حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024 ساعت ×
تحولات انتخاباتی در جبهه­‌های سیاسی؛ لیست­‌ها و سرلیست‌­ها در راه هستند
۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۴
0
فهرست‌ها و نفرات نخست این فهرست‌ها گرچه بخش جذاب دوران انتخابات است اما نشست‌ها، سخنرانی‌ها و مناظره‌های انتخاباتی هم آرام آرام فضای سیاسی کشور را گرم‌تر می‌کنند.

به گزارش اسرار انلاین ، برگزاری هر نشست خبری، همایش یا مناظره این روزها با دقت تمام از سوی جریان‌های سیاسی و رسانه‌ای رصد می‌شود تا در فاصله یک ماه و ۱۱ روز تا انتخابات مجلس دوازدهم شورای اسلامی و خبرگان رهبری، آنچه در اندیشه جریان‌های سیاسی می‌گذرد را دریابند. فضا در حال حرکت به سوی نام‌هاست و این خود نشانگر آغاز گرمایش انتخاباتی در کشور است.

فهرست‌ها؛ چالش‌ها و گمانه‌ها

شورای وحدت اصولگرایان و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی دو تشکل اصلی و نقش‌آفرین در انتخابات جناح راست هستند که هفته پرخبری را پشت سر گذاشتند و با توجه به مجموعه اظهارنظرهای منتسبان به این دو طیف سیاسی از اصولگرایان، به نظر می‌رسد تحرکات انتخاباتی آن‌ها به مرحله تعیین فهرست انتخاباتی و نفر نخست این فهرست رسیده است.

«اسدالله بادامچیان» دبیرکل حزب موتلفه اسلامی ایجاد وحدت را در یک روز هم کافی دانسته و این وحدت را منوط به مشخص شدن اوضاع نامزدها و فهرست هر گروه اعلام کرده و نسبت به وحدت و رسیدن به فهرست واحد از سوی نیروهای انقلاب ابراز خوش‌بینی کرده است.

این فعال سیاسی که ریاست ستاد انتخابات خبرگان در جامعه مدرسین را برعهده دارد، از احتمال ارائه فهرست مشترک این تشکل با جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات خبرگان رهبری در اوایل بهمن ماه خبر داده است.

دیگر تشکل اصولگرا یعنی جهادگران ایران اسلامی هم سرلیست انتخاباتی خود در انتخابات خبرگان رهبری را انتخاب کرده است که به گفته «وهاب عزیزی» دبیرکل این تشکل، آیت الله «علیرضا اعرافی» در تهران سرلیست جهادگران خواهد بود.

«حمیدرضا ترقی» دیگر عضو شورای مرکزی حزب موتلفه هم از تلاش‌ها برای رسیدن به لیست مشترک سخن گفته و تصریح کرده است: احزاب و گروه‌ها فعلاً در حال مذاکره و گفتگو با یکدیگر هستند که بر روی شاخص‌ها به وحدت برسند و براساس شاخص‌ها به لیست نزدیک به هم برسند تا زمان برای وحدت و ائتلاف فرا برسد اما هنوز زود است که جمع‌بندی داشته باشیم.

«منوچهر متکی» رئیس اجرایی شورای وحدت هم درباره احتمال و امکان اجماع این شورا با دیگر تشکل اصولگرا یعنی شورای ائتلاف گفته است: «در عالم سیاست هیچ چیزی غیر ممکن نیست و ما در حال رصد شرایط هستیم، هرچند در حال حاضر لیست خود را مستقل می‌بندیم».

وحدت میان شورای ائتلاف و وحدت اصولگرایان محتمل است و به نظر می‌رسد ضلع سوم هم خود را برای یک انتخابات پرقدرت آماده می‌کند. «صادق محصولی» دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی به عنوان همین ضلع سوم ابراز امیدواری کرده است که جریان اصولگرایی به لیست واحد انتخاباتی برسد اما بر این مهم هم تصریح کرده است: «وحدت وسیله است نه هدف، جریان‌های انقلابی اگر بخواهند موفق باشند، باید به سمت وحدت بروند اما وحدت خودش هدف نیست‌ بلکه وسیله است و باید با حفظ اصول به سمت وحدت حرکت کنیم».

