زباله گردها در شهرداری استخدام می شوند!
۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۰
0
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران از استخدام زباله گردها با حقوق 12.5 تا 15 میلیون تومان خبر داد و گفت: ظرفیت استخدام 5000 گونی به دوش را داریم.

رضا محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران درباره نارضایتی شهروندان از وضعیت جمع آوری زباله و رفت و روب در برخی از مناطق شهر تهران گفت:قبلا تعداد پیمانکاران در مناطق 22 گانه شهر تهران بسیار زیاد بود. ما وضعیت قراردادها را تغییر داده و به یک ساختار واحد رسیده‌ایم.در گذشته قراردادها پراکنده و ذی‌نفعان متعدد بودند؛ ما به یک قرارداد واحد رسیده‌ایم تا مشکلات رفت و روب کمتر شود.
وی گفت:به عنوان مثال در منطقه یک ما 10 ناحیه داریم که حدود 9 پیمانکار جمع‌آوری زباله را برعهده داشت. یک پیمانکار تفکیک داشتیم و یک پیمانکار حمل زباله به آراد کوه، و در آراد کوه هم یک پیمانکار برای پردازش داشتیم. بیش از 14 نفر در این پروسه دست داشتند.ما در حال حاضر همه را یکپارچه کرده‌ایم. در وضعیت قبلی پیمانکاران با هم رقابت بر سر زباله خشک می‌کردند و دیگر وقتی برای روفت و روب نداشتند تمام هم و غم آنها جمع کردن زباله خشک بیشتر بود.
وی ادامه داد:بخشی از زباله‌های خشک به کانکس می‌رفت؛ برخی هم با سرایدارها به تفاهم می‌رسیدند تا زباله‌ها را از ساختمان‌ها بگیرند. برای هر مخزن حدود 10 آدم داشتند که زباله خشک را جمع می‌کردند و پیمانکاران هم متعدد بود و هر پیمانکار مخصوص یک کار بود و این تعدد باعث شده بود که به جای اینکه کار خوب پیش رود افراد به فکر جمع‌آوری زباله خشک بیشتر برای کسب درآمد بیشتر بودند.
محمدی گفت:اما در حال حاضر ذی‌نفع واحد شده و همه زباله‌ها برای یک پیمانکار است. زباله از در منزل تا آرادکوه دست یک پیمانکار است. خودش می‌داند که زباله را در کدام بخش تفکیک کند. با این کار زباله‌گردها از مخازن حذف می‌شوند. دیگر زباله‌ها برای یک پیمانکار است. به جای اینکه زباله را در مخزن تفکیک کنند؛ می توانند در آرادکوه و یا در ایستگاه میانی این کار را انجام بدهد و یا به هر مدلی که خودش بخواهد مهم خروجی کار است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران در خصوص سامانه نوماند هم گفت:سامانه نوماند یک نرم‌افزار است و مردم می توانند با نصب این سامانه خودشان زباله‌ها را تفکیک و پولش را در جا بگیرند. نرم‌افزار کاربردی نوماند شروع به کار کرده است. تبلیغات و آموزش چهره‌به‌چهره توسط آموزشگران اداره پسماند انجام شد تا نقاط ضعف و قوت طرح نوماند شناسایی شود. شهروندان تهرانی می‌توانند سوپراپلیکیشن شهرزاد را نصب و با مراجعه به بخش نوماند درخواست خود را برای تحویل و فروش پسماندهای خشک ثبت و روز و ساعت مراجعه ناوگان دریافت پسماند را طبق زمان‌بندی دلخواه خود اعلام کنند.
وی گفت:جمع‌آوری زباله از طریق سامانه حمل‌ونقل پیمانکاران سازمان پسماند انجام و ثبت سفارش جمع‌آوری زباله خشک در همه مناطق ۲۲گانه شهر تهران توسط سرویس نوماند انجام خواهد شد.این را هم بگویم که نوماند در کاهش آسیب‌های اجتماعی مانند زباله‌گردی مؤثر است و وقتی که زباله خشک را از شهروندان تحویل بگیریم و وارد مخازن زباله نشود، بحث زباله‌گردی به‌مرور کاهش می یابد.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر از این پس افراد در سر مخازن برای تفکیک باشند چه اقدامی صورت می گیرد؟اظهار داشت:پیمانکاران حق ندارند فردی را به سر مخازن بفرستند و اگر فردی از داخل مخازن زباله را تفکیک کند جریمه می‌شود و ما به ازای هر فردی که ببینیم در حال جمع‌آوری زباله از سر مخزن است پیمانکار را جریمه سنگین می‌کنیم. البته قبلاً هم در قراردادها این موضوع آمده بود اما چون بستر کار فراهم نبود کاری نمی‌توانستیم بکنیم.
وی درباره سرنوشت طرح جامع پسماند گفت:در طرح جامع پسماند باید زباله‌ کمتری دفن شود و زباله خشک نباید دفن شود. باید زباله‌های خشک تفکیک شود. ما بسترها را فراهم کرده‌ایم و دیگر بهانه‌ای وجود ندارد و تأکید می‌کنم اگر کسی بالای سر مخزن در حال جمع‌آوری زباله باشد ما آن را جریمه می‌کنیم.البته با قرارداد جدید چون دیگر پیمانکاران با هم رقابت ندارند نیاز نیست که بر سر جمع‌آوری زباله خشک رقابت صورت گیرد. قرارداد فریز شده و به یک پیمانکار واگذار شده است و دیگر دلایل و انگیزه جمع‌آوری زباله از مخازن از بین می‌رود.
