طرح پنتاگون برای کاهش تلفات غیرنظامی و سوالات بی‌پایان درباره رژیم صهیونیستی
۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۸
0
در حالی که غیرنظامیان فلسطینی هر روزه در غزه با بمب‌های عمدتا آمریکایی کشته می‌شوند، پنتاگون اعلام کرده رویه‌های جدیدی را برای پیشگیری و پاسخ به آسیب غیرنظامیان در طول عملیات‌های جنگی ایالات متحده ایجاد کرده است.

به گزارش اسرار انلاین ، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی می‌نویسد: این رویه‌های جدید که در قالب سندی ۵۲ صفحه‌ای اخیرا منتشر شده، مسئولیت‌هایی را برای وزارت دفاع و فرماندهی‌های نظامی آن در سراسر کشور ترسیم و آنها را ملزم کرده تا خطرات احتمالی برای غیر نظامیان را در طرح‌های ضربتی و عملیات رزمی مدنظر قرار دهند.

این طرح یک برنامه عملی را که سال گذشته میلادی توسط پنتاگون اعلام شد برای اصلاح سیاست تلفات غیرنظامی خود که به طور متناقض در مناطق مختلف جنگی اعمال شده، تدوین می‌کند.

این دستورالعمل که به طور گسترده به عنوان نخستین مورد در نوع خود توسط یک ارتش مدرن صادر شده، همچنین خواستار ارزیابی‌های استانداردتر از حوادث مرگبار، امکان بازگشایی ارزیابی‌های گذشته و ارائه گزینه‌هایی برای پرداخت غرامت، مراقبت‌های پزشکی و تعمیر اموال حتی پس از گذشت زمان است.

این سند همچنین شامل اقداماتی برای جلوگیری از آسیب‌ها به غیر نظامیان در عملیات مشترک با متحدان و نیروهای شریک است اما اشاره‌ای به عملیاتی ندارد که شامل حمایت‌های آمریکا از طریق کمک‌های نظامی صرف مانند کمک به رژیم صهیونیستی در جنگ در نوار غزه است.

“برایان فینوکان”، تحلیلگر گروه بین‌المللی بحران و مشاور سابق حقوقی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید: این دستورالعمل یک گام چشمگیر و مهم از نظر نهادینه‌سازی، رسمی ‌سازی و تنظیم ملاحظات مربوط به آسیب‌های غیرنظامی در وزارت دفاع است.

حامیان حفاظت از غیر نظامیان از این تغییرات استقبال کرده‌اند.

“جوآنا ناپل-میشل”، وکیل حقوق بشری ۲۱ خانواده که عزیزان خود را در جریان حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در موصل، عراق در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ از دست دادند، در این باره می‌گوید: این دستورالعمل در نهایت دری را به سوی نوشتن و شفافیت باز کرده است. ارتش سال‌های قبل اذعان کرد که این موارد معتبر هستند اما قربانیان که اغلب درگیر جراحات و معلولیت‌های جدی شده‌اند، برای پاسخ به درخواست پرداخت غرامت منتظر مانده‌اند.

این دستورالعمل از سوی پنتاگون در برهه‌ای دشوار و عجیب در دوران ریاست جمهوری جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مطرح شده است. آستین در جریان سفر اخیرش به اراضی اشغالی، به ارتش رژیم صهیونیستی تاکید کرد تا اقدامات احتیاطی بیشتری را برای حفاظت از جان غیرنظامیان در نوار غزه انجام دهد.

مقام‌های بهداشتی می‌گویند، حملات رژیم صهیونیستی باعث شهادت بیش از ۲۰ هزار تن شده؛ آماری که کارشناسان می‌گویند در قرن حاضر بی سابقه بوده است.

بایدن هشدار داده که بمباران بی وقفه رژیم صهیونیستی به قیمت کاهش حمایت بین‌المللی از این رژیم در هفته‌های پس از آغاز واکنش به حملات هفتم اکتبر حماس تمام می‌شود.

آستین در جریان نشست خبری مشترک با یوآو گالانت، همتای خود از رژیم صهیونیستی گفت: همانطور که گفتم، حفاظت از فلسطینی‌ها در غزه هم وظیفه اخلاقی و هم یک امر استراتژیک است.

بر اساس ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، گمان می‌رود که رژیم صهیونیستی بمباران غزه را عمدتا با بمب‌های ساخت ایالات متحده انجام می‌دهد که نزدیک به نیمی از آن مهمات هدایت‌ نشده هستند.

