حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024 ساعت ×
نقش پررنگ تشکل‌های مردم نهاد در حفاظت از محیط زیست
۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۳
0
در نشست مشترک ادارات کل حفاظت محیط زیست فارس و منابع طبیعی با سازمان‌های مردم نهاد در هفته هوای پاک، بر نقش پر رنگ تشکل‌های مردم نهاد در حفاظت از محیط زیست تاکید شد.

در دومین روز از هفته هوای پاک با شعار «هوای پاک توسعه و توانمندسازی حمل و نقل عمومی»، اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اقدام به برگزاری نشستی مشترک با مدیران و مسوولان منابع طبیعی و سازمان‌های مردم نهاد منابع طبیعی و محیط زیستی استان کرد.
مدیرکل محیط زیست استان، ضمن تشکر از حضور پررنگ تشکل‌های مردم نهاد و خیر مقدم به مدیران و مسئولان منابع طبیعی استان با تبریک کسب عنوان پایتخت محیط زیستی قاره آسیا برای شهر شیراز در مجمع شهرداران آسیایی، این سرآمدی را مرهون تلاش‌ها و زحمات مجموعه‌ای از دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی و فعالان محیط زیست دانسته و از زحمات شهردار و مجموعه شهرداری شیراز به دلیل تلاش‌های وافر در نام نویسی و ارائه مستندات و در زمینه مدیریت پسماند، نوسازی و بهسازی حمل و نقل عمومی و افزایش سرانه فضای سبز که در صدر اقدامات آنان است قدردانی کرد.
عطا پورشیرزاد هم‌چنین همکاری ارزشمند تمامی دستگاه‌های مرتبط و کلیه دوستداران محیط زیست را ستود و اظهار کرد: محیط زیست مقوله‌ای متنوع و مشارکتی است و دستگاه‌های متعددی در افزایش شاخص‌های محیط زیستی یک شهر مشارکت دارند. محیط زیست نیز به عنوان یک دستگاه نظارتی و حاکمیتی همواره تمام تلاش خود را برای ارتقای این شاخص‌ها به کار برده است.
وی افزود: سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی، می‌توانند با نظارت بر اجرای قوانین و مقررات زیست محیطی، از تخریب محیط زیست جلوگیری کنند. این نظارت، می‌تواند از طریق ارائه گزارش‌های مردمی، شکایت از متخلفان زیست محیطی و سایر روش‌های مناسب صورت گیرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در پاسخ به برخی از مطالبات مطرح شده به ویژه خشک شدن تالاب‌ها و ایجاد گرد و غبارهای منطقه‌ای، به ضرورت شناخت تشکل‌های مردم نهاد از شرح وظایف دستگاه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: ادارات کل حفاظت محیط زیست قطعا تمامی توان خود را برای حفظ محیط زیست و برخورد با متخلفان بکار گرفته و خواهد گرفت، اما یک فعال محیط زیستی باید بداند که هر مطالبه‌ای را با چه شیوه‌ای و از چه مسیری پیگیری کند.
پورشیرزاد در انتها به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده پرداخته و خواهان اطلاع رسانی تشکل‌های مردم نهاد به منظور اقناع افکار عمومی برای انتخابات پیش رو شد.
همچنین جانشین معاون فنی منابع طبیعی با تقدیر از تشکل‌ها به عنوان بازوی راست منابع طبیعی و محیط زیست گفت: محیط زیست همواره در برنامه‌ریزی و اقدامات خود یک قدم جلوتر بوده است.در تمام صحنه‌ها و مواقعی که منابع طبیعی و محیط زیست در خطر بودند با حداقل امکانات خود پیشرو بودند.
جهان‌زیر والی افزود: امیدواریم رتبه برتر شهر شیراز به عنوان پایتخت محیط زیستی آسیا و خاورمیانه را حفظ کنیم که در این راه تشکل‌ها به عنوان چشم‌های بینای محیط زیست و منابع طبیعی تاثیر بسزایی خواهند داشت.
وی همچنین با اشاره به طرح کاشت یک میلیارد درخت، گفت: این روند طی چهار سال طرح یک میلیارد درخت را پوشش خواهد داد. دنیا به این نتیجه رسیده است که به دلایل متعدد از میزان سرسبزی کره زمین کاسته شده و تعداد درختانی که در یک روز حذف می‌شوند، بیشتر از درختانی هستند که غرس می‌شوند.
در ادامه دبیر تشکل‌های مردم نهاد محیط زیست به مشکلاتی از جمله مشکلات آلودگی محیط زیستی شهر زرقان و آلودگی‌های فاضلاب جنوب غربی شیراز پرداخته و از مسئولان محیط زیست خواست تا به این مسئله رسیدگی کنند.
مجید تقی خانی همچنین به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی نیز اشاره و اعلام کرد: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ای تحت عنوان مجلس محیط زیستی دارد که ۵ تشکل محیط زیستی از سراسر کشور نمایندگانی دارند و از استان فارس نیز مسعود امیری عضو انجمن همیاران طبیعت در این گروه عضو بوده و در جلسات شرکت خواهند کرد.

