هزینه تراشی 103 هزارمیلیارد تومانی مجلس برای دولت!
۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۲
1
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در صفحه مجازی خود نوشت: رئیس جمهور در جلسه روزچهارشنبه دولت با یادآوری اصل ۷۵ قانون اساسی همه نهادها و دستگاه‌ها را به پرهیز از ایجاد تعهدات مالی بدون پشتوانه توصیه کردند و فرمودند رئیس سازمان برنامه و بودجه می بایست زمینه‌هرگونه ناترازی بودجه را شفاف سازی و اطلاع‌رسانی کند.

‌داود منظور در جریان رسیدگی لایحه بودجه در مجلس نیز در مخالفت با هزینه‌تراشی بدون پشتوانه منابع درآمدی از سوی نمایندگان مجلس،‌ اعلام کرد: تصمیمات شما نمایندگان در مجموع 103 هزار میلیارد تومان هزینه ایجاد کرده است که باعث ناترازی منابع هدفمندی یارانه‌ها می‌شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: هر ساله بخشی از کسانی که باید حق بیمه بپردازند،‌ به عائله دولت اضافه می‌شوند، با این روندی که پیش می‌رویم، که قرار نیست هیچ کس سهم بیمه خود و سهم کارفرمایی بیمه را بدهد و لذا به زودی همه جزء عائله دولت می‌شوند، منابع آن را باید از کجا بیاوریم؟.
به گفته منظور، نمایندگان مجلس تصویب کردند که دولت به میزان 170 هزار میلیارد تومان اموال بفروشد و به سازمان تامین اجتماعی بپردازد،‌ این بدهی به خاطر همین هزینه‌تراشی در حق بیمه افراد است که هر سال تصویب می‌کنید، در حالی که دولت واقعا توان تامین چنین هزینه‌هایی را ندارد.وی خاطرنشان کرد: بخشی از تبصره 8 در لایحه بودجه که نمایندگان مجلس تصویب کرده‌اند،‌ قابل اجرا نیست.
به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه ،‌از طرف دیگر نمایندگان منابع درآمد دولت را محدود کردند،‌ 50 هزار میلیارد تومان از درآمد محصولات فرعی گاز را حذف کردن،‌ همچنین 18 همت از عوارض فرآورده‌های نفتی را امسال بر اساس قانون بودجه امسال صرف پرداخت نان کرده است، اما امسال این منبع را حذف کرده‌اید و در مجموع 68 هزار میلیارد تومان از منابع هدفمندی یارانه‌ها حذف شده است.
معاون رئیس جمهور این را هم تصریح کرد که نمایندگان در خرید گندم دولت را مکلف کرده‌اند که همه گندم کشاورزان را خریداری کنند،‌در حالی که چرا دولت باید گندم صنف و صنعت به میزان 2 میلیون تن را بخرد؟،‌ این امر 35 هزار میلیارد تومان هزینه برای دولت دارد. منظور با بیان این که تصمیمات نمایندگان در لایحه بودجه در مجموع 103 همت منابع هدفمندی را ناتراز کرده است،‌ گفت: ما حرفی نداریم به شرط این که عزیران هر تصمیم هزینه‌ای می‌گیرند،‌ منابع آن را هم پیش‌بینی کنند، وگرنه منابع هدفمندی و بودجه عمومی ناتراز می‌شود.
وی گفت: اگر راهی یا منبعی برای تامین هزینه های جدید وجود دراد،‌ ما را هم راهنمایی کنید که تعهدات را انجام دهیم و در غیر این صورت نگذارید کسری بودجه دولت تشدید شود که این کسری بودجه ام‌الخبائث است و همه کشور و دولت را گرفتار می‌کند.داود منظور در صفحه مجازی خود نوشت: از نمایندگان محترم مجلس تقاضا کردم اجازه ندهند با تصویب برخی احکام هزینه‌ای بودجه سال آینده دچار کسری شود. تاکید کردم کسری بودجه ام الخبائث است و کشور و دولت را گرفتار می کند.
وی این را هم گفت: با رویه‌ای که نمایندگان مجلس در لایحه بودجه 1403 پیش‌ می‌روند، دولت باید حق بیمه سهم کارفرمای همه مردم ایران را بپردازد و همه مردم عیال دولت می‌شوند، سوال این است که منابع آن را از کجا تهیه کنیم ، اگر منبع مالی بود و می‌توانستیم این کار را انجام دهیم، باعث نشاط مردم می‌شد، اما منابع آن را هم باید نمایندگان مجلس تعیین کنند که از کجا بیاوریم؟
رئیس سازمان برنامه و بودجه خطاب به نمایندگان مجلس عنوان کرد،‌قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت را مجاز کرده که اگر منابع داشت،‌سهم بیمه کارفرمای اقشار را بپردازند،‌الان دوستان در مجلس می‌خواهند این اجازه را به تکلیف تبدیل کنند، آقا به چه زبانی تاکید کنم که منابع هدفمندی یارانه‌ها ناتراز است، منابع هدفمندی یارانه‌ها سال آینده با 250 هزار میلیارد تومان ناترازی همراه است.منظور گفت: همه کارهای خوب دنیا را نمی‌شود که یکساله و در قالب بودجه انجام داد.