«مهدی چمران» عضو شورای مرکزی شورای ائتلاف هم خاطر نشان کرده است: برخلاف آنچه گفته ‌شده [در انتخابات مجلس یازدهم] ما با دوستان جبهه پایداری به یک لیست مشترک رسیدیم و فکر می‌کنم این دوره هم با جبهه پایداری به یک لیست واحد خواهیم رسید.

«امیرابراهیم رسولی» سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در معرفی سرلیست این شورا در استان تهران، از «محمد باقر قالیباف» نام برده و خاظرنشان کرده است که وی به مانند مجلس یازدهم سرلیست انتخابات مجلس دوازدهم هم خواهد بود.

تمام نشانه‌ها از وجود رویکردی وحدت‌محور در میان اصولگرایان حکایت دارد و از این روست که رسولی هرگونه رقابت تفرقه‌آمیز در جریان اصولگرا را رد و تصریح کرده است که ما در جریان انقلاب با یک دیگر رقابت نخواهیم کرد

«محمدجواد محمدی نوری» قائم مقام ستاد انتخابات تهران بزرگ در شورای وحدت هم موضعی نزدیک به شورای ائتلاف داشته و تصریح کرده است: «اعتقادی به پدرخواندگی، انحصارطلبی و سهم‌خواهی در اردوگاه اصولگرایی نداریم، بلکه حتی سهم‌خواهی را در رویکرد انتخاباتی سم مهلک می‌دانیم در سه سال اخیر همه نگاه شورای وحدت معطوف به تلاش در جهت برقراری همدلی و وفاق ملی، بین جریان اصولگرا و جریانات مستقل به سمت اصولگرایی است».

«شهاب الدین صدر» عضو هیأت عالی شورای وحدت از امکان دیگری در فهرست آینده اصولگرایان هم سخن گفته است: «امکان دارد لیست واحدی توسط همه گروه‌های اصولگرا ارائه شود و یا ممکن است اصولگرایان توافق کنند با تغییرات لیست بدهند، آنچه اهمیت دارد این است که در جامعه اعتماد و امید ایجاد شود».

تمام نشانه‌ها از وجود رویکردی وحدت‌محور در میان اصولگرایان حکایت دارد و از این روست که رسولی هرگونه رقابت تفرقه‌آمیز در جریان اصولگرا را رد و تصریح کرده است که ما در جریان انقلاب با یک دیگر رقابت نخواهیم کرد و رقابت جریان انقلابی در کشور با جریان غرب گرایی خواهد بود که به خود باوری و توان داخلی هیچ اعتقادی ندارند.

با این همه اما چمران درباره برخی رفتارهایی که می‌تواند برهم زننده وحدت میان جریان‌های اصولگرا باشد، هشدار داده و گفته است که جریان‌ها وقتی قدرت را به دست می‌گیرند، جدا شدن‌ها و تغییر مسیرها شروع می‌شود و این تفرق و تشتت متأسفانه آسیب می‌رساند.

ضلع چهارمی که این روزها پررنگ‌تر از گذشته خود را در جناح راست سیاسی در ایران معرفی می‌کند، طیف شبکه راهبردی یاران انقلاب اسلامی (شریان) است. حجت‌الاسلام «حمید رسایی» رئیس کمیته انتخابات شریان، ائتلاف این جریان با دیگر اصول‌گرایان را بسته به دیگر اضلاع دانسته و تصریح کرده است: «شریان با سهمیه بندی که نه مبنای دینی و نه انقلاب داشته و نه به نفع مردم است، زاویه دارد. ما زیر لیست سهمیه بندی شده‌ای که اشخاصی به دلیل ارتباط‌شان، دامادبودن‌شان و اسپانسر بودن‌شان در آن حضور داشته باشند را امضا نخواهیم کرد به خودشان هم اعلام کرده‌ایم».

ارائه لیست اما برای اصلاح‌طلبان به این آسانی نیست و همچنان یکی از مهمترین دغدغه‌های این جریان سیاسی محسوب می‌شود، به طوری که حجت‌الاسلام «مجید انصاری» عضو مجمع روحانیون مبارز با این پرسش که «اصلاحات با کدام کاندیدای تأیید صلاحیت شده باید لیست بدهد؟»، دغدغه خود را مطرح و تصریح کرده است: «الان سوأل ۲۷ تا ۲۸ حزب عضو جبهه اصلاحات این است که ما می‌خواهیم رقابت کنیم، بفرمایید چند نفر اصلاح‌طلب در تهران وجود دارد که بتوانیم لیست بدهیم؟».