در ادامه سازمان های مردم نهاد حاضر در جلسه به لزوم توجه ویژه به خشکی تالاب‌ها، آلودگی ریزگردها، بیماری‌های همه گیر و لزوم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و رفع مشکل سایت های دفن زباله روستایی و لزوم افزایش مناطق قرق شده اشاره کردند.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل محیط زیست استان فارس نیز با اشاره به شاخص‌های مقایسه‌ای که موجب ارتقا شاخص‌های محیط زیستی شهر شیراز شده است، گفت: امیدوارم بتوانیم این شاخص‌ها را با تلاش تمامی دستگاه‌های مربوطه به سراسر استان نیز تعمیم دهیم.

قاسم نهاوندی با اشاره به هوای کلانشهر شیراز گفت: بر خلاف سایر کلان شهرها ۹۶ درصد از روزهای سال جاری پاک و قابل قبول بوده است و تنها ۴ درصد روزهای آلوده داشته‌ایم.

نهاوندی در خصوص آلودگی شهر زرقان و مسکن مهر زرقان گفت: محیط زیست هرگز با احداث این طرح در مجاورت صنایع موافقتی نکرده است، اما به هر حال تعدادی از این مسکن‌ها در کنار صنایعی قرار گرفتند که قدمت آن‌ها بعضاً بیش از ۵۰ سال است در حال حاضر محیط زیست وظیفه دارد واحدهای آلوده را پایش کرده و برخورد جدی با صنایع آلاینده داشته باشد و پیگیرهای قضایی علیه آنان نیز انجام شده که اقدامات محیط زیست، از طریق فرماندار و دادگستری با ارائه مستندات قابل اثبات است.

وی همچنین در خصوص طرح جدید مسکن ملی در مجاورت دودج نیز هشدار داد و خاطرنشان کرد: محیط زیست بدون هیچ اقدام و مسامحه‌ای موارد را پیگیری می‌کند به نحوی که تنها در سال گذشته تعداد اخطارهای محیط زیستی به واحدهای صنعتی ۷۷۱ مورد بوده اما در سال جاری تا این لحظه، ۱۸۲۳ مورد اخطار محیط زیستی داشته‌ایم که نشان دهنده افزایش شدت عمل محیط زیست است.

نهاوندی در خصوص آلودگی‌های محورهای مواصلاتی نیز گفت: تاکنون دهیار و بخشداری نبوده که در صورت تخلف از قانون به واحد قضایی معرفی نشده باشد.

معاون محیط زیست طبیعی نیز به مسایلی چون تلاش‌های انجام شده برای افزودن نام «بیشه آس و پاس» به لیست تالاب‌ها، حضور دام مازاد در مناطق محیط زیست و منابع طبیعی، معدن گچ خاوند، معدن دره باغ و نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون و همچنین برداشت‌های بی‌رویه آب‌های زیرزمینی پرداخته و توضیحاتی ارائه داد.

نبی الله مرادی به لزوم راهیابی نمایندگان مجلس آگاه با شناخت کافی به مسایل محیط زیستی به این دور از مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: این نمایندگان قرار است در کارگروه‌های مختلف شرکت یافته و برای محیط زیست تصمیم گیری کنند، بنابراین تشکل‌ها باید نماینده‌ای را حمایت کنند که دوست‌دار محیط زیست بوده و آب و خاک را ارزشمند بشمارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع به معضلات کمبود محیط‌بان و تجهیزات حفاظتی پرداخت و گفت: ۶۰ درصد از پست‌های ما همچنان بلا تصدی هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، هوشنگ علیپور در پایان گفت: در سال گذشته ۱۰۰ دستگاه موتور سیکلت به ناوگان موتوری افزوده شده است و سازمان مرکزی نیز با جدیت موضوع افزودن تعداد زیادی دستگاه خودرو شاسی بلند به ناوگان موتوری کشور را دنبال می‌کند که اگر این موضوع اتفاق بیفتد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.