حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲ Saturday, 2 March , 2024 ساعت ×
مخالفت با عرضه طلای وارداتی در مرکز مبادله ؛درخواست ادامه معاملات طلا در بورس کالا
۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
0

باوجود تأکید مرکز مبادله مبنی براجرای بخشنامه جدید رفع تعهد ارزی با شمش طلا، تولیدکنندگان فولاد در نامه ای به وزیر اقتصاد تأکید کردند که مرکز مبادله ارز و طلا هنوز آماده تحویل گرفتن طلای وارداتی نیستند.به گزارش اسرار، با ابلاغ ضوابط جدید از سوی بانک مرکزی، از هفتم دیماه تأمین ارز برای واردات طلا […]

باوجود تأکید مرکز مبادله مبنی براجرای بخشنامه جدید رفع تعهد ارزی با شمش طلا، تولیدکنندگان فولاد در نامه ای به وزیر اقتصاد تأکید کردند که مرکز مبادله ارز و طلا هنوز آماده تحویل گرفتن طلای وارداتی نیستند.به گزارش اسرار، با ابلاغ ضوابط جدید از سوی بانک مرکزی، از هفتم دیماه تأمین ارز برای واردات طلا از محل ارز حاصل از صادرات خود و به‌صورت شمش منوط به تحویل، عرضه و فروش آن در بستر مرکز مبادله ارز و طلای ایران شده است.پشت پرده ابلاغیه اخیر بانک مرکزی، به اقدامات صادرکنندگان برای فرار از ایفای تعهدات ارزی بر می گردد؛ ماجرا از این قرار است که بعد از آزادسازی واردات طلا به کشور، بسیاری از صادرکنندگان برای فرار از رفع تعهد ارزی و فروش ارزهای صادراتی خود در مرکز مبادله، با واردات و اجاره شمش طلا از ایفای تعهدات خود شانه خالی می کردند و برهمین اساس هم بانک مرکزی واردات شمش طلا را مشروط به عرضه در مرکز مبادله کرده است.طبق آمار گمرک ایران واردات 19 تن شمش طلا با اختصاص 2.54 درصد از ارزش کل واردات کشور در 9 ماهه سال جاری رتبه چهارم اقلام عمده کالاهای وارداتی کشور را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، میزان واردات طلا نزدیک به صفر بوده است.بر این اساس با توجه به امارهای منتشر شده، در آذر ماه امسال حدود 6 تن طلا وارد کشور و از طریق گمرکات ترخیص شده است. به نظر می رسد واردات طلا طی این مدت از یک میلیارد و دویست میلیون دلار عبور کرده است. در بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی آمده است؛ در صورت عدم ارائه تأییدیه تحویل، عرضه و فروش ارز از مرکز مبادله ارز و طلای ایران، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مکلف به شکایت از واردکننده نزد سازمان تعزیرات حکومتی تحت عنوان عدم ایفای تعهد ارزی شده‌اند.مرکز مبادله ارز و طلای ایران هم با صدور اطلاعیه‌ای تأکید کرد که «بخش نامه جدید رفع تعهد ارزی با طلا از تاریخ 7 دی ماه لازم الاجراست و عطف به ما سبق نمی شود. لذا از تاریخ هفتم دی ماه به بعد بانک‏های عامل ملزم به ارائه فرم تعهدنامه پیوست شماره (16) بخش اول مجموعه مقررات ارزی به واردکنندگان طلا از محل ارز حاصل از صادرات خود بوده و ایشان نیز با هدف رفع تعهد ارزی وارداتی و صادراتی مکلف به پذیرش و امضای تعهدنامه موصوف هستند.»با این حال اما گروهی از تولیدکنندگان می گویند که مرکز مبادله هنوز آماده دریافت شمش‌های طلای وارداتی نیست و این موضوع را در نامه ای به وزیر اقتصاد اعلام کرده اند.تولیدکنندگان فولاد در نامه‌ای به وزیر اقتصاد تأکید کرده اند که مرکز مبادله ارز و طلای ایران آماده دریافت طلای وارداتی نیست و بهتر است مثل روال قبل طلا در بازار بورس کالا ایران عرضه و معامله شود. متن این نامه به شرح زیر است:احتراماً عطف به بخشنامه مورخ هفتم دی ماه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر الزام صادر کنندگان به فروش شمش طلای وارداتی از محل ارز صادراتی به جهت رفع تعهد ارزی در مرکز مبادلات ارز و طلا به استحضار می‌رساند شیوه نامه عرضه طلا ابلاغ نگردیده و مرکز مبادله ارز و طلا آمادگی لازم جهت عرضه طلا را ندارد لذا با توجه به این موضوع که مبلغ حاصل از عرضه شمشهای طلای، وارداتی، سرمایه در گردش شرکت بوده و با در نظر گرفتن مشکل نقدینگی موجود برای شرکتهای تولیدی و لزوم بازگشت نقدینگی به جریان فعالیت‌های عملیاتی شرکت عملاً جریان تأمین مالی و تداوم تولید برای شرکتها با مشکل جدی مواجه شده است.

پیشنهاد می‌گردد با توجه به انجام معاملات طلا در بورس کالای ایران و مهیا بودن بستر لازم برای اجرای این امر موافقت خود را برای عرضه شمش طلای حاصل از صادرات کالا در بورس کالای ایران با تداوم روش فروش طلا حاصل از صادرات مطابق رویه قبلی تا فراهم شدن بستر لازم در مرکز مبادلات ارز و طلا، ابلاغ فرمائید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.