فاجعه قرن؛ یک‌ سال پس از زلزله‌های مرگبار ترکیه و سوریه و پیامدهایی که ادامه دارند
۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۷
0
بیش از ۶۵ ثانیه لرزش مرگبار در بامداد شش فوریه ۲۰۲۳، بخش‌هایی از شهرهای جنوب شرق ترکیه و شمال سوریه را ویران کرد و جان بیش از ۵۰ هزار نفر را گرفت.

به گزارش اسرار، زمین لرزه ۷.۸ ریشتری ترکیه – سوریه در تاریخ شش فوریه سال گذشته میلادی (۲۰۲۳) همچنین خسارات زیادی به زیرساخت‌ها وارد کرد به طوری که مقایسه تصاویر و عکس‌های آن زمان و اکنون، مقیاس ویرانی و عظمت بازسازی در مناطق حادثه دیده را نشان می‌دهد.
این زمین لرزه که کانون آن شهر «قهرمان‌ماراش» عنوان شده، ۱۱ استان ترکیه را تحت تاثیر قرار داد و به عنوان «فاجعه قرن» توصیف شد.
از آنجا که این زمین لرزه در ساعات اولیه روز ششم فوریه رخ داد، بیشتر مردم در آن ثانیه های بدشگون در خواب بودند و میلیون‌ها نفر تحت تاثیر این حادثه دردناک قرار گرفتند.
در پی این زمین لرزه، پل‌ها فرو ریخت و جاده‌ها و آسفالت‌های فرودگاه‌ها نیز به شدت آسیب دیدند. زمین لرزه اولیه ۷.۸ ریشتری حتی در مصر نیز احساس شد.
تا بامداد امروز (سه شنبه شش فوریه ۲۰۲۴) یک سال از آن حادثه تلخ و در عین حال رنج توصیف ناپذیر آن برای بازماندگان گذشت و به گفته مقامات محلی هنوز صدها هزار نفر آواره هستند و بسیاری در کانتینرها زندگی می‌کنند. این در حالی است که مردم در بقیه مناطق این کشور زلزله‌خیز نیز همچنان با کابوس آن فاجعه، روز و شب را سپری می کنند و با وجود گذشت یک سال، هنوز با دلهره و ترس منتظر زمین‌لرزه بزرگ بعدی هستند.
این زمین لرزه همچنین هزاران پس‌لرزه داشت که قوی‌ترین آن ۷.۵ ریشتر بوده است. گفته می‌شود که بیش از ۸۵۰ هزار ساختمان در این زلزله‌ها فرو ریخته است.
بر اساس آمارهای رسمی، در استان مرزی «هاتای» ترکیه، جایی که شهر «انطاکیه» در آن قرار دارد، از ۱.۷ میلیون نفر تنها ۲۵۰ هزار نفر باقی مانده است.
به گزارش روزنامه «گاردین»، این فاجعه فشار سیاسی زیادی نیز بر «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه وارد کرد که در آن سال با انتخابات روبرو بود. رئیس جمهور این کشور در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر اینکه امدادگران برای واکنش بسیار کُند عمل می کنند، قول داد که ۶۵۰ هزار واحد مسکونی را ظرف یک سال بسازد.۱۱ ماه بعد، ساخت ۳۰۷ هزار واحد مسکونی راه اندازی و بر اساس داده های وزارت محیط زیست و شهرسازی، ۴۶ هزار واحد آن تحویل شده است.در این میان، خانواده‌هایی که ترجیح دادند در مناطق حادثه دیده بمانند و نتوانستند مسکن پیدا کنند، در خانه‌های کانتینری فلزی کوچک اسکان داده شدند. این کانتینرها به آب و برق رایگان دسترسی دارند و ایمنی و گرما را ارائه می دهند اما خانواده ها وسایل، امکانات و دارایی‌های خود را از دست داده‌اند و چشم انداز فوری برای آنها نامشخص است.

بر اساس گزارش بنیاد تحقیقات سیاست اقتصادی ترکیه (Tepav)، منطقه هاتای این کشور ساختمان‌هایی را که ساخت و ساز آن‌ها یک دهه طول کشیده بود در عرض چند ثانیه از دست داد.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.