معاون درمان وزارت بهداشت: سونامی سرطان نداریم
۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۸
0
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه ۳۵۰ بیمارستان در کشور حضور دارند که بیش از ۲۵ سال قدمت دارند، افزود: این بیمارستان‌ها به اورهال نیاز دارند.

به گزارش اسرار،دکتر سعید کریمی گفت:به این بیمارستان‌ها طی یک بازه زمانی شش ماهه فرصت دادیم که نسبت به رفع خطر اقدام کنند.وی ادامه داد: ۲۰۰ بیمارستان از ۳۵۰ بیمارستانی که باید نسبت به رفع خطر اقدام می‌کردند، در این زمینه اقدام کردند. پروانه ۱۰۰ بیمارستان به‌دلیل عدم رفع مشکلات، تمدید نشده است که بیمارستان گاندی نیز جزو همین بیمارستان‌هایی بود که مجوزش تمدید نشده بود.
معاون درمان وزارت بهداشت درباره فرصت در نظر گرفته شده برای بیمارستان‌ها گفت: بیمارستان‌هایی که باید نسبت به خطر اقدام می‌کردند ۶ ماه فرصت داشتند در این مسیر گام بردارند. این فرصت شش ماهه به پایان رسیده است و ما فرصت شش ماهه دوم را برای بیمارستان‌ها لحاظ کرده‌ایم.
کریمی ادامه داد: برخی از بیمارستان‌ها نیز با بیمارستان‌های فرسوده جایگزین می‌شوند. موضوع رسیدگی به وضعیت بیمارستان‌ها یک پروسه است و به یکباره انجام نمی‌شود. تفاهمنامه‌ای با سازمان آتش نشانی در خصوص بیمارستان‌ها منعقد کردیم که این تفاهم‌نامه طی سه مرحله اجرا می‌شود.
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه موضوع پزشک ‌نماها از معضلات نظام سلامت کشور به حساب می‌آید، گفت: در وزارت بهداشت به چالش پزشک ‌نماها ورود کرده‌ایم و در جهت رفع این مشکل گام برمی‌داریم. ۴۰۳۸ مرکز درمانی غیرمجاز طی ۹ ماه نخست سال پلمپ شدند. وی با بیان اینکه قوانین در حوزه پزشک‌نماها بازدارنده نیست، افزود: قوانین در این زمینه بازدارنده نیست؛ به نحوی که یک مرکز با پرداخت ۵ میلیون تومان جریمه می‌تواند فعالیت کند. قوانین باید در این زمینه بازدارنده باشد و متاسفانه شاهد رشد گسترده مراکز زیبایی غیرمجاز هستیم.
کریمی درباره فعالیت‌های قرارگاه نظارت بر سلامت گفت: پس از اینکه قرارگاه نظارت بر سلامت را در وزارت بهداشت ایجاد کردیم در جهت اعتباربخشی مراکز جراحی محدود نیز گام برداشتیم. بر این اساس، اعتبار بخشی مراکز جراحی محدود آغاز شده و سنجه‌هایی مربوط به رضایتمندی مشتریان برای اعتبار بخشی مراکز جراحی محدود تعریف شده است. وی درباره آمار بیماری سرطان نیز گفت: زمانی که میزان امید به زندگی افزایش یابد طبیعتا با توجه به افزایش سن، تعداد موارد بروز سرطان نیز افزایش می‌یابد؛ چرا که عامل سن در بیماری سرطان بسیار نقش دارد. بررسی‌های شیوع سرطان بیانگر این است که شیوع ۵ ساله سرطان ۴۰۰ هزار مورد است. علاوه بر سن موارد دیگری مانند عوامل ژنتیکی، آلودگی محیط، آلودگی هوا و مواد شیمیایی می‌توانند در ابتلا به سرطان موثر باشند. اینطور مطرح می‌شود که ما با سونامی سرطان مواجه هستیم اما این موضوع صحت ندارد و بیشترین ابتلا به سرطان مربوط به اروپا است.کریمی درباره نرخ امید به زندگی نیز گفت: پیش از انقلاب اسلامی، امید به زندگی ۵۶ سال بود که این رقم به ۸۷ سال رسیده است.
کریمی درباره وضعیت بیماری‌های تنفسی نیز گفت: همواره با شیوع فصل سرد سال میزان بیماری‌های تنفسی مانند آنفولانزا و کووید افزایش می‌یابد و به همین دلیل میزان بستری‌های مرتبط با این بیماری زیاد می‌شود. افزایش بیماری‌های تنفسی در فصل سرد سال یک سیر طبیعی دارد و بیانگر این نیست که ما در این حوزه با چالش روبرو هستیم.
وی ادامه داد: من از کسانی که دچار بیماری تنفسی می‌شوند می‌خواهم که نکات بهداشتی را رعایت کنند. اگر کودکان به بیماری‌های تنفسی مبتلا می‌شوند به مدرسه نروند. همچنین بزرگسالان اگر دارای علائم بیماری‌های تنفسی هستند و در مکان‌های عمومی حضور می‌یابند به طور حتم باید ماسک داشته باشند.معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه خدمات «هوم‌کر» (مراقبت در منزل) را در کانون توجه قرار داده‌ایم، افزود: پیش از این خدمات ممکن بود فقط شامل خدمات پرستاری می‌شد اما موارد دیگر به خدمات هوم‌کر اضافه شده است.
معاون درمان وزارت بهداشت درباره بدهی سازمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت هم گفت: بدهکاری سازمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان و میزان بدهکاری بیمه سلامت نیز ۶ هزار میلیارد تومان است. متاسفانه، سازمان‌های بیمه‌گر اسناد مربوط به ارائه خدمات را از ما دریافت نمی‌کنند و به دلیل اینکه اسناد را از ما دریافت نکرده‌اند جزو بدهی‌های آنها به حساب نمی‌آید.
وی با بیان اینکه میزان مصدومان ترافیکی کشور حدود ۸۷۰ هزار مورد است، گفت: آمار و ارقام مرکز اورژانس کشور بیانگر این است که ۸۷۰ هزار نفر سالانه دچار صدمات ترافیکی می‌شوند اما آمار پلیس بیانگر این است که این افراد ۳۰۰ هزار نفر هستند. متاسفانه حدود ۲۰ هزار نفر از مجموعه افرادی که دچار صدمات ترافیکی می‌شوند، جان خود را از دست می‌دهند.
کریمی درباره جزئیات مرگ و میر صدمات ترافیکی گفت: حدود ۵۰ درصد از ۲۰ هزار نفری که در صدمات ترافیکی جان خود را از دست می‌دهند، در صحنه و محل وقوع تصادف جان می‌بازند. ۶ درصد در مسیر انتقال به بیمارستان جان می‌دهند. حدود ۴۲ درصد از افراد مصدومان ترافیکی به هنگام ورود به بیمارستان به احیا نیاز دارند. همچنین حدود ۸ هزار نفر در بیمارستان احیا می‌شوند. وی ادامه داد: فرهنگ ترافیکی در جلوگیری از حوادث بسیار نقش دارد. شاخص مرگ و میر حوادث ترافیکی کشور در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت معادل ۲۱ است. این عدد در کشور عربستان ۳۵ است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.