جهان در سال ۲۰۲۴؛ سالی بحرانی از نگاه گاردین
۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۲
0
گاردین در پیش‌بینی محتاطانه خود از تحولات جهان در سال ۲۰۲۴، این سال را بحرانی توصیف کرده و با اشاره به این که آینده غزه و کرانه باختری تا حدی به بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید گره خورده است، به تشریح انتظارات از جنگ‌های غزه و اوکراین، اوضاع در چین و اروپا و سایر مناطق جهان پرداخته است.

به گزارش اسرار انلاین ، این روزنامه انگلیسی نوشت: با توجه به تعدد اتفاقاتی که در جهان رخ می دهد این که تحولات را در کجای جهان باید پیش بینی کرد دشوار است.

جنگ غزه و احتمال گسترش آن به کرانه باختری

گاردین نوشت: نشانه ای دال بر فروکش کردن یا توقف پنجمین دور از خونریزی ها در غزه وجود ندارد. مقامات (رژیم) اسرائیل گفته اند که انتظار دارند جنگ تا ماه ژانویه و تا قبل از توقف آن برای دومین بار برای کمک های انسان دوستانه و تبادل اسرا ادامه یابد.

«روز بعد جنگ» در غزه مشخص نیست و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اجازه بازگرداندن کنترل این منطقه به کرانه باختری را منتفی دانسته است. کابینه ائتلافی راست افراطی رژیم اسرائیل نیز بی ثبات و نتانیاهو مصمم به حفظ قدرت است.

درگیری ها می تواند به شرق اورشلیم (قدس) و کرانه باختری گسترش یابد. خطر تشدید درگیری ها بین رژیم اسرائیل و حزب الله و گسترش آن به شمال بالا است.

اوضاع در غزه همچنین به بازگشت ترامپ به کاخ سفید بستگی دارد. رئیس‌جمهور سابق آمریکا از حامیان راست‌گرای رژیم صهیونیستی است و می‌تواند با سیاست‌هایی مانند الحاق کرانه باختری موافقت کند.

نبرد نهایی برای کاخ سفید

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا مانند سومین قسمت از یک سه گانه خواهد بود. نخست، پیروزی تکان دهنده ترامپ در مقابل هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶، سپس شکست وی از جو بایدن در سال ۲۰۲۰ و به دنبال آن انکار انتخابات و سوم، هجوم به ساختمان کنگره آمریکا در ۶ ژانویه ۲۰۲۱.

 

اکنون، آنچه در ماه نوامبر، فرا می رسد «نبرد نهایی» ترامپ است. انتظار می‌رود که او در کوتاه‌مدت از رقبای اصلی جمهوری‌خواه، ران دیسانتیس و نیکی هیلی عبور کند. سپس به دنبال بازپس‌گیری کاخ سفید خواهد بود و در عین حال از ۹۱ اتهام جنایی در چهار حوزه قضایی دفاع می‌کند و چشم‌انداز منحصربه ‌فرد یک نامزد ریاست‌جمهوری را با تردد بین گردهمایی‌های مبارزات انتخاباتی و دادگاه‌ها افزایش می دهد.

گاردین درباره بایدن این سوال را مطرح کرد که «آیا او می تواند حمایت رای دهندگان جوان و ترقی خواهان را که مخالف مدیریت او در جنگ غزه هستند، جلب کند؟». برخی از دموکرت ها نگران هستند که پاسخ این پرسش منفی باشد.

طبیعت در بحران

گاردین نوشت: در کنار هشدارهای فزاینده در مورد وضعیت آب و هوای زمین، طبیعت در حال رسیدن به مجموعه جدیدی از نقاط بحرانی است. جمعیت حیات وحش از سال ۱۹۷۰ تقریباً ۷۰ درصد کاهش یافته است.

نقاط اوج آب و هوا در حال نزدیک شدن هستند و سیاره ما در آستانه شکستن محدودیت آب و هوای ۱.۵ درجه سانتیگراد تا سال ۲۰۲۷ است. این درحالیست که دولت ها پیوسته در بکار بستن اقدامی [کارآمد] ناکام مانده اند و هرگز به یک هدف سازمان ملل برای جلوگیری از روند از دست دادن تنوع زیستی نرسیده اند.

