خنثی سازی اقدامات اروپا با حمایتهای آمریکا
۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۱
0

اتحادیه اروپا به رغم حمایت جانبدارانه خود از رژیم صهیونیستی در ابتدای آغاز جنگ در نوار غزه، اکنون از ارتقای پیشرفت اولیه در روند صلح اسرائیل و فلسطین از طریق گفتگو‌های سیاسی حمایت می‌کند. موضع اصولی اتحادیه اروپا این است که مسئله فلسطین و اسرائیل باید از طریق راه حل دو دولتی حل شود. دولت […]

اتحادیه اروپا به رغم حمایت جانبدارانه خود از رژیم صهیونیستی در ابتدای آغاز جنگ در نوار غزه، اکنون از ارتقای پیشرفت اولیه در روند صلح اسرائیل و فلسطین از طریق گفتگو‌های سیاسی حمایت می‌کند. موضع اصولی اتحادیه اروپا این است که مسئله فلسطین و اسرائیل باید از طریق راه حل دو دولتی حل شود. دولت فلسطین باید کرانه باختری و نوار غزه با پایتختی قدس شرقی را در بر گیرد و حق بازگشت آوارگان فلسطینی باید به درستی مدیریت شود.پس از شروع جنگ در نوار غزه در ۷ اکتبر سال گذشته، برخی از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا از نزدیک در کنار اسرائیل ایستاده اند، زیرا فرانسه و آلمان تظاهرات طرفداران فلسطینی را در داخل به نام جلوگیری از یهودی ستیزی ممنوع کردند. شورای اروپا بیانیه‌های متعددی را برای تاکید بر «حق اسرائیل برای دفاع از خود در راستای حقوق بشردوستانه بین المللی» منتشر کرد.
با این حال، همدردی اتحادیه اروپا با اسرائیل لزوماً به این معنا نیست که همه کشور‌های اروپایی جنگ اسرائیل در نوار غزه را می‌پذیرند.با تشدید حملات اسرائیل علیه مردم غزه، کشور‌های اروپایی به طور فزاینده‌ای از اسرائیل خواسته اند تا عملیات نظامی خود را متوقف کند. در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۲۷ اکتبر ۲۰۲۳، ۱۲۰ کشور قطعنامه‌ای را تصویب کردند که در آن خواستار آتش‌بس بشردوستانه در غزه شدند. هشت کشور اتحادیه اروپا به این قطعنامه رای مثبت دادند و ۱۵ کشور عضو اتحادیه اروپا رای ممتنع دادند. در ۱۸ ژانویه ۲۰۲۴، پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن خواستار پایان دادن به اقدامات نظامی اسرائیل در نوار غزه شد و در عین حال از حماس خواست همه اسرای اسرائیلی را آزاد کند.ارزیابی میزان تاثیر فشار کشور‌های اروپایی بر تصمیم گیری اسرائیل دشوار است، اما اسرائیل به دلیل مخالفت با تشکیل کشور فلسطین تحت فشار دیپلماتیک فزاینده‌ای قرار دارد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در روز‌های اخیر بار‌ها مخالفت خود را با راه‌حل تشکیل دو دولت تکرار و ادعا کرده است که وجود یک کشور فلسطینی تهدیدی جدی برای امنیت اسرائیل است.در همین حال حمایت‌های آمریکا چه از لحاظ نظامی و چه از نظر بین المللی تا حد زیادی اقدامات اروپا برای فشار بر اسرائیل را خنثی میکند. آمریکا بار‌ها در حمایت از اسرائیل رای شورای امنیت سازمان ملل علیه این رژیم را وتو کرده است. همچنین چندین محموله تسلیحاتی را از آغاز حملات به این رژیم داده است.
آمریکا حتی در مورد شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل در دادگاه لاهه و متهم کردن این رژیم به نسل کشی، آن را رد و دفاع از خود عنوان کرده است.نتانیاهو در گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در ۱۹ ژانویه، موضع ادعایی خود را تکرار کرد که اسرائیل پس از نابودی کامل حماس، کنترل غزه را به دست خواهد گرفت تا از تهدیدی که غزه برای امنیت اسرائیل ایجاد می‌کند، جلوگیری کند. اگر اسرائیل در آینده واقعاً غزه را به طور کامل اشغال کند، مسلماً منافع فلسطینیان را نقض کرده و بر پایه‌های صلح احتمالی فلسطین و اسرائیل در آینده تأثیر خواهد گذاشت.تغییر نگرش کشور‌های اروپایی در قبال مسئله فلسطین و اسرائیل به معنای این است که اسرائیل با فشار روزافزون بین المللی مواجه است. با این حال، از آنجایی که افکار عمومی در اسرائیل همچنان قاطعانه پشت حمله کشورشان به غزه است، بر اساس یک نظرسنجی اخیر، اسرائیل در آینده نزدیک عملیات نظامی خود در غزه را متوقف نخواهد کرد و روابط بین اسرائیل و کشور‌های اروپایی به طور فزاینده‌ای آشکار خواهد شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.