالی کشور برگزار شود. احتمالا مازندران میزبان اولین دوره خواهد بود.رئیس سازمان سینمایی افزود: نشست دوم شورای سیاستگذاری این رویداد در اردیبهشت ماه سال آینده در مسکو برگزار می‌شود. یک سال ایران میزبان خواهد بود که سال ۱۴۰۳ خواهد بود و بعد به کشور‌های منطقه منتقل می‌شود. این جشنواره یک همگرایی چه از لحاظ فرهنگی و چه از منظر نزدیک کردن کشور‌ها به یکدیگر ایجاد خواهد کرد. بحث اتحادیه سینمایی کشور‌های اوراسیا هم مطرح شد که امروز تصمیم گرفتیم آیین‌نامه این اتحادیه تنظیم و ارایه شود. درباره اهداف و سیاست‌های این آیین نامه بحث می‌شود چرا که ما در حال حاضر یک اتحادیه سینمایی نداریم و این باعث می‌شود شکل‌گیری این اتحادیه نیازمند سیاست‌گذاری‌های کلان باشد.خزاعی گفت: در سفر قبلی به روسیه پیشنهاد برگزاری مراسمی شبیه اسکار برای منطقه اوراسیا را داشتیم که پیشنهاد شد اول اتحادیه سینمایی کشور‌های این منطقه تشکیل شود و بعد با نظر همه کشورها، این رویداد را پیش ببریم و یک جشنواره بین‌المللی، مشابه اسکار داشته باشیم. البته دوستان روسیه این پیشنهاد را به شکل مکتوب داده بودند و ما گفتیم ابتدا اتحادیه را داشته باشیم و بعد این جشنواره را برگزار کنیم. تصمیمات خوبی هم درباره موزه ملی سینمای ایران و روسیه داشتیم. فیلم‌های خوبی در آرشیو هر دو کشور وجود دارد و قرار است تبادل تجربه و تبادل آرشیو برای تبدیل فیلم‌ها داشته باشیم.
جشنواره «خزر» جشنواره فیلم‌های آرشیوی نیست
خزاعی درباره حضور فیلم‌های مختلف در این رویداد بیان کرد: جشنواره قطعا جشنواره فیلم‌های آرشیوی نیست و، چون اولین جشنواره است قرار شد آثار دوسالانه کشور‌ها را داشته باشیم. ضمن اینکه جشنواره هدف متعالی‌تری دارد و آن تولید مشترک است و قرار نیست صرفا جشنواره برگزار کنیم. قسمتی از تولید مشترک به بودجه‌ای برمی‌گردد که در سال ۱۴۰۳ خواهیم داشت و قسمتی هم به طرح‌هایی که به ما می‌رسد. یکی از تهیه‌کنندگان مذاکراتی با یک گروه ایرانی در بخش خصوصی داشت تا بتوانیم تولید مشترک داشته باشیم. یک بحث هم در فارابی داریم که ببینیم باید به کدام سمت خواهد رفت.وی افزود: تاجیکستان و ازبکستان پیشنهاد ساخت فیلم‌هایی درباره بوعلی سینا و… را داده‌اند، گروه چینی هم پیشنهاد ساخت فیلم داشته، یونان هم طرحی دارد، ضمن اینکه فرانسه و کشور‌های دیگر هم پیشنهاد ساخت فیلمی درباره گندم به بهانه جاده ابریشم داشته‌اند. البته در ده سال گذشته و در دوره‌های قبل ۲۳ تولید مشترک داشته‌ایم. ترکیه هم درخواست تولید مشترک دارد. ترکیه و روسیه می‌گفتند تا چهل درصد حاضر به مشارکت هستیم. تنها راه برون رفت از شرایط فعلی برای سینمای ایران مشارکت در اقتصاد جهانی است. یکی از راه‌های دستیابی به اقتصاد جهانی تولید مشترک است، چون در این صورت فیلم‌ها راحت‌تر در چین و روسیه اکران می‌شود.رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: مثلا انیمیشن «پسر دلفینی» به این دلیل اکران موفقی در روسیه داشت که تولید مشترک بود. برخی معتقدند سینمای ایران در برخی کشور‌ها و جشنواره‌ها تحریم شده‌است، اما اینطور نیست تمام تلاش خودمان را می‌کنیم تا بازار‌های جدیدی را در منطقه و آسیا ایجاد کنیم این توهم است چرا که سینما تحریم شدنی نیست. آنقدر سینمای ایران در دنیا معتبر است که به عنوان محصول اولیه در کشور‌ها مطالبه می‌شود این به امروز و دیروز و دوره هم مربوط نمیشود بلکه از ابتدای انقلاب شکل گرفته است. مسیر ما با سایر کشور‌ها در حال باز شدن است.
