دولت معتقد است ساختارهای موجود برای کنترل قیمت‌ها کفایت لازم را نمی‌کند
۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۲
0
بهادری‌جهرمی در نشست خبری: سخنگوی دولت گفت: نگاه دولت برای کنترل قیمت‌ها، تشکیل وزارت بازرگانی است، زیرا دولت معتقد است ساختارهای موجود برای کنترل قیمت‌ها کفایت لازم را نمی‌کند.

به گزارش اسرار، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت در نشست خبری دیروز (سه‌شنبه) خود ضمن گرامی داشت ایام الله دهه فجر و تسلیت روز شهادت امام موسی کاظم (ع)، گفت: در دو هفته گذشته رییس‌جمهور سفری به استان هرمزگان داشت که سفر پربرکتی بود و به همت مدیران جهادی و بخش خصوصی همراه با دولت، در بخش مسکن، راه، انرژی و بهداشت و درمان طرح‌های خوبی افتتاح شد.
وی افزود: پیرو فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در جمع تولیدکنندگان، رییس‌جمهور تاکید داشت تا برای تحقق این فرمایشات تدابیر و برنامه ریزی مناسب بر اساس محورهای سخنان مقام معظم رهبری صورت گیرد؛ از جمله برای برنامه‌ها، زمان‌بندی مشخص شد و دستورات لازم به وزرای نفت، اقتصاد، نیرو و جهاد که مخاطبان اصلی این سخنان بودند، صادر شد. در واقع، در اولین جلسه هیأت دولت پس از دیدار مقام معظم رهبری با فعالان اقتصادی، به فرمایشان ایشان لبیک گفته شد و زمان‌بندی برای اجرای این فرمایشات توسط وزارتخانه‌های مربوطه انجام شد.
بهادری جهرمی در ادامه، اظهار داشت: بعد از ۱۲ سال از تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار با آیین نامه آن موافقت شد. همچنین برای پیش بینی پذیری اقتصاد کشور، شرایط مناسب مورد توجه واقع شد. علاوه بر این، آیین نامه دیگری برای ماده ۲۴ تصویب شد که موارد و زمان بندی‌های بلند مدت دارد و موجب تسهیل در فضای کسب و کار خواهد شد.وی ادامه داد: در طول این دو سال دولت جدید، مقررات و نظام نامه‌های گمرکی که محل گلایه واردکنندگان بود، فقط در سال گذشته به نصف کاهش یافته است. از سوی دیگر، زمان بررسی و پاسخ به استعلامات گمرکی هم که بیش از ۱۱ روز بود، به شش روز کاهش یافته است.
افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ایران
سخنگوی دولت بیان کرد: شاخص امنیت کشور در سال گذشته افزایش یافته است، به گونه‌ای که در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی شاهد افزایش سرمایه گذاری بودیم. همچنین در تأمین ارز در سال ۱۴۰۱ و در بخش صنعت و معدن ۶۳ درصد بیشتر از چهار سال قبل از آن بوده است.
وی با اشاره به توسعه تجارت خارجی کشور، اذعان کرد: در حوزه تجارت در ۱۷ کشور مراکز تجاری کشورمان فعال شده است که موجب تسهیل گری در کشورهای مقصد، بازارسازی برای تجار و صادرکنندگان کشورمان می‌شود، لذا با استفاده از این بازارهای صادراتی می‌توان به رونق کسب وکارهای داخلی کمک شایانی کرد.
