مبلغ و زمان پرداخت عیدی بازنشستگان معلوم نیست!
۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۷
0
افزایش سن بازنشستگی از فروردین۱۴۰۳ درصورت ابلاغ؛ مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص مبلغ و زمان پرداخت «عیدی» بازنشستگان گفت: هنوز مبلغی به عنوان عیدی اعلام نشده است، اگر رقم آن اعلام شود ما نیز اعلامش می‌کنیم؛ تلاش می‌کنیم عیدی را زمانی مناسب به دست بازنشستگان برسانیم و اولویتی به جز پرداخت حقوق و عیدی در این دو ماه نداریم.

به گزارش اسرار، میرهاشم موسوی گفت: در حوزه بیمه‌ای بالغ بر ۴۶ میلیون نفر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند که ۱۶ میلیون نفر بیمه شده اصلی، ۲۲ میلیون نفر تبعه بیمه‌شدگان و ۸ میلیون نفر بازنشسته هستند.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به حوزه‌های کسب و کار و با بیان اینکه بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ کارگاه بزرگ و کوچک و متوسط تحت پوشش بیمه داریم، درخصوص بخشودگی جرائم گفت: در سال جاری ۲۶ هزار کارگاه از فرصتی که بیمه در اختیار آنها قرار داد استفاده کردند و بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان تقسیط بدهی در این کارگاه‌ها رقم خورده است.موسوی با بیان اینکه درمان ما نیز یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد خدمات درمانی در کشور است، بیان کرد: درمان سازمان در دو بخش مستقیم و غیر مستقیم است. این خدمات از برخی هزینه‌های کمرشکن سلامت جلوگیری می‌کند. به طور متوسط سازمان روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار خدمت سرپایی را در حوزه درمان و در خدمات بستری نیز ۱۳ هزار خدمت را به صورت روزانه ارائه می‌دهد.
وی در خصوص زمان پرداخت عیدی بازنشستگان گفت: هنوز رقمی اعلام نشده است، اگر رقم عیدی اعلام شود ما نیز آن را اعلام می‌کنیم اما تمام تلاشمان این است که عیدی را در موقعی مناسب به دست بازنشستگان برسانیم و اولویتی به جز پرداخت حقوق و عیدی در این دو ماه اخیر نداریم.
مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی ادامه داد: ۱۰ ماه از سال سپری شده و حقوق و مستمری را بدون یک ریال استقراض از نظام بانکی پرداخت کردیم. ۴۳ هزار میلیارد تومان از تعهدات را انجام دادیم و ۱۰ همت به عنوان اعتباری موقت برای پرداخت هزینه‌های درمانی از بانک مرکزی گرفته‌ایم.
موسوی با بیان اینکه ۱۰۶ هزار میلیارد تومان بدهی بانک رفاه در سال گذشته را کامل تسویه کردیم افزود: دولت تاکنون و طی دو سال ۷۰ همت از بدهی‌های خود را تسویه کرده است. امسال ۷۰ همت در واگذاریها پیش بینی شده است که در این رابطه یکی از بنگاه‌های کشتیرانی در حال واگذاری است.وی گفت: این دولت بالغ بر ۲۴۰ همت از بدهی‌های انباشته شده را پرداخت کرده است که بی سابقه بوده است.
موسوی در ادامه به طلب‌های سازمان از کارفرماها اشاره کرد و افزود: طلب‌های ما از کارفرماها حدود ۴۷ همت است اما جمعا بالغ بر ۹۳ همت از کارگاه ها و کارفرماها طلب داریم و می خواهیم این افراد کمک کنند تا تعهدات خود را انجام دهیم.
موسوی با بیان اینکه سال آینده وضع سازمان تامین اجتماعی پایدارتر خواهد بود، در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در بخش‌های کسب و کار بالغ بر ۱۷۰ هزار بیمه بیکاری پرداخت می‌کنیم، گفت: ماهانه ۱۳۰۰ میلیارد تومان هزینه بیمه بیکاری است که سالانه معادل ۱۵ هزار میلیارد تومان است. به عبارتی علاوه بر اینکه بدهی کلان تسویه شد، در انجام تعهدات دیگر توسعه خدمت اتفاق افتاده است.
وی در خصوص تعرفه‌های قرارداد و پرداختی ها نیز اظهار کرد: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم حدود ۸ ماه با مراکز طرف قرارداد درمانی فاصله پرداخت داشتیم و بدهی بالغ بر ۱۳ تا ۱۴ همت بود. سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۹، ۱۷ همت به مراکز درمانی پرداختی داشته است.