خزاعی عنوان کرد: جشنواره فیلم خزر اصلا مربوط به ایران نمی‌شود که اگر ما باشیم یا نباشیم برگزاری آن دچار خلل شود این یک پیمان نامه بود تا سه سال آینده وضعیت این جشنواره مشخص است با تغییر دولت و ما هم جشنواره برگزار می‌شود. جشنواره هم در فصل پاییز برگزار می‌شود تا جشنواره تداخلی با جشنواره ما و جشنواره‌های کشور‌های مختلف نداشته باشد. دبیر جشنواره هم تا اواخر امسال اعلام می‌شود. از سینمای روسیه امسال در جشنواره فیلم فجر فیلم داشتیم بالاخره یک هیات انتخاب وجود دارد و امسال به جمع‌بندی برای حضور فیلمی از روسیه نرسیده بودند، اما تعاملات ما همچنان وجود دارد.
خزاعی در این بخش از صحبت‌های خود دوباره با کنایه نسبت به بازتاب اتفاقات اختتامیه جشنواره فیلم فجر بیان کرد: درباره واژه‌هایی که به کار می‌برید ملاحظه داشته باشید، چون وایرال می‌شود!وی عنوان کرد: ما به جز روسیه حضور پررنگی در کشور‌های همسایه از منظر اکران نداریم. در حالی که این کشور‌ها همه آماده هستند تا فیلم‌های ایرانی را اکران کنند. بحثی که مطرح شد این بود که شرایطی فراهم شود تا فیلم‌های ایرانی در این کشور‌ها اکران شود. البته آن‌ها هم چنین مطالبه‌ای داشتند. مثلا ما چندی پیش اعلام کردیم که فیلم‌های خارجی می‌توانند اکران شوند. اولش استقبال شد، اما بعدش کسی اقدام جدی برای خرید کپی‌رایت فیلم‌ها نکرد. سینمای چین هم درخواست می‌کرد تا در ایران سهمی برای اکران فیلم‌های چینی قایل شویم. ما امروز به دوستان روسی پیشنهاد دادیم تا پخش‌کننده‌هایی را بفرستند و فیلم‌های ایرانی را ببینند و برای اکران در نظر بگیرند. پس برگزاری جشنواره، هدف اصلی نیست بلکه تعاملات فرهنگی در منطقه و تاثیرات آن مد نظر است.
خزاعی اظهار کرد: پیشنهاد برگزاری این جشنواره یک پیشنهاد منطقه‌ای بود و از سوی ما نبود. این یک طراحی جدید در سینمای ایران نیست. برگزاری چنین رویداد‌های منطقه‌ای باعث همگرایی می‌شود و مباحث متعددی درباره آن شکل می‌گیرد. هرچقدر کشور‌های منطقه به بهانه‌ای به هم نزدیک شوند برآیند فرهنگ و هنر موفق‌تر خواهد بود به دلیل بی توجهی به این موضوعات در این چند ساله ما بازار‌ها را از دست داده‌ایم و با یکدیگر بیگانه شده‌ایم. ما باید با یکدیگر تعامل داشته باشیم. این موضوع باعث تقویت سینمای ملی می‌شود. تمام فیلم‌های ترک، هالیوود، بالیوود و کره‌ای سهمی در کشور‌های منطقه دارند همه این‌ها به زبان مشترک برنمی‌گردد گاهی به مراودات و تعاملات برمی‌گردد. من یک سال است که دارم برای این موضوع برنامه‌ریزی می‌کنم. در ابتدا دولت باید به بخش خصوصی کمک کند تا جریان اکران فیلم‌ها در منطقه راه بیفتد. این جشنواره بخش سینمایی، مستند، کوتاه و انیمیشن دارد. پنج بزرگداشت هم برگزار می‌شود از هر کشور یک داور در هر بخش وجود خواهد داشت همچنین بازار فیلم برای کشور‌های منطقه ایجاد می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.