تقاضای بیمارگونه ایرانی‌ها برای جراحی های زیبایی!
۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۶
1
مهاجرت پزشکان از رشته‌های تخصصی به عمل های زیبایی؛ مدتی است که عمل‌‌های زیبایی به واسطه تبلیغات فضای مجازی و قیافه‌های عجیب و غریب برخی بازیگران و بلاگرهای اینستاگرام، مورد اقبال قرار گرفته و برخی از افراد خصوصاً خانم‌ها و دختران جوان به بهانه زیباتر شدن یا به اصطلاح به روز بودن به انجام این دسته از جراحی‌های زیبایی هجوم آورده‌اند. به طوری که هنوز جای تزریق قبلی خوب نشده سراغ جراحی بعدی می‌روند.

این مسئله باعث شده تا برخی از افراد سودجو با راه‌اندازی صفحات مجازی، به اشتراک گذاشتن چند مدرک و مجوز حاصل از گذراندن کلاس‌های دوره‌ای و همچنین انتشار عکس‌های فتوشاپ شده قبل و بعد مشتری‌های خود کسب اعتبار کرده و در کلینیک‌های زیبایی قلابی‌شان درآمدزایی کنند. تعداد بالای این صفحات مجازی و مداخله‌گران زیبایی به قدری زیاد شده که در برخی موارد نمی‌توان پزشک متخصص را نمی‌توان از این افراد تشخیص داد.
به همین دلیل برای برخی از افراد این سؤال مطرح شده که چگونه می‌توان پزشک را از مداخله‌گر امور پزشکی تشخیص داد؟ آیا می‌توان به تبلیغات پزشکان اینستاگرامی اعتماد کرد؟ چرا کسی جلوی کار و تبلیغات این پزشک‌نماها را نمی‌گیرد؟
محمد رئیس‌زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی در خصوص تبلیغات فضای مجازی و دلیل تعداد بالای مداخله‌گران حوزه پزشکی و زیبایی می‌گوید: مردم نباید به تبلیغات در فضای مجازی اعتماد کنند. مردم حتما باید به مراکزی مراجعه کنند که معتبر است و مجوز و تخصص لازم را دارد. مردم نباید برای پرداخت هزینه پایین‌تر، سلامتی خود را در اختیار کسی قرار دهند که برای انجام آن کار آموزش ندیده است. باید یک عزم ملی برای کنترل سونامی مطالبه عمل‌های زیبایی در کشور ایجاد شود.
زمانی که برای یک امری تقاضای بیش از اندازه وجود دارد و تقاضا بیمارگونه است، پاسخ به آن هم بیمارگونه می‌شود. مدام نمی‌‌توانیم پزشکان را مخاطب قرار دهیم. تقاضای عمل‌های زیبایی در کشور ما بیمارگونه است. مردم نه تنها نباید به تبلیغات فضای مجازی اعتماد کنند، بلکه باید به مراکز دارای مجوز و افراد دارای صلاحیت مراجعه کنند. مردم قبل از مراجعه باید تخصص و کدنظام پزشکی پزشک را بررسی کنند.
وی در خصوص چرایی عدم رسیدگی به فعالیت‌های مداخله‌گران پزشکی می‌گوید: در حال حاضر بیشتر از آنکه جامعه پزشکی به مردم آسیب بزند، مداخلات غیرمجاز به مردم آسیب می‌رساند. این مداخلات قابل احساس، برخورد، کشف و شناسایی نیست. در حوزه پزشکی مراکزی مانند پزشکی قانونی و نظام پزشکی وجود دارد که فرد می‌تواند از پزشک شکایت کند و با آن پزشک برخورد و مسئله بررسی می‌شود. اما در حوزه مداخلات غیرمجاز و زیرزمینی هیچکسی نمی‌تواند برخورد و نظارت کند. این مداخلات چندین برابر آسیب رسانی بیشتری نسبت به جامعه پزشکی دارد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا راهی برای جلوگیری و رسیدگی به پیج‌های تبلیغاتی غیرمجاز در فضای مجازی وجود دارد یا خیر، می‌گوید: بله. معاونت‌های درمان دانشگا‌ه‌ها، اداره نظارت بر درمان دارند و وظیفه‌شان پیگیری همین دسته از مسائل است. اما به قدری تعداد این کلینیک‌ها و آگهی‌ها زیاد است که واقعاً توان لجستیکی و نیروی انسانی دانشگاه‌های علوم پزشکی کفاف این کار را نمی‌دهد.
