تولید پتروشیمی تا پایان امسال از مرز ۹۵ میلیون تن عبور خواهد کرد
۲۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۶
0

مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی گفت: تا پایان امسال از مرز ۹۵ میلیون تن هم عبور خواهیم کرد و این معجزه انقلاب در مدیریت فناوری و افزایش تولید دانش بنیان در زنجیره ارزش صنعت نفت با اشاره به اهمیت ویژه صنعت پتروشیمی در دهه های آتی اظهار داشت: باتوجه به اینکه تقاضای انرژی های […]

مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی گفت: تا پایان امسال از مرز ۹۵ میلیون تن هم عبور خواهیم کرد و این معجزه انقلاب در
مدیریت فناوری و افزایش تولید دانش بنیان در زنجیره ارزش صنعت نفت با اشاره به اهمیت ویژه صنعت پتروشیمی در دهه های آتی اظهار داشت: باتوجه به اینکه تقاضای انرژی های فسیلی و نفت و گاز در سالهای آتی رو به افول می رود، این صنعت پتروشیمی است که پیشران اقتصاد و ارزش آفرین خواهد بود. یعنی نفت و گاز تنها به عنوان خوراک صنایع تبدیلی کاربرد خواهند داشت.
وی افزود: منابع خدادای نفت و گاز سرمایه بین نسلی هستند و نباید در کوره های بخاری و یا جهت حمل و نقل سوزانده شوند باید در صنایع دارای ارزش افزوده بکار گرفته شوند.
مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی با بیان اینکه امروز پتروشیمی در آستانه عبور از گردنه عقب ماندگی گذشته است، گفت: در تمام دوران قبل از انقلاب یعنی فاصله سالهای ۱۳۳۷ تا ۴۲ و ۵۷؛ در حالی که شاه تمام دانشمندان ممتاز را در ایران جمع کرده بود و هر امتیازی حتی حق توحش به آنها می پرداخت، ما تنها ۱.۵ میلیون تن ظرفیت تولید پتروشیمی داشتیم اما امروز و بعد از انقلاب با وجودی که تمام مناطق نفتی کشور در مرزهای جنوب غربی درگیر جنگ بوده است، به ظرفیت ۹۴ میلیون تن رسیده ایم یعنی ما از تمام دره ها از تحریم تا جنگ و ترور عبور کردیم و به این جایگاه ممتاز رسیدیم.
وی خاطرنشان کرد: تا پایان امسال از مرز ۹۵ میلیون تن هم عبور خواهیم کرد و این معجزه انقلاب در صنعت پتروشیمی است. شاهمیرزایی بیان داشت: اکنون ۹۷ درصد تولید کاتالیست کشور تکیه بر تان داخل دارد.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تأکید بر اینکه تا پنج سال آینده همه ماشین‌آلات دوار این صنعت در داخل کشور بومی‌سازی خواهند شد، گفت: توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی از دیگر اهداف ما خواهد بود.
شاهمیرزایی ادامه داد: هم‌اکنون ۱۰۸ طرح پتروشیمی کشور در مرحله دریافت مجوز، مطالعه و اجرا هستند، برای امسال ۱۲ طرح نیمه‌کاره در برنامه افتتاح قرار گرفت، برای نمونه پتروشیمی همدان را پس از حدود ۲۰ سال بلاتکلیفی ماه گذشته به مرحله اجرا رساندیم. وی اظهار داشت: پارسال مجوز فعالیت ۱۹ طرح بلاتکلیف که سرمایه‌گذاران آن هیچ‌گونه اقدامی نداشتند، لغو شد و سهمیه خوراک آنها به دیگر طرح‌های تازه تخصیص یافت.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: صنعت پتروشیمی کشور پارسال، ۱۶ میلیارد دلار ارز آوری برای کشور داشت و تلاش می‌کنیم امسال این رقم افزایش یابد. برای نخستین بار در ۶ ماه نخست امسال به‌منظور جلوگیری از خام‌فروشی و حمایت از واحدهای تولیدی، بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان عرضه اعتبار داخلی محصولات پتروشیمی انجام شده است.
شاهمیرزایی گفت: ۲۰ طرح مهم پتروشیمی برای توسعه زنجیره ارزش افزوده پتروشیمی برای سرمایه‌گذاری به هلدینگ‌های بزرگ کشور معرفی و پیشنهاد شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.