حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 21 April , 2024 ساعت ×
ترامپ و راه های نرفته اش …
۰۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۳
0

به دنبال شکست‌های پی‌در‌پی هیلی، درخواست‌ها برای کناره‌گیری او از ادامه رقابت‌ها به لحاظ تعداد و دامنه افزایش یافته است. حامیان ترامپ و گروهی از تحلیلگران سیاسی، ادامه مبارزات انتخاباتی هیلی را اتلاف نابخردانه منابع در شرایطی می‌دانند که خزانه جمهوری‌خواهان خالی است. بسیاری از جمهوری‌خواهان هم از اینکه تعداد زیادی از دموکرات‌ها برای سرپا […]

به دنبال شکست‌های پی‌در‌پی هیلی، درخواست‌ها برای کناره‌گیری او از ادامه رقابت‌ها به لحاظ تعداد و دامنه افزایش یافته است. حامیان ترامپ و گروهی از تحلیلگران سیاسی، ادامه مبارزات انتخاباتی هیلی را اتلاف نابخردانه منابع در شرایطی می‌دانند که خزانه جمهوری‌خواهان خالی است. بسیاری از جمهوری‌خواهان هم از اینکه تعداد زیادی از دموکرات‌ها برای سرپا نگه‌داشتن مبارزات انتخاباتی هیلی به اعطای کمک‌های مالی روی آورده‌اند، عصبانی هستند.ترامپ شاید توانسته باشد در حزب جمهوری‌خواه اوضاع را به نفع خود پیش ببرد ولی نمی‌توان گفت که او صد در صد پیروز میدان خواهد شد. نیکی هیلی، رقیب اصلی ترامپ در حزب جمهوریخواهان به دلیل اینکه در کارولینای جنوبی متولد شده است، روی آرای این ایالت به نفع خود بسیار حساب باز کرده بود اما در نهایت دونالد ترامپ با کسب بیش از ۶۰ درصد آرا توانست در این ایالت پیروز شود. این در حالیست که هیچ منعی برای انتخاب شدن یک زن به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده وجود ندارد اما بحث اینجاست که اساساً ساختار سیاسی و هرم قدرت در ایالات متحده پذیرش انتخاب یک زن به عنوان رئیس جمهور را ندارد و کانون‌های قدرت در پشت صحنه هم خواستار این امر نیستند. اساساً مسیر برای پیروزی نیکی هیلی به عنوان رئیس‌جمهوری جدید ایالات متحده هموار نیست و به هر ترتیب دونالد ترامپ تا به اینجای کار توانسته در حزب جمهوری‌خواه اوضاع را به نفع خود پیش ببرد ولی نمی‌توان گفت که او صد در صد در این راستا پیروز میدان خواهد شد و بایدن را کنار می‌زند. نکته مهم این است که فضای فعلی غرب اعم از آمریکا و اروپا به سمت راستگرایان افراطی پیش رفته و این به معنای بروز یک مشکل مهم در مقیاس سیاست جهانی است؛ چراکه جریان چپ و راست میانه در غرب نتوانست اوضاع را آنگونه که باید، درست پیش ببرد و کنترل کند.
این در حالیست که اروپا نگران پرونده اوکراین و پیامدهای آن است و در این میان بایدن هم در این پرونده با مشکلات زیادی روبه‌رو است که می‌تواند اوضاع را به هم بریزد. بدون شک ترامپ از سبد جمهوری‌خواهان بیرون خواهد آمد و در رویارویی نهایی، مقابل بایدن خواهد ایستاد. در جناح دموکرات‌ها هم تا به اینجای کار بایدن گزینه اصلی است. باید توجه بود که ترامپ باز هم با شعار حفظ جایگاه و آبروی ایالات متحده به میدان آمده و این در حالیست که نظم بین‌المللی و حتی جایگاه سازمان ملل متحد با خدشه جدی روبرو شده است. در این بین کشورهای اروپایی از انتخاب مجدد ترامپ نگران هستند و به وضوح می‌توان ترس را در اظهارات مقامات آنها مشاهده کرد؛ به گونه‌ای که مقامات کشورهای اروپایی اعلام کردند که میلیاردها یورو برای تقویت بنیه نظامی خود کنار گذاشتند که این مواضع تا حدودی ترسناک و خطرناک است و نشان‌دهنده هراس اروپا از وضعیت و شرایط فعلی نظام بین الملل است.این وضعیت و روند حتی می‌تواند مقدمه‌ای بر شروع مسابقات تسلیحاتی در جهان و حتی به راه افتادن جنگ جهانی سوم باشد. در اردوگاه دموکرات‌ها باید به این مسئله دقت کرد که بایدن توانسته تا حد زیادی مشکلات اقتصادی را کنترل و ترمیم کند اما باید دانست که ترامپ هم در مقابل به دنبال آن است که بایدن را از جهات گوناگون به خصوص از منظر شخصی مورد هدف قرار دهد. به همین دلیل دموکرات‌ها روی مهاجرین و اقلیت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و تلاش دارند آرای آنها را به سمت خود جلب کنند اما باید متوجه بود که خروجی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده عملاً غیرقابل پیش‌بینی است و باید منتظر اقدامات طرفین و مواضع آنها طی ماه‌های آینده بود..

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.