یک نظارت درمان با ۷۰ نیرو در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وجود دارد که باید ۳۶ هزار مرکز و مطب را بررسی کند؛ این مسئله امکان‌پذیر نیست. بنابراین قانون و وظیفه وجود دارد اما تناسبی میان واحدی که باید این کار را انجام دهد و حجم وسیع این تبلیغات وجود ندارد.
وی در ادامه در خصوص اینکه چه ارگان و سازمانی‌هایی ‌می‌توانند برای رسیدگی به مراکز پزشکی و زیبایی غیر مجاز به این بخش از دانشگاه‌های علوم پزشکی، کمک رسانی کنند، توضیح می‌دهد: پلیس فتا و تمام کسانی که وظیفه مدیریت کردن فضای مجازی را دارند باید به کمک این معاونت بیایند.
وی در پاسخ به ادعای بسیاری از افرادی که در اثر عمل‌های زیبایی توسط افراد غیرمتخصص دچار عارضه شده‌اند و می‌گویند: ما از کلینک شکایت کردیم اما فرد متخلف به دادگاه می‌آید، ۱۰-۵ میلیون جریمه می‌شود و بعد ولش می‌کنند، می‌گوید: قوانین مشخص است و ما براساس قانون با این افراد برخورد می‌کنیم، قانون به ما اجازه نمی‌دهد که سر فرد متخلف را ببریم. قانون در حوزه مداخلات غیرمجاز به مراتب از حوزه پزشکی ضعیف‌تر است. اگر در قوانین ضعف‌هایی وجود دارد باید اصلاح شود زیرا در زمینه مداخلات غیرمجاز قانونی وجود ندارد.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه با اشاره به خالی ماندن ظرفیت برخی رشته‌های تخصصی پزشکی اظهار کرد: شرایط دستیاری باید برای پزشکان عمومی جذابیت داشته باشد. مشکل اصلی این است که دوره رزیدنتی به عنوان دانشجویی حساب می‌شود و اولین مطالبه این است که این دوره دستیاری به عنوان شغل و کار حساب شود تا حقوق براساس ساعات کار مشخص به آن‌ها پرداخت شود.وی افزود: در حال حاضر رزیدنت‌ها صبح تا شب در حال تلاش و کار کردن هستند اما حقوق ناچیز دانشجویی به میزان 8 تا 10 میلیون تومان دریافت می‌کنند.

رئیس‌زاده ادامه داد: به دلیل شرایط نامطلوب درآمدی در رشته‌های تخصصی بیهوشی، طب اورژانس، جراحی و اطفال، پزشکان تمایلی به تحصیل در این رشته‌ها ندارند.وی گفت: با وضعیت موجود، حتی اگر ظرفیت رشته‌های تخصصی پزشکی را 10 برابر نیز افزایش دهیم باز هم صندلی برخی رشته‌ها خالی می‌ماند زیرا این رشته‌های تخصصی جذابیتی برای پزشکان ندارد.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حوزه زیبایی دچار نوعی رهاشدگی است و ظابطه‌مند نیست و به حال خود رها شده در حالی که برای حوزه‌هایی که تولید سلامت می‌کنند حد و مرز مشخص و تعرفه‌ها پایین تعیین می‌شود و بنابراین با مشکلی به نام مهاجرت شغلی پزشکان از رشته‌های تخصصی به انجام کارهای زیبایی مواجه شده‌ایم.
وی یادآور شد: در شرایطی که پزشکان شاهد این مسئله هستند که برای تحصیل در این رشته‌های تخصصی مجبور هستند به مدت چهار تا پنج سال در دوره دستیاری با حقوق 8 میلیون تومانی فعالیت کنند و پس از متخصص شدن نیز تعرفه پایینی خواهند داشت؛ به جای ورود به رشته‌های تخصصی ذکرشده، وارد حوزه زیبایی می‌شوند زیرا درآمد زیادی دارد. حوزه زیبایی به دلیل رها شدن و ضابطه مند نبودن به شدت جذاب است و حوزه‌های تخصصی دیگر به دلیل تعرفه‌های بسیار پایین، دافعه دارند.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی راهکار افزایش تمایل پزشکان به تحصیل در این رشته‌های تخصصی را ترمیم تعرفه‌های پزشکان عنوان و تصریح کرد:‌ باید به سمتی برویم که شورای عالی بیمه قیمت تمام شده خدمات را محاسبه و لحاظ کند و اجازه دهد که بخش خصوصی تعرفه خود را مشخص کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.