 

گاردین پیش بینی کرد موضوع جهان طبیعت و تغییرات آب و هوایی همچنان نقش محوری در مذاکرات بین المللی خواهد داشت و با تشدید بحران آب و هوا، از بین رفتن حیات وحش تسریع خواهد شد.

جهان همچنین شاهد افزایش آگاهی از این موضوع است که این دو بحران در هم تنیده شده‌اند، و این درک تنها زمانی عمیق‌تر می‌شود که به درکی در زمینه اثرات تاثیر آب و هوا بر جهان طبیعی و نقش محوری راه حلی برای رسیدگی به آن دست یابیم.

موضوع از دست دادن طبیعت در سال ۲۰۲۴ بیش از پیش برجسته خواهد شد، زیرا پیامدهای آن در حیاط ها و سواحل بیشتر نمایان می شود و مردم از نزدیک شاهد زوال گونه های محبوب و اکوسیستم های گران‌بها خواهند بود.

پکن و انتخابات تایوان

این رسانه پیش بینی کرده که پکن با توجه به امیدواری اش برای متقاعد کردن تایوان به پذیرش موضوع الحاق، مداخله و نفوذ خود را در این کشور افزایش دهد تا رای دهندگان را به سمت نامزدهای دوست پکن ترغیب کند.

در داخل این کشور، مشکلات ناشی از جمعیت مسن چین و کاهش جمعیت جدی تر خواهد شد.

 

سوئد ممکن است در نهایت به ناتو ملحق شود

گاردین نوشت: در حالی که فنلاند با سرعت پیش رفت و در آوریل به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوست، که سریع‌ترین عضویت در تاریخ این بلوک بود، درخواست سوئد متوقف شده است زیرا همچنان منتظر چراغ سبز نهایی ترکیه و مجارستان است.

در حالی که پل جانسون وزیر دفاع سوئد، در ماه نوامبر گفت که مطمئن است کشور متبوعش به زودی عضو ناتو خواهد شد، الحاق سوئد که از لحاظ تاریخی کشوری بی طرف بوده است، به این معنی است که همه کشورهای شمال اروپا در این ائتلاف حضور خواهد داشت و یک پایگاه قدرت جدید در شمال اروپا ایجاد و بالتیک را به دریای ناتو تبدیل خواهد کرد.

پیش از این، سوئد قراردادی را با آمریکا امضا کرده است که به این کشور اجازه دسترسی کامل به ۱۷ پایگاه نظامی خود می دهد. از طرفی روند ادغام سوئد در ناتو به خوبی پیش می رود.

سال تعیین کننده برای اوکراین

گاردین ورود به سال جدید را نسبت به هر زمانی از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، وخیم تر توصیف کرده است. این رسانه افزود سال آینده احتمال نقش تعیین کننده تری در جنگ و آینده اوکراین خواهد داشت اما تحولات این کشور به مسائل بسیاری بستگی دارد که کمترین آنها حمایت قوی غرب از کی یف است.

تاثیر لحن ترامپ در رقابت های انتخاباتی می تواند در مساله اوکراین نقش بسزایی داشته باشد چه برسد به این که وی در انتخابات پیروز شود.

آنچه در مسکو اتفاق می افتد، مهم خواهد بود و صحنه سیاسی داخلی در کی یف نیز احتمالاً متلاطم خواهد شد. بزرگترین سوال این است که آیا ترس ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از جاه طلبی سیاسی والری زالوژنی فرمانده ارشد ارتش کشورش، حقیقت دارد یا خیر.

قرار بود در مارس ۲۰۲۴ انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین برگزار شود و دوره پنج ساله زلنسکی به پایان برسد، اما ایده برگزاری انتخابات با مخالفت شدید جامعه مدنی و مخالفان سیاسی احتمالی روبرو شد که ادعا کردند برگزاری انتخابات در زمان جنگ بسیار ناعادلانه است.

بزرگترین سوال این است که آیا خستگی و تلفات میدان جنگ کی یف را وادار به توافق صلح با مسکو خواهد کرد یا خیر.

تا حال احتمال تحقق هر گونه صلحی ضعیف است و اگر پوتین احساس کند که آمادگی حمله دارد این احتمال لغو خواهد شد. این توازن ممکن است دچار تغییر شود.

مهاجرت: شکست جمعی اروپا

بر اساس گزارش گاردین، نزدیک به ۲ هزار و ۲۰۰ نفر در سال ۲۰۲۳ هنگام تلاش برای عبور از دریای مدیترانه مرکزی از شمال آفریقا برای رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده یا ناپدید شده اند.