ارائه لیست اما برای اصلاح‌طلبان به این آسانی نیست و همچنان یکی از مهمترین دغدغه‌های این جریان سیاسی محسوب می‌شود

«اسماعیل گرامی مقدم» سخنگوی حزب اعتماد ملی اما از احتمال ائتلاف میان اصلاح طلبان و اعتدالیون سخن گفته و توضیح داده است: باید منتظر باشیم و ببینیم شورای نگهبان، نتایج اعتراضات را چه اعلام خواهد کرد و بعد از آن برخی از احزاب اصلاح‌طلب و اعتدالیون یک لیست دست‌وپا شکسته را ببندند.

«جواد هروی» سخنگوی حزب اعتدال و توسعه هم درباره آینده فهرست‌بندی‌های انتخاباتی اعتدالیون اعلام کرده است: ما سعی می‌کنیم که اگر لیستی در تهران بسته می‌شود، ۳۰ نفره باشد. اما احتمال دارد با برخی از گروه‌های سیاسی معتدل ائتلاف داشته باشیم ولی لیستی ناقص نخواهیم، بست.

«اسماعیل دوستی» فعال سیاسی اصلاحطلب هم احتمال ائتلاف با اعتدالیون را بسیار قوی دانسته و گفته است: کسانی که مخالف وضع موجود هستند و می‌خواهند در عرصه انتخابات شرکت کنند و به وضع موجود انتقاد دارند باید با اشتیاق مشارکت داشته باشند و با یک لیست قوی حضور پیدا کنند.

«محمدباقر نوبخت» دبیرکل حزب اعتدال و توسعه از نام‌های مطرح در رسانه‌ها و محافل سیاسی برای اصلاح‌طلبان مطرح است و باید دید آیا ۱۱ اسفند نام او در ابتدای گزینه‌های اصلاحات خواهد ماند یا نه؟

تازه‌ترین تحرکات انتخاباتی

فهرست‌ها و نفرات نخست این فهرست‌ها گرچه بخش جذاب دوران انتخابات است اما نشست‌ها و سخنرانی‌ها و مناظره‌های انتخاباتی هم آرام آرام فضای سیاسی کشور را گرم‌تر می‌کنند. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب روز پنجشنبه ۲۸ دی‌ماه در سالن شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه میزبان بیش از ۴۰۰ بانوی فعال در این شورا بود که داوطلب نمایندگی مجلس بودند و آماده رقابت درون این شورا برای رسیدن به مقام کاندیدای نهایی مورد حمایت. همایشی که «غلامعلی حداد عادل» و «محمدباقر قالیباف» دو سخنران اصلی آن بودند و هر دو هم از ضرورت بها دادن به زنان به عنوان ظرفیت‌های مهم عرصه سیاسی و اجتماعی کشور سخن گفتند و تاکید کردند که میدان برای حضور اثربخش و ثمربخش زنان در نهادهای سیاسی و قانونگذار کشور باید باز باشد.

شور اشتیاق زنان حاضر در این نشست و نیز ایده‌های مطرح شده از سوی آنان برای سامان‌بخشی به امورات حوزه‌های مختلف کشور، نشان از دست پر شورای ائتلاف در فهرست انتخاباتی آینده از حیث زنان اثرگذار دارد.

در نشست‌های خبری برگزار شده هم تشکل‌های سیاسی آرام آرام مواضع و شعارهای انتخاباتی خود را رسانه‌ای می‌کنند. در همین ارتباط «علیرضا افشار» رئیس شورای هماهنگی جبهه مردمی ایران قوی ضمن تاکید بر تعامل با همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی برای افزایش مشارکت مردم، شعار این طیف را «هر خانه یک ستاد» اعلام و دلیل این رویکرد خود به انتخابات را هم مردمی بودن این جبهه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های جامعه عنوان کرد.

اصولگرایان در هفته‌ای که گذشت تحرکات انتخاباتی خود را افزایش دادند اما فعالیت انتخاباتی اصلاح‌طلبان همچنان پایین یا دستکم بی‌صدا و محدود به برخی مناظره‌های تلویزیونی است. تشکیل جلسه جبهه اصلاحات به عنوان نهاد تصمیم‌گیر در این جریان، همچنان به عنوان موضوعی در فهرست انتظارات فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور قرار دارد و باید دید این انتظار دقیقا چه زمانی به پایان می‌رسد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.