حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲ Saturday, 2 March , 2024 ساعت ×
ممنوعیت قانونی بابت ورود ایرانی‌ها به کشور وجود ندارد
۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۵
0
یک کارشناس حقوق ارتباطات درباره اظهارات وزیر فرهنگ در خصوص بازگشت هنرمندان خارج از کشور توضیح داد.

افشین عزیزی، کارشناس حقوق ارتباطات در پاسخ به اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بازگشت ایرانی‌ها و چهره‌هایی مانند معین به کشور گفت: صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ورود ایرانی‌ها به کشور درست است، همانطور که ایشان اشاره کردند ممنوعیت قانونی بابت ورود ایرانی‌ها به کشور وجود ندارد.
عزیزی ادامه داد: اگرچه در قوانین کیفری کشور ممنوع‌الخروجی را به عنوان اقدام تنبیهی و گاهی مجازات پیش‌بینی کرده‌ایم، اما پدیده‌ای با عنوان «ممنوع‌الورود» در قانون نداریم. چون هرکس حق دارد در سرزمین خود زندگی کند و هیچ شخص و دولتی نمی‌تواند یک شهروند را از سکونت یا حضور در سرزمین مادری‌اش محروم کند و این حق به عنوان حق بشری شناخته شده است. طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران هم امکان بازگشت به کشور وجود دارد؛ بنابراین ما ممنوعیتی بابت ورود به کشور نداریم.این کارشناس ادامه داد: اما اگر هنگام بازگشت امثال معین به کشور، این افراد با مشکل قانونی و امنیتی هم رو‌به‌رو نباشند، برای ادامه فعالیت هنری باید مانند سایر افراد داخل کشور فرآیند قانونی را طی کنند. طبق گفته‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بعد از بازگشت احتمالی این چهره‌ها به کشور آنها می‌توانند درخواست صدور مجوز بدهند و وارد فرآیند صدور مجوز شوند. یعنی باید برای موسیقی، شعر، برگزاری کنسرت و … به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای شعر و موسیقی تقاضای صدور مجوز بدهند. این روال صدور مجوز طولانی است و در همین شورا نسبت به شعر، موسیقی و شخص خواننده ممیزی صورت می‌گیرد.
عزیزی در ادامه گفت: پس از طي شدن روال صدور مجوز انتشار موسيقی، اگر هر خواننده‌ای بخواهد اقدام به برگزاری کنسرت کند، باید برای دریافت مجوز اقدام کند و اگر چه برای برگزاری کنسرت باید استعلاماتی از شورای شعر و موسیقی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حراست این وزارتخانه گرفته شود، ولی باید از اداره اماکن نیروی انتظامی نيز مجوز برگزاری کنسرت اخذ شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.