حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 26 February , 2024 ساعت ×
قیمت طلا واقعی است، ولی سکه حباب دارد!
۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۱
0
در حالی بازار سکه پرتلاطم‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند که برخی از تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که ورود به این بازارها در حال حاضر باید با کمی شک و تردید همراه باشد؛ چراکه ۶ میلیون تومان از قیمت سکه حباب است و مدعی هستند که عدد واقعی سکه در حدود ۲۵ میلیون تومان است.

البته فعالان بازار طلا اعتقاد دارند قیمت کنونی طلا، واقعی است و هر گونه نوسان در قیمت دلار و اونس جهانی طلا، امکان دارد عدد آن را بالا و پایین کند.با این حال، آن‌طور که در روند بازار مشاهده می‌شود، در حال حاضر هر قطعه سکه امامی به قیمت ۳۱ میلیون و ۸۴۵ هزار تومان رسیده است. هر گرم طلا نیز ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان قیمت پیدا کرده است.
محمد کشتی‌آرای، رییس اسبق اتحادیه طلا و جواهر در همین خصوص می‌گوید: در هفته‌های گذشته با توجه به تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه، قیمت ارز با افزایش همراه شد. قیمت طلای جهانی نیز رشد پیدا کرد. در نتیجه قیمت‌ها از چهارشنبه هفته گذشته سیر صعودی به خود گرفت و همین موضوع هم باعث شد یک تقاضای کاذب در بازار به وجود آمد و حباب سکه با افزایش همراه شود.وی می‌افزاید: روز شنبه تا قبل از ساعت ۱۱ قیمت سکه به بالاترین رقم، یعنی ۳۴میلیون تومان رسید و قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار هم تا ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت. ساعت ۱۱ روز شنبه بانک مرکزی اطلاعیه‌ای مبنی بر واگذاری شمش طلا و سکه جدید بدون تاریخ به بازار توسط اتاق ارز و طلا در بانک مرکزی صادر کرد که از امروز چهارشنبه اجرا می‌شود.
این کارشناس بازار طلا و سکه تصریح می‌کند: همین موضوع باعث شد یک شوک قیمتی به بازار طلا و سکه وارد شود و این شوک قیمتی که به بازار وارد شد، کاهش شدید قیمت طلا و سکه و ارز را در پی داشت. در نتیجه در دو روز گذشته شاهد کاهش قیمت طلا، سکه و ارز بودیم.کشتی‌آرای با اشاره به واگذاری شمش طلا و سکه در اتاق معاملات ارز و طلای بانک مرکزی از فردا، عنوان می‌کند: همین موضوع باعث ایجاد تعادل در قیمت‌ها شده و خواهد شد.
رییس اسبق اتحادیه طلا و سکه در ادامه می‌گوید: نکته قابل توجه این است که به طور معمول طلا یک قیمت جهانی دارد و در داخل کشور قیمت طلا و سکه تابعی از قیمت جهانی و قیمت ارز است، بنابراین بیشتر کاهش قیمت سکه، مربوط به حباب سکه است که حباب سکه با کاهش همراه شد و حدود ۲ میلیون تومان حباب سکه از دست رفت.کشتی‌آرای می‌افزاید: اگر از فردا که بانک مرکزی اقدام به عرضه شمش طلا و سکه کند، این اقدام تداوم داشته باشد، به طور طبیعی شاهد بیشتر حباب طلا و سکه خواهیم بود.
وی در پاسخ به این پرسش که قبلا چنین طرح‌هایی همچون عرضه سکه در بورس کالا اجرا شد، اما به صورت مقطعی منجر به کاهش قیمت سکه شد. آیا طرح واگذاری شمش طلا و سکه نیز مثل طرح‌های دیگری، مثل مسکن مقطعی عمل می‌کند؟ عنوان می‌کند: قبلا زمانی که بانک مرکزی اقدام به عرضه سکه می‌کرد، از خزانه بانک مرکزی استفاده می‌شد. اما الان از طلاهایی که توسط تجار وارد می‌شود، توزیع صورت می‌گیرد. تفاوت اساسی در همین موضوع است.این کارشناس طلا و سکه تصریح می‌کند: ببینید، آن زمان عرضه سکه با واکنش‌های زیاد خوبی مواجه نبود، اما این اقدام بسیار مثبتی است؛ چراکه هم واردات طلا به کشور افزایش پیدا کرده و هم تجاری که صادرات دارند، ارز خود را به صورت طلا وارد کشور می‌کنند و در اتاق معاملات ارز و طلا به فروش می‌رسانند. در اصل، بانک مرکزی نظارت و کنترل را انجام می‌دهد.کشتی‌آرای درباره مخالفت فعالان اقتصادی با طرح فروش شمش و طلا، عنوان می‌کند: این‌ها دعواهای داخلی است، اما آنچه که در بازار و میدان مشاهده می‌کنیم، تا این لحظه موثر بوده است.
