مصرف مازوت در نیروگاه شازند مستقیما بر سلامت مردم تاثیر دارد
۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۴
0
رییس علوم پزشکی اراک گفت: به عنوان متولی سلامت و درمان استان، پیگیری های زیادی داشتیم و یک دقیقه مازوت سوزی را به صلاح سلامت مردم نمی دانیم چراکه مصرف مازوت در نیروگاه شازند مستقیما بر سلامت مردم تاثیر دارد و قطعا پیگیر حقوق مردم خواهیم بود.

دکتر علیرضا امانی ۱۷ دیماه ۱۴۰۲ در جلسه مشترک کمیسیون نظارت و کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک اظهار کرد: مسلما در سال ۱۳۷۴ برای جانمایی نیروگاه حرارتی شازند یک مشاوره انجام شده است، اما جالب است که تا امروز هیچ پرسشی بابت این جانمایی از این مشاور نشده است و نماینده دادستان باید این امر را پیگیری کند.
رییس علوم پزشکی اراک وی با اشاره به مکاتبات مستمر دانشگاه علوم پزشکی اراک از سال گذشته بابت مسئله آلودگی هوا، گفت: از ۲۸ تیرماه که درگیر مسئله گرد و خاک در اراک بودیم، مکاتبه داشتیم و دلیل شلوغی بیمارستان امیرکبیر را این گردوغبار عنوان کردیم.
وی تصریح کرد: به عنوان متولی سلامت و درمان استان، پیگیری های زیادی داشتیم و یک دقیقه مازوت سوزی را به صلاح سلامت مردم نمی دانیم چراکه مصرف مازوت در نیروگاه شازند مستقیما بر سلامت مردم تاثیر دارد و قطعا پیگیر حقوق مردم خواهیم بود.
امانی با بیان اینکه زنجیره تشخیصی درمانی در بیمارستان آیت الله خوانساری تکمیل نیست، گفت: در فاز جدید این بیمارستان، ۸۰ تخت افزایش می یابد و فقط یک دستگاه شتاب دهنده وجود دارد در حالی که این بیمارستان نیازمند MRI و سی تی اسکن پیشرفته و دیگر تجهیزات تشخیصی و درمانی است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: در این شرایط نمی توان زندگی کرد، حتی اگر امروز مسئولان و مدیرانی که در جلسه حضور دارند را بررسی کنیم حتما تعدادی سرطان مثانه خواهند داشت که ۱۰ سال آینده خود را نشان می دهد و مسلما این وضعیت پذیرفتنی نیست.
به گزارش اسرار، در این جلسه دکتر صالح فرد رییس بیمارستان آیت الله خوانساری گفت: همه ما از آلودگی هوا متاثر هستیم، بدیهی است که سلامت تحت تاثیر آب، هوا و غذاست. مردم شهر اراک طی سال های گذشته با آلودگی آب و نیترات درگیر بودند و امروز با آلودگی هوا درگیرند که بیشترین تاثیر را در سلامتی دارد.
وی با بیان اینکه جای هیچ صحبتی باقی نمانده است چراکه با این وضعیت آب، هوا و غذا، سلامتی حاصل نمی شود، افزود: اگر نمی توانیم شرایط آلودگی را کنترل کنیم حداقل غرامت بیمار کردن مردم را بپردازیم. حداقل این غرامت تجهیز بیمارستان ها از جمله بیمارستان آیت الله خوانساری است. غرامت و دیه فردی که به یک بیماری صعب العلاج مبتلا می شوند فراتر از دیه یک فرد عادی است.

صالح فرد با اشاره به اینکه امروز چشم و فکر مردم جلوتر از ما مسئولان است و حتی نیازی به بیان آمارهای رسمی نیست، گفت: فقط کافی است از وضعیت بیمارستان آیت الله خوانساری بازدید داشته باشیم، کاملا مشخص است که آلودگی دی اکسید گوگرد و ناکس تاثیر روشنی بر سلامت مردم دارد.

در این جلسه حسن مهرعلی معاون فنی مرکز بهداشت استان مرکزی با تاکید بر اینکه شکی نیست که آلودگی هوا تهدیدی برای سلامت اجتماعی است و از سرفه تا بیماری های قلبی و تنفسی را شامل می شود، گفت: بیماران قلبی، تنفسی و خردسالان و سالمندان بیشترین آسیب را در زمان آلودگی هوا متحمل می شوند، سرما، وزش باد، موقعیت خاص صنایع، میزان تردد خودروها و کویر میقان بر تشدید آلودگی هوا تاثیر دارد.

وی بیان کرد: شرایط و وضعیت موجود و وضعیت بیماران منتسب به آلودگی هوا باید برای تصمیم سازان مازوت سوزی مطرح شود، دانشگاه علوم پزشکی آلاینده های موجود در شهر اراک را مورد بررسی قرار داده است و این امر در تصمیم گیری در سطح کلان موثر خواهد بود.

سیاوش آقاخانی رییس شبکه محیط زیست استان مرکزی نیز در این جلسه با بیان اینکه وضعیت آلودگی هوای اراک را باید بدون رودربایستی و تعارف پیگیری کرد، اظهار کرد: 4 سال است که اراک درگیر مازوت سوزی است، بار تامین برق و بنزین کشور را به دوش می کشد و اولین شهری است که درگیر آلودگی مازوت سوزی می شود ولی همواره سمن ها به دلیل بیان حقایق در این خصوص به تشویش اذهان عمومی متهم می شوند.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.