محمدی در خصوص زباله گرد هایی که با شهرداری کار نمی‌کنند گفت:بعضی از زباله‌گردها هیچ رابطه قراردادی با شهرداری ندارند افرادی که مافیای زباله‌گردی هستند کودکان کار را استثمار کرده و کارگران ارزان قیمت که بیشتر هم اتباع هستند را تحت پوشش می‌گیرند .آنها زباله‌ها را جمع می‌کنند و به ازای هر گونی پول دریافت می‌کنند و یا در برخی موارد زباله‌گردها با وانت در حال جمع‌آوری هستند. برای هر گونی زباله 50 تا 100 هزار تومان به فرد زباله‌گرد داده می‌شود. البته در هر منطقه و خیابان قیمت متفاوت است و یک فرد متولی کار است.
وی گفت:تأکید می‌کنم این افراد ربطی به شهرداری ندارند و کاملاً‌غیرمجاز است. البته در برخی موارد ورود شده و حتی کارت ماشین‌های آنها را گرفته‌اند اما باز هم به کارشان ادامه می‌دهند. برخورد با این مافیا در دستور کار مدیریت شهری است و اجازه نمی‌دهیم دیگر مافیای زباله از کودکان بهره‌کشی کند.یکسری ضایعات فروشان هم خرید و فروش زباله می‌کنند. زباله‌گردهای غیرمجاز ضایعات خود را به این افراد می‌دهند و آنها هم در ازای آن پول می‌دهند.
محمدی در ادامه درباره نحوه برخورد با مافیای زباله گردی توضیح داد وگفت:ما مافیای زباله‌گردی داریم که زباله‌دزدی یا زباله‌گردی می‌کنند و طبق قوانین بالادستی و براساس ماده 16 مدیریت پسماند می‌توانیم با آنها برخورد کنیم. این افراد سرشبکه دارند ما چندی پیش تفاهم‌نامه‌ای با قوه قضاییه بستیم تا با موضوع مافیای زباله‌گردی برخورد کنند. این مافیا ابزار دارند و یکی از ابزارهای آنها کودکان کار و کارگران ارزان‌ قیمت است. ما از پیمانکاران خواسته‌ایم که ابزار این مافیا را از آنها بگیرند.
وی گفت:زباله‌گردها تبعات اجتماعی هم دارند ما موضوعات را رصد کرده‌ایم.به عنوان نمونه ما یک نوجوان زباله‌گرد را دیدم که زباله‌ها را جمع می‌کرد و به خانه‌اش می‌برد وقتی به در خانه‌اش رفتیم دیدیم مقدار زیادی زباله جمع کرده و می‌گفت مشکل دارد و نان‌آور خانه است و بابت این زباله ماهیانه 10 میلیون تومان از مافیا حقوق می‌گیرد در حالیکه ارزش زباله بالای 100 میلیون تومان بود.
وی خاطر نشان کرد:استخدام تمامی زباله‌گردها در دستور شهرداری تهران است. ما همه زباله‌گردها را استخدام می‌کنیم. و برای پیمانکار هم الزام گذاشته‌ایم که باید از نیروی انسانی ایرانی با حقوق طرح طبقه‌بندی مشاغل بین 12 و نیم تا 15 میلیون تومان با 8 ساعت کار به این افراد حقوق پرداخت کند.ما قطعاً با مافیای زباله‌گردی برخورد می‌کنیم. قوه قضاییه هم در این زمینه ورود می‌کند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران در ادامه گفت: خیلی از بچه‌هایی که دست این مافیای زباله‌گردی هستند معتاد شدند و در ازای جمع‌آوری زباله به آنها مواد می‌دهند موضوع دیگر فقط مباحث مالی نیست بلکه یک آسیب اجتماعی است. براساس آمار غیررسمی حدود 4 هزار و 200 تا 4 هزار و 700 زباله‌گرد در تهران داریم و ما اعلام می‌کنیم که توانایی استخدام 5 هزار زباله‌گرد با حقوق طرح طبقه‌بندی استخدام می‌کنیم.
وی در پایان در خصوص وضعیت کاهش دفن زباله هم اظهار داشت:هیچ زمانی دفن زباله به صفر نمی‌رسد. مگر با ورود دستگاه زباله‌سوز؛ در حال حاضر با وجود 6 هزار تن زباله در بهترین شرایط فقط 30 درصد تفکیک و الباقی دفن می‌شود اگر دستگاه زباله‌سوز وارد شود مقدار دفن بسیار کم و می‌توانیم تولید برق کنیم.پیش‌نویس قرارداد زباله‌سوز تنظیم شده و در اواخر سال اسفند سال جاری نهایی می‌شود این قرارداد با چینی‌ها است و از زمان انعقاد دو سال طول می‌کشد تا کار به مرحله اجرا برسد. البته قرار است 70 درصد هزینه را سرمایه‌گذار و 30 درصد را شهرداری پرداخت کند و در مذاکرات اولیه که هنوز قطعی نشده گفته شده بهره‌برداری به مدت 15 سال به سرمایه‌گذار داده می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.