در غرب استان تهران/ انشعابات آب غیرمجاز بلای جان منابع آب زیر زمینی
۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۰:۰۷
0
شرکت آب و فاضلاب غرب استان تهران با تحت پوشش قرار دادن شهرستان های قدس، شهریار و ملارد همچنین مجموع 81 روستا 265000 مشترک فعال آب و 56000 مشترک فعال فاضلاب را تحت پوشش خود قرار داده است.

 

عمده محل تامین آب شرب ساکنین محدوده تحت پوشش این شرکت از طریق چاه ها و برداشت از منابع آب زیر زمینی در حال تامین است، در حالی که هم اکنون چهارمین سال خشکسالی را سپری می کنیم و بر اساس اطلاعات و آمار 5 دهه گذشته بدترین سال‌ آبی کشوراز نظر بارش ها محسوب می‌شود. مدیریت مصرف بهینه آب بیش از از پیش احساس می شود و ضروریست برای گذر از تنش آبی سال آتی مشترکین به میزان حداقل 10 درصد مصارف خود را نسبت به قبل کاهش دهند تا بتوان با دغدغه کمتر و بدون نوبت بندی آب شرب پایدار را برای همگان تامین کرد.

به دلیل نزدیکی سه شهرستان قدس، شهریار و ملارد به شهر تهران در سال های اخیر شاهد مهاجرت بسیاری از هموطنان به این نقاط بوده ایم، ضمن آنکه بسیاری از باغات مثمر در این سال ها تخریب و تبدیل به باغ ویلاها شده اند و با توجه به شرایط کنونی کاهش منابع آبی به دلیل کاهش نزولات آسمانی برخی افراد سودجو و متخلف مبادرت به خسارت به تاسیسات آبرسانی کرده و از انشعاب آب غیر مجاز برای پر کردن استخر ها استفاده می کنند.

کشورمان در اقلیم آب‌وهوایی خشک و نیمه‌خشک محدودیت منابع آبی را برای ایران به دنبال دارد و بر همین اساس لزوم حفظ و صیانت از همین منابع محدود بیش‌ازپیش باید جدی انگاشته شود. در این میان، توجه به هزینه‌های گزاف تأمین، تصفیه و توزیع آب شرب بهداشتی، اهمیت حفاظت و مدیریت آب شرب را دوچندان می‌کند، باوجود اینکه سالانه هزینه‌های سنگینی برای تصفیه و توزیع آب شرب در شبکه‌های شهری و روستایی پرداخت می‌شود، اما قیمت پایین آب مصرفی مشترکان نیز مانع رفتار غیرقانونی و خلاف شرع و عرف استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب شرب نشده است، استفاده غیرمجاز از آب نه‌تنها موجب امکان آلودگی شبکه توزیع و کاهش طول عمر شبکه توزیع آب به علت سوراخ‌گیری غیراصولی می‌شود، بلکه هدررفت آب را افزایش داده و موجب اخلال در خدمات‌رسانی به سایر زون‌های شبکه به جهت افت فشار وارده به شبکه شده و میزان آب بدون درآمد را افزایش می‌دهد.

در حالی که وجود انشعابات غیر مجاز، برای تامین آب شرب پایدار مشترکین تبدیل به یک چالش اساسی شده است تلاش برای کاهش این معضل علاوه بر آنکه تأمین آب پایدار را ممکن‌تر می‌سازد حقوق سایر مشترکان را نیز حفظ خواهد کرد.

بر اساس اعلام علی مرادی معاون درآمد و امور مشترکین آبفای غرب استان تهران از ابتدای سال جاری واحد های اجرایی اقدام به شناسایی 8262 رشته انشعاب آب غیر مجاز در اقطار مختلف اعم از باغ ویلا، مسکونی، تجاری و صنعتی کرده اند که از این تعداد 5893 رشته قطع و اصلاح شده و 2371 رشته پس از اخذ جرائم قانونی تبدیل به مشترک مجاز شده اند، همچنین متخلفین پس از تشکیل پرونده به همراه مستندات کامل ارتکاب جرم از سوی دفتر حقوقی شرکت به مراجع قضایی معرفی شده اند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.