حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲ Saturday, 2 March , 2024 ساعت ×
رئیسی: اجازه لانه‌گزینی به فساد رانمی‌دهیم
۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
0
رئیس جمهور گفت: هر مورد از کشف فساد و ناهنجاری در دولت یا مجموعه دستگاه‌ها بوده را خود مدیران و مسئولان دولت کشف، پیگیری و به آن رسیدگی کرده‌اند، مردم بدانند به هیچ عنوان در هیچ جایگاهی اجازه نخواهیم داد فساد لانه‌گزینی کند.

به گزارش اسرار سید ابراهیم رئیسی دیروز – دوشنبه ۲۵ دی ماه – در گردهمایی سراسری نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه سراسر کشور با قدردانی از شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و نمایندگان ولی فقیه و خداقوت به آنها تصریح کرد: جایگاه نماز جمعه بسیار اثرگذار است و کارکردهای بسیاری در حوزه عبادت، معنویت، مقاومت و ایستادگی و هم در تبیین مسائل سیاسی و اجتماعی دارد و آنچه که رهبری نام نهادن، نماز جمعه قرارگاه عبادی، سیاسی و مقاومت است که نامگذاری به حقی است.
وی، امام جمعه را به عنوان پناه مردم در شهرستان و استان نامید و گفت: حقیقتا امام جمعه به عنوان پناه همه اقشار جامعه و چهره امید آفرین است که در سخنان و تبیین های خود و تنویر افکار عمومی از یک سو امید آفرینی کرده و از سوی دیگر گره‌های ذهنی فرد و جامعه را را باز می‌کند.
رئیس جمهور تاکید کرد: گره ذهنی که از سر غفلت و نادانی در بخشی از مردم یا اذهان عمومی و به هر دلیلی ایجاد شده، امام جمعه با روشنگری و تبیین و تنویر افکار عمومی، نقش بسیار مهمی در باز کردن این گره‌های ذهنی دارد.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه امام جمعه در جایگاه نیروسازی برای کشور، نظام و دستگاه‌های کشور قرار گرفته است، یادآور شد: همچنین در بسیج و دفاع از کشور و نقش آفرینی برای دفاع مقدس در دوره سازندگی و در ادوار مختلف در کشور، نماز جمعه و ائمه جمعه نقش داشته اند و امروز در دوره عدالت و پیشرفت در کشور حقیقتا ائمه جمعه در جایگاه تعدیل و تعلیم نقش آفرین هستند.
وی به نقش دیگر ائمه جمعه در جامعه اشاره کرد و ادامه داد: امامان جمعه در جایگاه تعلیم نفوس برای آگاهی بخشی و علم افزایی در جامعه و در مسیر تعدیل برای اجرای عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی و عدالت فرهنگی در جامعه همت گماردند. همچنین در راه مبارزه با فساد و فقر به عنوان مسائلی که به هیچ عنوان شایسته نظام اسلامی نیست، ائمه جمعه در سخنان خود حساسیت نشان می دهند، که این نعمت الهی است.
رئیس جمهور تذکرات ائمه جمعه برای مسئولان را یک گوشزد و برای مردم نیز نعمت دانست و افزود: این تذکرات از این جهت است که احساس می کنند دیده می شوند و عدالت خواهی و حق طلبی دارند.رئیسی خاطرنشان کرد: امامان جمعه به دنبال اصلاح در امور اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستند و به عنوان چهره مصلح در جامعه شناخته می شوند که دنبال اصلاح واقعی هستند و دلسوزند.
رئیس جمهور با بیان اینکه همواره علمای بزرگ در طول تاریخ هم در جایگاه آگاهی بخشی و علم افزایی و هم در جایگاه اجرای عدالت بوده اند، اظهار داشت: در جایگاه مبارزه با فساد، فقر، ناهنجاری اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز ائمه جمعه همواره نقش آفرین بوده اند و کوچکترین ناهنجاری ها را بر نمی تابیدند. بسیاری در این راه شهید شده و حتی سلامت جسمی خود را از دست داده اند.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود جایگاه نماز جمعه و امام جمعه را بسیار رفیع و اثرگذار دانست و اضافه کرد: امام جمعه همواره در تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی بسیار اثربخش بوده اند و به ویژه که اکنون در آستانه دهه مبارک فجر قرار داریم از تریبون های نماز جمعه می توان در تبیین و تشریح این دستاوردها و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که هم وضع موجود را به خوبی ترسیم کرده و هم چشم اندازی از آینده را ترسیم کرده است. بهره گرفت.
رئیسی بیان داشت: گفتمان دولت سیزدهم گفتمان امام و رهبری است و سند این گفتمان بیانیه گام دوم است و تمام اقدامات دولت در همه حوزه ها مستند به بیانیه‌ گام‌دوم انقلاب اسلامی است.
رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه به گفته کارشناسان اقتصادی از مهمترین دلایل تورم، مساله رشد نقدینگی است، افزود: رشد نقدینگی که ابتدای دولت سیزدهم ۴۷ درصد بود اکنون به ۲۷ درصد کاهش یافته است و هدفگذاری کرده‌ایم که تا پایان سال به ۲۵ درصد کاهش یابدرئیسی با تاکید بر اینکه رشد نقدینگی کاملا در کشور مهار شده است، گفت: یکی دیگر از علل افزایش نرخ تورم، ناترازی بانک‌هاست. دولت با همه توان تلاش می‌کند که بانک‌های ناتراز یا از گردونه خارج شوند و یا انضباط مالی را رعایت کنند.