این مسیر به عنوان مرگبارترین مسیر عبور مهاجران و گورستان هزاران پناهجو توصیف می شود که هر روز اجساد آنها به سواحل شمال آفریقا کشیده می شود.

اروپا برای مهار آنچه که دولت های دست راستی در این قاره به عنوان «تهاجم» توصیف می کنند، بار دیگر با تصویب توافق نامه های بحث برانگیز با برخی کشورهای محل عبور مهاجران مانند تونس، دیوارهایی را در مرزهای خود کشیده اند.

در سال ۲۰۲۴، ممکن است شاهد تعداد مهاجران کمتری در قلمروهای اروپایی باشیم، اما تعداد فزاینده‌ای از مرگ‌ها در دروازه‌های اروپا مشاهده می‌شود، به طوری که پناهجویان مجبور می‌شوند مسیرهای خطرناک‌تری را طی کنند تا از خشونت محافظان مرزی جلوگیری کنند.

بمب‌های ساعتی سیاسی در اتحادیه اروپا

سیاست در بروکسل در سال ۲۰۲۴ تحت تاثیر سه موضوع خواهد بود. دو مورد از آنها به خوبی شناخته شده است: اوکراین و مهاجرت. هر دو چالش برانگیز هستند اما راهبردهای درباره آنها بکار بسته شده است.

اما این شبح احزاب راست افراطی است در پارلمان اروپا است که باعث ایجاد نگرانی می‌شود و ارزش‌های اتحادیه اروپا حول برابری و تبعیض را توسط کسانی که بیگانه‌هراسی، نژادپرستی و انکار آب‌وهوا را ترویج می‌کنند به چالش می کشد.

 

به همین دلیل برای تصویب قوانین جدید در دو ماه اول سال ۲۰۲۴ تعجیل می شود. با توجه به برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا که قرار است در ژوئن برگزار شود، ضرب الاجل تصویب قوانین جدید هفته دوم فوریه است تا زمان کافی به مقامات و سیاستمداران برای اصلاح و بررسی قوانین تا قبل از جلسه عمومی نهایی در ماه آوریل داده شود.

ترکیب پارلمان جدید بیش از همه مهم است زیرا اولویت‌های اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۹ را تعیین می‌کند، به ویژه انتظار می‌رود اتحادیه اروپا به اوکراین و مولداوی گسترش یابد. تهدید مجارستان برای ممانعت از ورود اوکراین در اواخر سال ۲۰۲۳، حساسیت گسترش این اتحادیه را نشان می دهد.

گاردین بر اهمیت قوت گرفتن راست افراطی در پارلمان اروپا و تاثیر آن در نگرانی های انتخاباتی از جمله در فرانسه تاکید کرد و نوشت به همین دلیل سیاست های مهاجرتی بسیار مهم است.

تحولات آسیای جنوبی و آشتی دوباره شمال و شرق آسیا

گاردین نوشت مانند بسیاری از نقاط جهان، سال ۲۰۲۴ سال مهمی برای انتخابات در جنوب آسیا خواهد بود و مردم در بنگلادش، پاکستان و هند باید در ۶ ماه اول سال به پای صندوق های رای بروند.

با این حال، در میان ترس از افزایش اقتدارگرایی در سراسر منطقه، تعداد کمی از مردم انتظار دارند که این انتخابات تقویت کننده دموکراسی باشد و در عوض احتمالا چهره های بسیار آشنا به قدرت باز خواهند گشت.

توسعه تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک در اواخر سال ۲۰۲۳ و ماهواره‌های جاسوسی کره شمالی، منجر به نوعی نزدیکی بین رهبران سه قدرت اقتصادی شمال شرق آسیا یعنی فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و یون سوک یول رئیس جمهور کره جنوبی شده است.

کره جنوبی و حاکم استعماری سابق آن، ژاپن، امسال را پس از سال ها کینه توزی بر سر میراث دوران جنگ خود، به ترمیم روابط گذراندند. اکنون خوش‌بینی کمی وجود دارد که روحیه همکاری می‌تواند به پکن گسترش یابد، زیرا کشورها توافق کردند که رهبران آنها در سال ۲۰۲۴ برای اولین بار از سال ۲۰۱۹ ملاقات کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.