موشک‌های ایران قابل رقابت در بازارهای دنیاست
۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۰
0
بعد از ۴۴ سال تحریم؛ اکنون ۴۴ سال است که در حوزه موشکی تحریم هستیم و مشاهده می‌کنیم که موشک‌های ایران در دنیا چه مقدار حرف برای گفتن دارند.

پس از امضای توافق برجام، بین ایران و ۱+۵ شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۲۹ تیر ۱۳۹۴ (۲۰ژوئیه ۲۰۱۵)، با اکثریت قاطع، ۱۵ رای مثبت از ۱۵ عضو، قطعنامه ۲۲۳۱ را برای تایید این توافق تصویب کرد تا در کنار برجام پاره‌ای از مسائل موشکی و تسلیحاتی را حل کند.
حالا، اما به روز‌های پایانی این تحریم نزدیک می‌شویم و امیر رضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح از آمادگی این وزارتخانه برای برقراری و توسعه مناسبات دفاعی و راهبردی با همه کشور‌های مستقل و همسو به ویژه همسایگان منطقه‌ای و کشور‌های مسلمان خبر داد و اعلام کرد تمامی‌های تحریم‌های ظالمانه تسلیحاتی کشور، مهر آینده پایان می‌یابد.
علیرضا تقوی کارشناس سیاست خارجه در ارتباط با به اتمام رسیدن تحریم‌های تسلیحاتی کشورمان اظهار کرد: تحریم موشکی که ایران اکنون با آن مواجه است در ارتباط با موشک‌های بالستیک است و این تحریم طبق قعطنامه ۲۲۳۱ در اکتبر ۲۰۲۳ پایان می‌پذیرد. اگر آن‌ها بخواهند این تحریم را به صورت قانونی تمدید کنند باید مکانیزم ماشه را فعال کنند که این کار نیز باید توسط اروپایی‌ها انجام شود، اما اروپایی‌ها به دلیل تبعاتی که این اقدام دارد قطعا مکانیزم ماشه را فعال نخواهند کرد.
وی ادامه داد:امکان دارد اروپایی‌ها به صورت یکجانبه اقدام به تحریم ایران کنند، مانند تحریم‌های آمریکا که این تحریم‌ها الزام قانونی و ارزش حقوقی ندارد کشور‌های دیگر می‌توانند آن را رعایت نکنند؛ که البته این تحریم‌های یک جانبه چندان اثری ندارد و کما این که اکنون ۴۴ سال است که در حوزه موشکی تحریم هستیم مشاهده می‌کنید که موشک‌های ایران در دنیا حرف برای گفتن دارد.وی ادامه داد: با پایان یافتن این تحریم‌ها می‌توان با خرید و فروش این تسلیحات به شدت به افزایش درآمد‌های کشور کمک کرد. به دلیل آن که موشک‌های ایرانی هم ارزان قیمت هستند و هم تعداد زیادی از آن‌ها را ساختیم و مشکلی برای صادرات نداریم و هم این که بسیار دقیق هستند و قابل رقابت در بازارهای دنیا بوده و سیستم‌های مختلف پرتاب هم دارند. بنابراین کاملا می‌توان روی خرید فروش این تسلیحات حساب کرد و این بسیار مهم بوده و می‌تواند در افزایش درآمد‌های کشور نیز تاثیرگذار باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.