دولت به جای سرکوب نرخ ارز، تورم را مهار کند!
۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲:۱۴
0
معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بالا رفتن تورم ریالی نوسان قیمت ارز و تضعیف پول ملی را گریزناپذیر کرده است، گفت: متاسفانه دولت سیزدهم نتوانسته است نرخ تورم را مهار کند و تورم برای چندمین سال متوالی همچنان بالاتر از ۴۵ درصد است و در نتیجه انتظار برای ثبات نرخ ارز معنایی جز سرکوب نرخ ارز و از بین رفتن منابع ارزی در کشور ندارد .

سید کمال سیدعلی حرکت اخیر دلار را در این راستا ارزیابی کرد و به اقتصاد ۱۰۰ گفت: نرخ دلار حرکت خود را از محدوده ۵۱ هزار تومان آغاز کرد و به نزدیکی ۶۰ هزار تومان نیز رسید اما پس از حرکت اصلاحی، در محدوده ۵۵ هزار تومان ایستاده است، یعنی سه تا چهارهزار تومان بیشتر از مبدا اولیه و این نشان می‌دهد سیاستگذار نیز خود به تعدیل نرخ ارز اندیشیده و از ان استقبال می‌کند.
وی با اشاره به اینکه پیش از این نیز یک بار قیمت ارز به نزدیکی شصت هزار تومان رسید اما دوام نداشت، گفت: اقتصاد ایران تاب تحمل دلار شصت هزار تومانی را ندارد، قدرت خرید در اثر رسیدن دلار به این نرخ چنان کاهش یافت که اقتصاد دوباره خود را با شرایط جدید تطبیق داد .وی ضمن هشدار جدی نسبت به تداوم تورم در ایران گفت: دولت باید تلاش خود را به جای سرکوب نرخ ارز، بر مهار تورم بگذارد چرا که این تورم توان اقتصادی مردم را تخلیه می‌کند.
اما ‌سید حمیدرضا‌ کمال علوی درباره‌ وضعیت اخیر بازار ارز اظهار داشت: با توجه به رخدادهای سیاسی و امنیتی اخیر مانند جنایت تروریستی کرمان، حمله انگلیس و آمریکا به یمن، حمله سپاه به مقر تروریستی پاکستان عراق و سوریه و درگیری‌های باب المندب شاهد ایجاد نوسان مقطعی در بازار ارز بوده‌ایم‌، البته بعد از رخ دادن هر اتفاق سیاسی، نرخ ارز نوسان اندکی را تجربه می‌کرد و بعد از آن دوباره به دامنه قبلی خود بازمی‌گشت.
وی ادامه داد: با توجه به اتفاقات سیاسی اخیر، دلالان بیشترین سود را از بازار ارز کسب ‌کردند، ‌تعدادی از سفته‌بازان قصد دارند به بهانه تنش‌های سیاسی منطقه نرخ ارز را بالا ببرند و با جوسازی منجر به افزایش نرخ دلار شوند تا بیشترین سود را کسب کنند.این فعال اقتصادی افزود: در کشور ما معمولا در پایان سال به علت خرید مواد اولیه و تامین نقدینگی به طور معمول نرخ ارز رشد دارد که موضوعی طبیعی است؛ اما خوشبختانه این موضوع نیز توسط بانک مرکزی تحت کنترل است.
علوی اضافه کرد:‌ پایان سال گذشته نیز شاهد افزایش قیمت دلار بود‌یم‌ اما با گذشت مدتی، با سیاست‌های بانک مرکزی نرخ ارز ریزش کرد، ‌امسال نیز امیدواریم نرخ ارز تا قیمت‌های قبلی ریزش داشته باشد و باید بدانیم که این افزایش نرخ دلیل و توجیه اقتصادی ندارد و صرفا سیاسی است.
عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اقدامات مؤثر بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز، تاکید کرد: ایجاد مرکز مبادله طلا و ارز ایران و اجرای سیاست تثبیت از جمله اقدامات مناسب بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز است، اما هنوز می‌توان اقدامات بیشتری در این مورد انجام داد.وی اضافه کرد: هر اقدام بانک مرکزی که از سال گذشته انجام شد، ترمزی در برابر افزایش نرخ ارز بوده است و پیش‌بینی می‌شود مانند سال گذشته نرخ دلار تا قیمت‌ تعادلی قبلی کاهشی شود.
وزیر اقتصاد وسخنگوی اقتصادی دولت نیز در همین خصوص تاکید کرد: بانک مرکزی به صورت جدی به مساله افزایش بی ضابطه نرخ ارز در طول ۲۰ روز گذشته ورود کرد و در آینده نیز همین سیاست را ادامه خواهد داد چرا که بی ثباتی در نرخ ارز در هدفگذاری کنترل تورم، کشور را دچار مشکل خواهد کرد. تاکید رئیس‌جمهور نیز بر کنترل این بازار و جلوگیری از افزایش تورم ناشی از آن است.
در همین راستا، حجت فرزانی کارشناس پولی و بانکی نیز گفت: افزایش نرخ ارز که در هفته‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم، به دلیل تشدید هیجانات ناشی از افزایش ریسک سیاسی بود که موجب شده بازار ارز دچار نوسان شود. فرزانی تصریح کرد: در حال حاضر ریسک‌های سیاسی کاهش یافته و با رفع این ریسک شاهد کاهش هیجان در بازار ارز هستیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.