سخنگوی دولت در خصوص ناترازی های تحمیل شده در بودجه ۱۴۰۳ به دولت، گفت: طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه، هزینه‌هایی که مجلس به لایحه بودجه اضافه کرده است، حداقل ۴۰۰ هزار میلیارد تومان ناترازی به بودجه ۱۴۰۳ تحمیل شده است. این میزان ناترازی موجب کسری بودجه می‌شود و آثار تورمی دارد و امیدوارم همکارانم در مجلس شورای اسلامی در سایر مراحل بررسی بودجه، این ناترازی را اصلاح کنند.بهادری جهرمی در خصوص اقدامات دولت در جذب و به کارگیری نخبگان، اظهار داشت: سازمان اداری و استخدامی مجوزهای لازم برای جذب نخبگان طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را صادر کرده است که برای جذب ۱۶۰ نخبه از سوی سازمان برنامه تأمین اعتبار هم شده است. علاوه بر اجرایی شدن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سومین فراخوان جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی هم منتشر شده است. همچنین دفتر هیأت دولت نیز در ۱۲ عنوان شغلی اقدام به جذب نخبگان می‌کند. رشد ۸ برابری اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از جمله اقدامات دولت در راستای حمایت از نخبگان است.
توجه به ظرفیت‌های بومی در اجرای پروژه‌های نفتی
سخنگوی دولت در خصوص ضرورت افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه‌های نفتی، گفت: توجه به ظرفیت‌های داخلی، جایگزین نگاه به خارج در اجرای پروژه‌های نفتی شده است، لذا پیش از این رویکرد غلط نگاه به بیرون و بی‌توجهی به ظرفیت‌های داخلی حاکم بود، اما در این دولت نگاه به درون در پروژه‌ها جایگزین نگاه به بیرون شده است و پیرو صحبت‌های مقام معظم رهبری، دولت اهتمام ویژه ای به واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی دارد. در این زمینه هم رییس‌جمهور دستور ویژه‌ای داده است مبنی بر بازنگری رویکرد واگذاری پروژه‌ها به سمت آنکه هرچه بیشتر از حال حاضر، از بخش خصوصی استفاده شود.
بهادری جهرمی در ادامه در خصوص زمان اجرای فرآیند مناقصات، بیان کرد: فرایند مناقصات معمولاً ۴۰ ماه طول می‌کشید، اما در دولت سیزدهم یعنی در همین مدت کمتر از ۴۰ ماه، شش قرارداد برای توسعه هفت میدان نفتی و گازی به ارزش چهار و نیم میلیارد دلار منعقد، تنفیذ و عملیات اجرایی آن نیز انجام شده است، در نتیجه آن ۱۹۰ هزار بشکه به تولید کشور افزوده شده است. همچنین پنج قرارداد برای هشت میدان نفتی و گازی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار تا پایان امسال منعقد می‌شود.
وی بیان کرد: تقریباً در همه این قراردادها طرف حساب ما بخش خصوصی خواهد بود و در نتیجه این قراردادها، ما انتظار داریم که ۳۹۰ هزار بشکه نفت و ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت تولید کشور افزوده شود.
سخنگوی دولت در خصوص روند افزایشی قیمت‌ها و برنامه دولت برای کنترل بازارها به خصوص در ایام ماه مبارک رمضان، گفت: نگاه دولت برای کنترل قیمت‌ها تشکیل وزارت بازرگانی است، زیرا دولت معتقد است ساختارهای موجود، برای کنترل قیمت‌ها کفایت لازم را نمی‌کند.وی افزود: برای آنکه نظارت مؤثری در بازار داشته باشیم، لایحه وزارت بازرگانی را تقدیم مجلس کردیم و بعد از آن هم لایحه تشکیل سازمان بازرگانی را تقدیم مجلس کردیم، اما همه اینها مسکوت مانده است و دولت همچنان در انتظار تصویب است. فعلاً همه بخش‌ها زیر نظر وزارت صمت جمع و یک معاونت برای این کار مشخص شده است و در سراسر کشور و در استان‌ها، مکلف به همکاری با این بخش برای کنترل و نظارت بر قیمت‌ها هستند.
وی ادامه داد: برای نوروز و ماه رمضان طرح‌هایی را در دستور کار دولت قرار دادیم که «طرح فجر تا فطر» از آن جمله است که بر اساس آن ۲۰۰ نمایشگاه عرضه مستقیم تولیدات به مصرف کننده‌ها پیش بینی شده است که برخی از آنها فعال و بقیه نیز تا عید فطر، فعال خواهند شد و به کار خود ادامه خواهند داد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.