وی متذکر می‌شود: آنچه که مسلم است، این‌که بانک مرکزی مسوول طلا و ارز کشور است، بنابراین هر گونه مدیریتی که در جهت کنترل قیمت و آرامش بازار باشد، بانک مرکزی باید انجام دهد.این کارشناس طلا و سکه تاکید می‌کند: اگر بازار ملتهب باشد، به طور قطع تبعات آن، برای مردم بد است و وقتی که بازار در شرایط ثابتی باشد، به طور طبیعی آرامش بازار، به آرامش قیمت‌ها و اقتضاد کشور کمک می‌کند.کشتی‌آرای در پاسخ به این پرسش که احتمال شکست قیمت‌ها وجود دارد؟ می‌گوید: یک نکته‌ای را باید بگویم که قیمت طلا هیچ‌وقت شکسته نمی‌شود، حباب آن از بین می‌رود. قیمت طلا که مثل قیمت میوه و سبزی نیست که قیمت آن شکسته شود. قیمت طلا از یک اصولی پیروی می‌کند.وی می‌افزاید: در حال حاضر قیمت طلا واقعی است، ولی قیمت سکه واقعی نیست. در حال حاضر سکه نزدیک ۶ میلیون تومان حباب دارد و قیمت کنونی آن ۳۱ میلیون تومان است.
رییس اسبق اتحادیه طلا و سکه در پاسخ به این پرسش که احتمال از بین رفتن حباب سکه وجود دارد؟ تصریح می‌کند: ما نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم اونس طلا به چه قیمتی می‌رسد. ولی در کل اگر اقدامات بانک مرکزی در جهت ارائه سکه به بازار باشد و به طور طبیعی نیاز بازار و مردم را برآورده کند، به طور طبیعی حباب از بین می‌رود. اما ممکن است قیمت جهانی طلا بالا رود و این قابل پیش‌بینی نیست.کشتی‌آرای تاکید می‌کند: اقدام بانک مرکزی، حباب را از بین می‌برد؛ نه این‌که قیمت‌ها را بشکند. در همین پیوند ،ولی‌الله سیف رییس کل اسبق بانک مرکزی اظهار داشت: موضوع حباب سکه باید حل شود و اگر بانک مرکزی نسبت به رشد حباب سکه بی‌تفاوت باشد، حباب سکه می‌تواند موتور افزایش قیمت دلار باشد. بنابراین بانک مرکزی می‌تواند از طریق افزایش عرضه، اثر منفی ناشی از حباب سکه را که می‌تواند آرامش بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد خنثی کند.
سیف درباره سیاست‌های جدید بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه و سیاست این نهاد برای افزایش عرضه و طلا به بازار و نگرانی‌ها درباره ذخایر طلای کشور اظهار داشت: قیمت سکه از دو جزء تشکیل شده و دو عامل دارد، یکی از عوامل تعیین کننده قیمت سکه نرخ انس جهانی و عامل دیگر نرخ دلار است. وقتی در قیمت سکه در بازار حباب ایجاد می‌شود یعنی با حاصلضرب انس جهانی در نرخ دلار می ‌بینیم که قیمت سکه در بازار ایران بیشتر است که گفته می شود قیمت سکه دارای حباب است.
رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه تنها راهکار کاهش و رفع حباب سکه افزایش عرضه است، ادامه داد: موضوع حباب سکه باید حل شود و اگر بانک مرکزی نسبت به رشد حباب سکه بی‌تفاوت باشد، حباب سکه می‌تواند موتور افزایش قیمت دلار باشد. بنابراین بانک مرکزی می‌تواند از طریق افزایش عرضه، اثر منفی ناشی از حباب سکه را که می‌تواند آرامش بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد خنثی کند.
وی با بیان اینکه افزایش عرضه سکه برای کاهش حباب قیمتی در بازار روش معمولی بوده و در گذشته هم این اقدام با حراج سکه در بانک کارگشایی انجام می‌شد اما امروز این اقدام با حراج از طریق مرکز مبادله ارز و طلا انجام می‌شود، گفت: به صورت تاریخی بانک کارگشایی عامل مداخله بازار طلا بود و بانک مرکزی سعی می‌کرد از طریق حراج سکه به بازار طلا ورود کند تا نرخ در بازار طلا متعادل شود و از این طریق حباب از بین برود. این اقدام تا رفع حباب قیمتی ادامه پیدا می‌کرد.سیف تاکید کرد: در ماه‌های پایانی سال فشار تقاضا افزایش پیدا می‌کند و طبیعتا بانک مرکزی با تدابیری باید جلوی این گونه از نوسانات را بگیرد.
رییس کل اسبق بانک مرکزی افزود: البته افزایش عرضه طلا در شرایط عادی و زمانی که در قیمت سکه حبابی وجود ندارد منطقی نیست. عرضه سکه فقط برای از بین بردن حباب قیمتی قابل قبول است و در غیر این صورت نباید به نحوی اقدام شود که حباب منفی به وجود آید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.