در سال ۱۴۰۰، ۲۱.۵ همت و در سال ۱۴۰۱، ۴۱ همت به طرف‌های قرارداد پرداختی داشته است. تاکنون ۴۶ همت در سال جاری به مراکز طرف قرارداد پرداخت کرده‌ایم.موسوی همچنین رقم برآوردی بدهکاری به مراکز درمانی، منهای طرح دارویار را همان رقمی که سال ۱۴۰۰ سازمان را تحویل گرفته است اعلام کرد و گفت: یعنی ۱۳ـ۱۴ همت بدهکار مراکز طرف قرارداد هستیم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در بحث درمان در کنار وزارت بهداشت بودیم، بیان کرد: در طرح دارویار، داروهای جدیدی تحت پوشش بیمه قرار گرفت. سازمان تامین اجتماعی این داروها را تحت پوشش بیمه خود قرار داد. تامین مالی حدود ۴۰۰ قلم طرح دارویار از طریق بیمه‌ها انجام شد و ما هم در سیستم خود اعمال کردیم.
وی گفت:‌ در سال ۱۴۰۰ طرح راه اندازی کلینیک دیابت و فشار خون را داشتیم و اکنون ۲۱۲ مرکز دیابت و کنترل فشار خون داریم. پوشش درمانهای تخصصی زوجین نابارور همچنین کمیته کاهش هزینه‌های بیماران خاص و صعب العلاج با همکاری سازمان در بیمه سلامت شکل گرفت تا هزینه‌های سرسام آور بیماری‌های خاص تامین و کاهش یابد.
موسوی در پاسخ به سوالی درخصوص افزایش سن بازنشستگی اظهار کرد: افزایش سن بازنشستگی با توجه به تحولات اجتماعی، سن امید به زندگی و شرایط ناپایدار صندوق‌ها ضرورت دارد و تصمیم حاکمیتی است. این موضوع باید سه دهه قبل آغاز می‌شد، البته اصلاحات باید همه جانبه باشد همچنین قانون اختیاری و اجرای آن کند است.وی با بیان اینکه این قانون انعطاف دارد، گفت: به طور مثال برای کسانی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه دارند، تغییر در سن بازنشستگی رخ نمی‌دهد.مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی همچنین اعلام کرد که قانون افزایش سن بازنشستگی اگر ابتدای سال آینده ابلاغ شود، اجرا خواهد شد.
وی درباره آمار افرادی که در کشور مشمول بیمه‌های اجتماعی و بازنشستگی نیستند، گفت: برآوردها نشان می دهد که با وجود توسعه چشمگیر پوشش بیمه اجتماعی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز ۶ تا ۸ میلیون نفر خارج از چتر پوشش بیمه‌های اجتماعی هستند که توسعه پوشش بیمه‌ای به این اقشار، یکی از اولویت‌های راهبردی سازمان تأمین‌اجتماعی است.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی فرار بیمه‌ای را از مسائل اساسی در نظام حکمرانی بیمه‌های اجتماعی کشور اعلام کرد و گفت‌: متأسفانه فرار بیمه‌ای و اعلام دستمزدهای غیرواقعی به عنوان مبنای کسر حق بیمه، تبدیل به یک فرهنگ شده و در این زمینه باید فرهنگ‌سازی کرد.موسوی در مورد بازرسی‌های بیمه‌ای گفت: اشکالات بازرسی‌های بیمه‌ای را باید اصلاح کنیم. اگر اطلاعات بیمه‌ای با اطلاعات نظام بانکی و نظام مالیاتی چک شود و ارتباط هوشمند بین اطلاعات این حوزه‌ها برقرار شود که امکان صحت‌سنجی واقعی فراهم شود، می توانیم در نظام بیمه‌ای به سمت خوداظهاری برویم.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، بیمه اجتماعی را حقی همگانی دانست و در مورد بهره‌مندی شاغلان سکوهای اینترنتی از این حق گفت: درباره بیمه شاغلان سکوهای اینترنتی یک سال است که موضع خود را اعلام کرده‌ایم. به اعتقاد ما و براساس قوانین و مقررات موجود، این شاغلان باید بیمه اجباری شوند چون رابطه مزدی با این سکوها دارند. مکلف هستیم به سراغ آنها برویم و ما پیگیر هستیم تا بیمه شوند. به مسئولان سکوها توصیه می‌کنیم توافقی مساله حل شود و اگر این اتفاق نیفتد با توجه به مراجعات مکرر شاغلان سکوها درباره بهره مندی از بیمه اجتماعی، براساس قوانین ما خود به وظایف‌مان عمل خواهیم کرد.
وی ابراز کرد: ۳ تا ۴میلیون نفر در این سکوها فعال هستند و با احتساب خانواده‌ها حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر هستند؛ به فوریت سراغ سکوهای اینترنتی برای اعمال قوانین حاکمیتی در مورد بیمه های اجتماعی شاغلان این حوزه خواهیم رفت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.