نمایندگان مردم با تصویب بندهای ت و ث تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه‌ای، سازمان برنامه و بودجه کشور را مکلف کردند، تمام اعتبار مورد نیاز برای تأمین گندم مورد نیاز کشور را با قیمت نهائی مصوب شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی حداکثر در شش ماهه اول سال (همزمان با خرید تضمینی گندم) به مجری یا مجریان خرید و تأمین کالاهای اساسی تخصیص و پرداخت کند.
همچنین با تصویب نمایندگان مجلس در اجزای ۲ و ۴ بند الف تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه‌ای، مقرر شد که منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به پرداخت یارانه دارو، شیرخشک و ملزومات مصرفی پزشکی، یارانه نقدی، معیشتی، کالابرگ الکترونیک، کمک به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، یارانه نان، یارانه ملوانان و هزینه‌های سرمایه‌گذاری و کمک به شرکت‌های نفت و گاز و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مصارف صرفه‌جویی انرژی و سایر مصارف ضروری در چارچوب «قانون هدفمند کردن یارانه‌ها» تخصیص یابد.
نمایندگان مردم با تصویب در اجزای ۵ و ۷ بند الف تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، سازمان برنامه و بودجه را موظف کردند تا منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده فروش فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی را با تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور صرفاً برای تأمین یارانه نان و دارو هزینه کند.
نمایندگان در مجلس با تصویب بند پ تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، وزارت نفت را مکلف کردند تا در صورت کاهش تولید فرآورده‌های اصلی (بنزین، نفت- گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هوایی) نسبت به برنامه تولید از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط با دریافت و فروش فرآورده‌های ویژه از پالایشگاه‌های مربوط، مقادیر کسری را جبران کند.
جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت وعضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ درباره انتقادات دولت به مجلس شورای اسلامی در خصوص اضافه کردن ۳۰۰ هزار میلیارد به هزینه‌ها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: بحث بودجه هنوز جمع‌بندی نشده است اولاً تبصره‌ها باقی مانده است، ثانیاً جداول هم تقریباً اسفند ماه می‌آیند؛چرا دولتمردان عجله می‌کنند؟ هنوز تبصره‌ها تمام نشده‌اند این رقم‌ها را از کجا می‌آورند؟
کوچکی نژاد ادامه داد: شاید ماشین حسابشان خوب کار نمی‌کند و اگر نه از الان که نمی‌شود گفت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به بودجه دولت اضافه شده آن هم در حالیکه ما در هنوز جمع‌بندی نکرده‌ایم، هنوز به حقوق‌ها نرسیده‌ایم، اصلاً چنین چیزی نیست! دولت سعی کند قدری ساکت باشد آرام بگیرد و یک مقدار صبر کند تا ما جلو برویم در نهایت، بیایند قضاوت کنند که چیزی اضافه کرده‌ایم یا آن جاهایی که باید شفاف‌سازی می‌کردیم، این کار را انجام داده‌ایم و بودجه را شفاف کرده‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: مثلاً در حوزه نفت ما گفتیم همه منابعی که دولت می‌آورد غیر از حمل و نقل و بنزین داخل پمپ بنزین‌ها، پول اضافه را باید از خزانه بگیرد، در قدیم برای خودشان می‌گرفتند و جابجا می‌کردند و این چندین هزار میلیارد تومان افزایش منابع برای دولت دارد. یا در خصوص ارزش افزوده که یک درصدش ۷۰ هزار میلیارد تومان می‌شود، دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان آورده بود معلوم است که منابع پنهانی داریم و باید جمع‌بندی کنیم بعد می‌توانیم به دولت بگوییم افزایش داده‌ایم یا خیر، در جهت هماهنگی با دولت حرکت کرده‌ایم.
کوچکی نژاد درباره این‌که‌ مجلس حقوق کارکنان را از ۱۸درصدی که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ آورده بود به ۲۰ درصد افزایش داده است و دولت معتقد است این کار بار مالی دارد و این نگرانی وجود دارد که سال آینده برای جبران این بار مالی قیمت بنزین افزایش پیدا کند، عنوان کرد: ما وقتی چیزی را مصوب می‌کنیم درآمدهایش را واقعی می‌بینیم، نیازی به این نیست که دولت بیاید قیمت بنزین را افزایش دهد تا بعضی مصوبات مجلس را تحت پوشش قرار دهد.وی تاکید کرد: مجلس به شدت با افزایش قیمت بنزین مخالف است و نمی‌گذارد دولت آن را افزایش دهد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.