“برنامه اقدام” منتشر شده توسط پنتاگون در سال گذشته میلادی شامل بخشی از توافقنامه‌های همکاری تسلیحاتی و امنیتی با شرکا و متحدان برای ارتقای حفاظت از تلفات غیرنظامی است، اما این برنامه محدود به برنامه‌های زیر نظر وزیر دفاع است. انتقال تسلیحات به متحدان عمدتا در حیطه اختیارات وزارت امور خارجه هستند.

فینوکان همچنین گفت: این واقعا مربوط به عملیات نظامی آمریکاست که به صورت یکجانبه انجام می‌شود و ربطی به نوع نگرانی‌های مربوط به آسیب به غیر نظامیان ناشی از تسلیحات یا انتقال تسلیحات آمریکا به متحدانش ندارد.

“سارا یاگر”، مدیر دیده‌بان حقوق بشر واشنگتن و مشاور ارشد سابق حقوق بشر در ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز در این باره می‌گوید: ما به دنبال یافتن پاسخ‌هایی در این باره نیستیم که آمریکا باید در این سیاستگذاری با اسرائیل چه کند.

مدافعان حقوق بشر یادآور می‌شوند که شرط پنتاگون یا قدرت نفوذ آمریکا می‌تواند به حفاظت از غیر نظامیان منجر می‌شود.

در اوت سال جاری میلادی، دولت بایدن اعلام کرد که برنامه جدید وزارت خارجه آمریکا به رویدادهای گزارش شده‌ای می‌پردازد که در آن غیر نظامیان توسط دولت‌های شریکی کشته یا زخمی می‌شوند که گمان می‌رود از تسلیحات آمریکایی استفاده می‌کنند اما مشخص نیست که آیا این برنامه شامل نظارت برای حملات هوایی رژیم صهیونیستی در غزه می‌شود یا خیر.

ژنرال آستین در نوامبر ۲۰۲۱ به تغییرات در رویه‌های ارتش و پاسخگو کردن افسران ارشد برای انجام این تغییرات متعهد شد.

در اوت ۲۰۲۲، او یک برنامه اقدام ۳۶ صفحه‌ای را تایید کرد که شامل تغییرات گسترده در تمام سطوح برنامه ریزی، دکترین، آموزش و سیاستگذاری در عملیات کنونی و آینده ارتش می‌شود.

هدف اصلی این سیاست، کمک به فرماندهان برای درک بهتر این است که آیا افراد غیر نظامی پیش از شروع عملیات حضور دارند یا خیر. اپراتورها موظفند عواقب احتمالی را برای غیر نظامیان در هر اقدام جنگی در نظر بگیرند.

این سیاستگذاری جدید پنتاگون در پی تحقیقات نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۱ درباره کشتار غیر نظامیان ناشی از حملات هوایی آمریکا در عراق، سوریه و افغانستان تدوین شده که در نتیجه اطلاعات، تاییدیه‌های نادرست و روایت‌های جعلی اتفاق افتاد.

مقام‌ها گفته‌اند، این تحقیقات که برنده جایزه معتبر پولیتزر شد، به ایجاد این تغییرات کمک شایانی کرده است.

این سیاست مستلزم انتشار اطلاعات در مورد وضعیت بررسی‌ها و تحقیقات تلفات غیرنظامی حداقل هر سه ماه یکبار در وبسایت فرماندهی و در دسترس عموم است، اما به طور سیستماتیک نیازی به انتشار عمومی ارزیابی‌های اصلاح‌شده ندارد. در دادخواستی که توسط نیویورک تایمز بر اساس قانون آزادی اطلاعات مطرح شد، فرماندهی مرکزی ایالات متحده اخیرا تحقیقات ۱۵۰ صفحه‌ای در مورد حمله هوایی سال ۲۰۱۹ در باغوز سوریه با ده‌ها کشته را از انتشار برای عموم منع کرد چون افشای اطلاعات می‌تواند به منافع ایالات متحده آسیب برساند.

مدافعان حقوق بشر می‌گویند، رویکرد جدید پنتاگون برای کاهش آسیب غیر نظامیان قبلا بر دیگران در سراسر جهان تاثیر گذاشته است. “مارک گارلاسکو”، یکی از مقامات سابق پنتاگون که بعدا در مورد مرگ غیر نظامیان ناشی از عملیات نظامی ایالات متحده برای سازمان ملل تحقیق کرد، گفت که سازمان ملل متحد در حال استفاده از شیوه‌های مشابه در عملیات حافظ صلح خود است و هلند نیز شروع به پذیرش جنبه‌هایی از طرح آمریکایی کرده است.

با این حال، کارشناسان می‌گویند اینکه ارتش ایالات متحده چگونه این رهنمودها را عملی می‌کند، اثربخشی آن را تعیین خواهد کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.