وی عنوان کرد: چند بانک را از گردونه خارج کردیم و برای بقیه نیز هشدار صادر کرده‌ایم. تیم اقتصادی مشخص شده که بر عملکرد نظارت کند و اگر کوچکترین خطایی داشته باشند از گردونه خارج شوند.
رئیس جمهور اضافه کرد: بسیاری از عزیزان دولت گذشته خودشان به من گفتند که شما چه کار می‌خواهید انجام دهید در شروع کار؟ پاسخ دادم که توکل به خدا، اعتماد به نفس و اعتماد به داشته‌های کشور راه را برای ما باز خواهد کرد.
رئیسی تصریح کرد: آنگونه که برخی دولت ها به عنوان واژه معرفی دولت خود انتخاب کرده اند مانند سازندگی یا عدالت که من خیلی از این واژه‌ها را در ذهن دارم ولی نمی‌خواهم بازخوانی کنم، از نظر من شعار دولت‌ها هستند نه گفتمان؛ چون گفتمان امری است که باید نهادینه شده باشد.وی با بیان اینکه پرچم این گفتمان در دست امام (ره) بود و امروز در اختیار رهبر معظم انقلاب است، اظهار داشت: من به عنوان سرباز باید مجری این گفتمان باشم.
رئیس جمهور افزود: چه گفتمانی می توانیم داشته باشیم جز اینکه آنچه هست، در جامعه عملی شود؟ سال ها این انتظار بوده که فرموده‌های امام و رهبر انقلاب در بخش های اقتصادی و فرهنگی پیاده‌سازی شود. رئیسی یادآورشد: چرا در حوزه اقتصادی چشم به بیرون دوخته باشیم و منتظر بمانیم که دیگران چه روزی لبخند می‌زنند و چه روزی اخم می کنند؟ چرا در مسایل سیاسی که شهدای ما تولید اقتدار کرده اند و حضور مردم در عرصه‌های مختلف تولید قدرت برای کشور کرده‌اند، نتوانیم از این اقدام صیانت کنیم و از این قدرت در جهت رفاه اجتماعی و رفع مشکلات اجتماعی استفاده کنیم؟ این قدرت روزبه‌روز در حال افزایش است.
وی با اشاره به اینکه دشمن در حال رصد است و می داند مولفه‌های قدرت، توانایی علمی، رزمی و حضور مردم است، تاکید کرد که در پرتوی این قدرت باید کار و تلاش کرد.رئیس جمهور اضافه کرد: دولت سیزدهم بدون استقراض و چاپ پول با ایجاد درآمد برای کشور کسری بودجه ۴۸۰ میلیاردی را که در آغاز دولت با آن مواجه بود را پشت سر گذاشت و تلاش شد آنچه موجب تورم است را رفع کند. سال ۱۴۰۱ را بدون کسری بودجه پشت سر گذاشتیم و تلاش بر این است که در سال ۱۴۰۲ هم همین‌گونه عمل شود.
رئیسی خاطرنشان کرد: ما تلاش می کنیم هزینه ها را افزایش ندهیم و از مجلس هم می خواهیم کمک کند که ناترازی در بودجه نداشته باشیم زیرا کسری بودجه سبب مشکلات می شود.
وی با اشاره به اینکه گازهای مشعل از موضوعاتی بود که با ایجاد آلایندگی مردم را رنج می‌داد، بیان داشت: تا قبل از این دولت ۱۰۰ شرکت دانش بنیان با وزارت نفت کار می کرد اما اکنون و در دولت سیزدهم بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان با وزارت نفت همکاری می‌کند و گازهای مشعل در حال کنترل است و این ثروت ملی حفظ خواهد شد.
رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه سلامت کارهای زیادی در دولت سیزدهم انجام شده و مراکز درمانی که سالیان سال در بخش های مختلف کشور معطل مانده بود در این دولت دنبال شده است، گفت: طی بیش از دوسال فعالیت از میزان تخت های موجود کشور، ۱۵ هزار تخت معادل ۱۰ درصد تخت های بیمارستانی کشور مربوط به این دولت است. وی با بیان اینکه از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون ۶۵۰۰ کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل به چرخه تولید بازگشته است، افزود: در سفرهای استانی یکی از بخش‌های مورد توجه دولت، احیای کارخانجات تعطیل و نیمه‌تعطیل است.
رئیس جمهور اضافه کرد: بیش از هر کسی رئیس دولت باید مدعی مبارزه با فساد باشد و هر موردی از فساد و ناهنجاری که در دولت یا دستگاه ها باشد، کشف کننده و پیگیری کننده آن خود مسئولان باشند و این رویه باید بعد از این هم ادامه یابد. ممکن است هر کسی دچار خطا شود اما مردم بدانند به هیچ عنوان در هیچ جایگاهی اجازه نخواهیم داد فساد لانه گزینی کند.
وی یادآورشد: از ابتدای دولت پیشنهاد کردیم حق مالکانه معادن، مولدسازی اموال و دارایی مازاد دولت و واریز آن به یک حساب و بازگشت مالیات دریافتی از هر استان به همان استان را اجرایی کنیم و تحت عنوان صندوق عدالت و پیشرفت در اختیار شورای برنامه ریزی استان ها قرار گیرد ولی مجلس با این پیشنهاد موافقت نکرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.