ناگفته های مهمانان خارجی که در اختتامیه هفدهمین «سینماحقیقت»  گفته شد!
۰۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۰
0
یکی از بخش‌های مهم اختتامیه هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» اظهار نظرها، سخنان مهمانان و داوران بین‌المللی با تمرکز بر حوادث غزه بود. به گزارش اسرار از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، اختتامیه‌ها، با صحبت‌ها و اظهار نظرهای برگزیدگان یا داوران و مهمانان به یادماندنی می‌شوند. در اختتامیه هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» حرف‌های جالبی روی سن زده شد که بخشی از آنها را مرور می‌کنیم.

یکی از بخش‌های مهم اختتامیه هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» اظهار نظرها، سخنان مهمانان و داوران بین‌المللی با تمرکز بر حوادث غزه بود. به گزارش اسرار از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، اختتامیه‌ها، با صحبت‌ها و اظهار نظرهای برگزیدگان یا داوران و مهمانان به یادماندنی می‌شوند. در اختتامیه هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» حرف‌های جالبی روی سن زده شد که بخشی از آنها را مرور می‌کنیم.عاید نباء فیلمساز فلسطینی پس از دریافت لوح تقدیر وائل الدحدوح (خبرنگار الجزیره در غزه) اظهارداشت: جشنواره «سینماحقیقت» به هدفش که نشان دادن حقیقت است، عمل کرده است. غزه بخش مهمی از جشنواره بود. اینجا مستند یک کنش مقاومتی است، ما با وائل ‌الدحدوح تماس گرفتیم و او می‌داند ما امروز درباره‌اش در جشنوراه «سینماحقیقت» صحبت کرده‌ایم.
نباء بیان کرد: فلسطینی‌ها در مقابل سوال آزادی یا مرگ قرار گرفته‌اند. آنها آزادی را تا پای جان انتخاب کرده‌اند. همه شما مردم غزه را در قلبتان نگه دارید و به احترام مردم غزه از جای برخیزید.
شهیدالعلم عکاس بنگلادشی گفت: حالا که من اینجا ایستاده‌ام، مردم در فلسطین در حال کشته شدن هستند. هفتاد و پنجمین روز از این بحران سپری شده. دلیل این اتفاق تنها زیرپا گذاشتن قانون‌های بین‌المللی یک کشور نیست، بلکه از سکوت کشورهای دیگر نیز ناشی می‌شود.وی افزود: نمایشگاهی در آلمان داشتم که به دلیل حمایتم از مردم فلسطین تعطیل شد. حمایت من از فلسطین مساله‌ای نه مربوط به دین که مربوط به وجدان است. من نه تنها در کنار فلسطینیان می‌ایستم که می‌گویم قهرمان‌ها آرزو دارند، مثل فلسطینی‌ها باشند.آرلین کلمشا استاد دانشگاه و پژوهشگر برزیلی با اشاره به اتفاقات غزه بیان کرد: لحظه‌های ملاقات ما و این مراسم، بسیار تراژیک است و کودکان بسیاری در غزه کشته می‌شوند. ما به عنوان فیلمساز نباید اجازه بدهیم که فلسطین دوباره فراموش شود تا حقوق بشر دوباره به فلسطین تاریخی بازگردد. یکی از دغدغه‌های روشنفکر فلسطینی ادوارد سعید بخشیدن صدا به فلسطینیانی بود که صدا از آنها سلب شده است.وی افزود: نویسنده‌ای لبنانی می‌گوید درباره مردم فلسطین باید سکوت را به کلمات تبدیل کرد. امروز صدای فلسطین، فریادی برای پایان ظلم و جنگ است. صدای آنها باشید.هانا پولاک لهستانی پس از اهدا جوایز بخش بین الملل اظهارداشت: امیدوارم همه مردمان دنیا در صلح زندگی کنند. فیلم مستند تصویر دقیق‌تری برای چگونگی مواجه با مشکلات جهانی ارائه می‌دهد. فیلم‌های حاضر در جشنواره به ما آگاهی بسیاری درباره خیلی از مسائل داد و از این بابت ازهمه دوستان تشکر می‌کنم.
جیمز لانگلی مستندساز آمریکایی گفت: این روزها جهان به گفت و گو و تعامل نیاز دارد، مردم آمریکا واقعیت را درباره غزه نمی‌دانند و اگر می‌دانستند سکوت نمی‌کردند. زمانی که من به نوار غزه رفتم اوایل ظهور دوربین دیجیتال بود و ثبت تصویر کار سختی بود اما امروز با تغییر تکنولوژی دیدگاه دنیا نسبت به این موضوع تغییر کرده است زیرا می‌توان با بهترین کیفیت فیلم‌هایی از وضعیت بغرنج مردم غزه را مشاهده کرد.هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» شنبه -دوم دی ماه- با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.
این جشنواره با دبیری محمد حمیدی مقدم در بخش‌های مسابقه ملی، مسابقه بین‌الملل، جایزه شهیدآوینی، بخش‌های جنبی ملی و بین‌الملل و بزرگداشت برگزار شد.جشنواره در این دوره کوشید ضمن بازنمایی تاریخ و فرهنگ جامعه ایرانی اسلامی، تصویری واقعی از آنچه بشر امروز در عرصه‌های زندگی فردی و اجتماعی با آن روبه روست ارائه دهد. با این نگاه، تمرکز ویژه این دوره از جشنواره بر دو چالش ملی و بین‌المللی بحران آب و مساله جمعیت بود. بخشی ویژه به نام «غزه» (شامل نمایش فیلم و برگزاری پنل) در هفدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» تدارک دیده شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.