طراحی کیوسک‌های جدید مطبوعاتی برای پایتخت
۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۳
0
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر از طراحی کیوسک‌های جدید در پایتخت خبر داد.

سعید بیگی در تشریح روند ساماندهی و طراحی کیوسک‌های مطبوعاتی در شهر تهران اظهار کرد: برای طراحی بدنه کیوسک‌ها جلسات متعددی گذاشته شده در ابتدا با خود کیوسک‌داران جلساتی گذاشته شد تا نیازمندی‌های آنها احصا شود و باتوجه به اینکه کیوسک‌ها در منظر شهر قرار دارند با سازمان زیباسازی هم جلساتی گذاشته شده است.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر با مجموعه روزنامه همشهری به عنوان یک عضو آگاه مطبوعات جلساتی گذاشته شده است تا راهکاری برای پررنگ کردن دوباره نقش مطبوعاتی کیوسک‌ها با درنظر گرفتن کاهش توجه مردم به روزنامه کاغذی دست پیدا کنیم. در حقیقت به دنبال این هستیم تا کارکرد آنها را تغیر دهیم و توجه مردم به روزنامه‌ها را بیشتر کنیم. در تلاش هستیم این موارد را تجمیع کنیم و برای طراحی کیوسک‌ها مسابقه برگزار کنیم ولی پشت پرده کیوسک‌ها باتوجه به اینکه حدود 30 سال است مشکلات حقوقی و مالکیتی وجود دارد کار سخت شده است. در مسیر ساماندهی و طراحی کیوسک‌های جدید ذینفعانی وجود دارند که زیرمجموعه شهرداری تهران نیستند لذا نیاز به انجام برخی هماهنگی‌ها است.
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران تاکید کرد: قطعاً کیوسک‌ها باید به عنوان یک المان شهری مورد توجه قرار گیرند و نیاز به نوسازی و تعریف مجدد کارکرد آنها است. امروز بسیاری نقاط این کیوسک‌ها در حریم مدرسه و پاساژ قرار گرفته‌اند که دید ساختمان و یا مدرسه نوسازی شده را کور کرده است که امروز نیازمند اصلاح است.
وی درباره الزام کیوسک ها تنها به فروش مطبوعات گفت: کیوسک‌ها تنها ملزم به فروش مطبوعات نیستند و از چند رسته مجوز دریافت کرده‌اند در حقیقت می‌توانند کتاب، تنقلات، گل و صنایع دستی عرضه کنند اما کارکردهای فرهنگی و اطلاع‌رسانی آنها برای ما اهمیت بیشتری دارد.
بیگی درباره نمونه‌های قبلی طراحی شده که در برخی نقاط تهران جانمایی شده است، ادامه داد: نمونه‌های قبلی آزمایشی بودند و خیلی مورد استقبال قرار نگرفتند. درحال حاضر ساختمان پلاسکو با نمایی زیبا اجرایی شده اما کیوسکی در مقابل آن قرار گرفته است، نما را خراب کرده است لذا باید طراحی این کیوسک‌ها از طریق مسابقه بازطراحی شود در این مسیر ما به دنبال خلاقیت هستیم. در طراحی کیوسک‌ها روی ابعاد نظر داریم اما روی طراحی و اینکه شکل متحدی برای کل شهر داشته باشد تاکیدی وجود ندارد.مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر همچنین در نشست مشترک با مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با موضوع تعامل و‌ بهره‌گیری از ظرفیت‌های مشترک بین وزارت میراث فرهنگی و شرکت ساماندهی بر وجود ظرفیت بالقوه برای ایجاد گذر گردشگری اقوام ایرانی در تهران با انجام اقدامات مشترک میان این شرکت و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تاکید کرد.سعید بیگی اظهار داشت: فضاهایی در گذرهای گردشگری یا بازارهای ثابت و موقت می‌تواند با هدف حمایت از صنایع دستی، حمایت از هنرمندان و حذف واسطه‌گری در این حوزه در اختیار تولید‌کنندگان صنایع دستی قرار بگیرد. مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران درباره اهمیت تعامل و توجه به ظرفیت‌های کارآمد هر دو دستگاه گفت: مشاوره از شرکت‌های مادر تخصصی میراث فرهنگی و صنایع دستی می‌تواند به ما کمک کند تا در تکمیل طرح‌های توسعه‌ای خود از جمله ساخت بازار‌ها یا گذرهای گردشگری از نما‌های ایرانی – اسلامی برای جذب گردشگران بهره ببریم.وی افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ظرفیت‌ها و امکاناتی دارد که با همراهی ما در خصوص جذب سرمایه‌گذار و استفاده از ظرفیت‌های قانونی می‌تواند به شکل بهتری در قالب بازارها یا گذرهای گردشگری ظهور و بروز کند.
بیگی در پایان تصریح کرد: طرح ابتدایی راه‌اندازی گذر گردشگری اقوام ایرانی یکی از این طرح‌های بالقوه است که با مشارکت وزارت میراث فرهنگی و شرکت ساماندهی قابل اجراست تا در یک گذر گردشگری با نمایش نمادهای استان‌ها و اقوام، سوغات و صنایع دستی آن استان‌ها به فروش برسد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.