رئیسی:  اگر نگاه، اندیشه و انگیزه تحولی نباشد آنگاه تحول رخ نخواهد داد
۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۰
0
رئیس جمهور با اشاره به الزامات تحول‌گرایی در سازمان‌ها و نهادها، گفت: اولین گام در تحول، تحول شناختی و دومین گام، تحول در فرآیندها است.

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در چهارمین مجمع معاونان اداری و مالی دستگاه‌های اجرایی که صبح دیروز (سه‌شنبه، ۱۹ دی) در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: با نگاه به دستگاه‌های اداری کشور و نیروی فعالی که در مجموعه ادارات سازمان‌ها و شرکت‌هاست و همچنین کاری که در حال حاضر صورت می‌گیرد به نظر می‌رسد که ضرورت یک تحول در کار وجود دارد.
وی افزود: رهبری در حرم رضوی علیه السلام در ابتدای سال ضرورت تحول را به همه ما یادآور شدند و فرمودند ما باید به یک تحول بیندیشیم؛ این تحول ضرورت دارد که در آن وضع موجود خوب را ببینیم و بتوانیم وضع مطلوب را تصور کنیم و برای آن برنامه داشته باشیم. همچنین؛ تلاش داشته باشیم تا فاصله بین وضع موجود تا مطلوب را کاهش دهیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه همه عزیزانی که در بخش‌های مختلف حضور دارند باید نگاه تحولی داشته باشند، تصریح کرد: اولین گام در تحول، تحول شناختی است. یعنی اینکه معلوم و مشخص باشد که فردی که در جایی مسئولیت دارد، روحیه او یک روحیه تحول‌گراست و می‌خواهد وضع را به سوی وضع مطلوب متحول کند.
وی ادامه داد: اگر نگاه، اندیشه و انگیزه فرد تحولی نباشد آنگاه تحول رخ نخواهد داد. پس اولین گام یک نگاه تحولی است. در این نوع نگاه، مسئولیت حوزه اداری و مالی یک مسئولیت خطیر است.رئیسی با اشاره به دومین گام در حوزه تحول و تحول‌گرایی تاکید کرد: دومین گام تحول در فرایندهاست. باید آماده باشید که در فرایند‌ها تجدید نظر کنید اگر فرایندی با کندی، بی‌دقتی و ناکارآمدی مواجه است باید اصلاح شود.وی در ادامه با تاکید بر لزوم بازنگری بر فرآیند‌های موجود، افزود: باید یک دفعه فرایند‌ها بازنگری شود و بررسی شود که فرایند موجود در گردش کار اداری در سازمان فرایند ضرورت دارد یا می‌توان فرایند‌ها را کوتاه‌تر دقیق‌تر و کارآمدتر کرد.رئیس‌جمهور حوزه پاسخگویی را در چهار حوزه دانست و تاکید کرد: نخستین مرحله از پاسخگویی پیش از هر ناظر، بازرس و حسابرس در محضر مقدس پروردگار متعال در پنهان و آشکار یا خلوت و جلوت است. دوم، پاسخگویی به عموم شهروندان. سوم، پاسخگویی به ارباب رجوع و چهارم، پاسخگویی به سلسله مراتب اداری و سازمانی و دستگاه‌های ناظر، بازرس و حسابرس است. در این مرحله باید به نحوی از لحاظ سرعت و دقت عمل کرد تا کاملاً در همه حوزه‌ها امکان پاسخگویی در هر لحظه وجود داشته باشد.وی با بیان اینکه کارآمدترین نظام کنترلی و نظارتی آن است که انسان خود را در محضر خداوند متعال مشاهده کند که همان خود کنترلی است، ادامه داد: امروز در نظامات مدیریتی کارآمدترین نظام کنترلی همان خود کنترلی است که می‌تواند در همه جا کارآمدی و کارایی داشته باشد.
رئیسی با اشاره به اهمیت کسب اطلاع از قانون و آموزش در بروز شدن، عنوان کرد: هنگامی که در بازرسی حضور داشتم به برخی از کشورها سفر کردم و نظاماتی را مشاهده کردم که برای مطلع شدن مدیران از آخرین مصوبات، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها وجود دارد. نه فقط صرف اینکه در روزنامه رسمی درج شده باشد و یا به صورت حضوری به آن‌ها اعلام شود.یک دوره‌ آموزشی را برای مدیران برقرار می‌کنند که حداقل ۱۵ روز است و او باید کاملاً از کار و خانواده مانند یک دانشجو در دوره درسی منفک شده و او را در دوره‌های فشرده از آخرین تصمیمات در کشور مطلع کنند.
رئیس‌جمهور ضمن اشاره به فعالیت‌های دیوان محاسبات در بروز رسانی اطلاعات مدیران تصریح کرد: کاری که آقای دستغیب رئیس دیوان محاسبات و همه دست‌اندرکاران این نهاد برای مطلع شدن و به روز شدن مدیران نسبت به قوانین، مقررات و به هنگام شدن بسیار کار پسندیده‌ای است.
این کار می‌تواند یکی از راه‌های جلوگیری از تخلف و در راستای پیشگیری باشد چرا که مطلع شدن از قوانین امر بسیار مهم و ضروری است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.