حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024 ساعت ×
تحقق اقتصاد دیجیتال، لازمه همراهی با موج هوش مصنوعی
۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۵
0
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور با تاکید بر ضرورت نقش‌آفرینی زیست‌بوم فناوری و نوآوری در زنجیره ارزش صنایع بزرگ، تحقق اقتصاد دیجیتال را لازمه همراهی با موج جدید هوش مصنوعی دانست.

به گزارش اسرار انلاین  روح الله دهقانی فیروزآبادی در مراسم یلدای کارآفرینان استارتاپی با بیان اینکه تغییر یک رویکرد و ایجاد جریان تازه در زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور، نشان از هوشمندی این زیست بوم دارد، گفت: جریان استارتاپ‌های دانش بنیان تقریبا ۱۵ سال پبش در کشور شروع شد و امروز بعد از فراز و ‌نشیب‌های فراوان، یک زیست‌بوم بالنده داریم که با فعالیت قریب به ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان، بیش از ۷۰ صندوق پژوهش فناوری، چندین شتاب دهنده، ده‌ها پارک علم و فناوری، مرکز رشد و … موفقیت‌های خوبی کسب کرده‌ است.

وی، رونق جریان استارتاپ‌های دیجیتال را ناشی از رشد زیرساخت‌های اینترنت نسل چهار و تسهیل دسترسی مردم به تلفن‌های همراه هوشمند دانست و افزود: با وقوع این دو جهش زیرساختی که با سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی بر روی راهکارهای استارتاپی تامین کننده‌ نیازهای عمومی مردم مانند خرید، حمل و نقل و … همراه شد، موجی پرانرژی از استارتاپ‌های دیجیتال در کشور شکل گرفت که این موج، موفقیت های ارزشمندی هم کسب کرد و اقتصاد را رونق داد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با یادآوری اینکه «استارتاپ» در ادبیات عمومی نوآوری و نوآفرینی به مجموعه های فناورانه اطلاق نمی شود، اظهار داشت: استارتاپ‌ها را به طور معمول کسب و کارهایی می شناسیم که به تازگی شروع به کار می‌کنند و ویژگی‌های خاص خود را دارند. تعاریف مختلفی برای استارتاپ وجود دارد به طور مثال مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا استارتاپ ها را مبتنی بر فرهنگ دره سیلیکون، شرکت‌های نوپایی می‌داند که عموماً حول محور فناوری فعالیت می‌کنند و مقیاس پذیری یا قابلیت رشد بالایی دارند.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: این مفهوم در ایران دچار التقاط شده و هر کسب و کاری را که حتی فناورانه هم نباشد، استارتاپ تلقی می‌کنیم. در حالی که وقتی در مورد دانش‌بنیان‌ها صحبت می‌کنیم درباره زیست بومی سخن می‌گوییم که هسته و شالوده آن، فناوری روزآمد و دارنده سطح فناوری بالاتری در مقایسه با نرخ فناوری کشور است.

وی با تأکید بر این‌که آن فضای استارتاپی اکنون اشباع شده و جریان زیست‌بوم نوآوری کشور باید جریان تازه‌ای را رقم بزند، اظهار داشت: جریان اقتصاد دیجیتال – با الگوگیری عموماً از آمریکا – زیرساخت هایی ایجاد کرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، شتاب دهنده‌ها، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و نوآوری و … عموماً با الهام از این بخش از اقتصاد شکل گرفتند.

وی ادامه داد: بیشتر مراکز نوآوری و فضاهای کار اشتراکی که ما ایجاد کردیم، عمدتاً فضاهایی برای جمع شدن افراد هستند تا کارهایی را با رایانه انجام دهند. این فضا توانست با جلب نگاه و اقبال مردم موفقیت‌هایی را به همراه بیاورد اما این حوزه اکنون به مرز اشباع رسیده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور فعال شدن همه ظرفیت‌های اقتصاد دیجیتال و تحقق حکمرانی داده را ضروری دانست و گفت: واقعیتی که باید به آن توجه داشته باشیم، این است که اقتصاد دیجیتال که یکی از اساسی‌ترین پایه‌های تحقق صنعت‌۴ بود، در ایران کامل نشده و تمام ظرفیت های خود را به بار ننشانده است، به طوری که بسیاری از ظرفیت‌های این عرصه، همچنان مغفول هستند، از جمله این‌که هنوز حکمرانی داده در کشور چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، محقق نشده است.

دهقانی فیروزآبادی افزود: کشور مملو است از فرصت‌هایی که می‌تواند به کمک اقتصاد دیجیتال، متحول شود؛ فرصت‌هایی که ریشه حل آن ها در دولت و بخش خصوصی است. فرصت‌های متعددی در عرصه مسائل مهم و کلان کشور وجود دارد که بخش دولتی از جمله معاونت علمی، بخش خصوصی و فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال می‌توانند تحولات جدی را ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه موج دیگری که اکنون و پس از اقتصاد دیجیتال کشور را در می‌نوردد، موج هوش مصنوعی است، ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که هوش مصنوعی بر شانه های اقتصاد دیجیتال سوار است؛ اقتصاد دیجیتالی که هنوز در کشور به طور کامل پیاده سازی نشده است. اقتصاد دیجیتال اگرچه اکنون خدمات عمومی خوبی را به مردم ارائه می‌دهد اما همچنان در حوزه های کلان همچون معماری و حکمرانی و مدیریت داده هیچ رسوخی نکرده است و اگر این رسوخ تحقق پیدا نکند، توفیق در عرصه هوش مصنوعی نیز میسر نخواهد بود.

براساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، رییس بنیاد ملی نخبگان ابراز امیدواری کرد با فشاری که توسعه فزاینده هوش مصنوعی به اقتصاد کشورها خواهد آورد، در زمانه جاری فرصت‌های خوبی در اقتصاد دیجیتال برای حکمرانی داده گشوده شود و بخش های دولتی به سوی توسعه اقتصاد دیجیتال روی بیاورند و فصل دیگری از تحول را با توسعه این عرصه شاهد باشیم.

دهقانی فیروزآبادی با یادآوری اینکه موج دوم اقتصاد دیجیتال، ظرفیت‌های نهفته در بخش‌های بزرگ دولتی و خصوصی را فعال خواهد کرد، ادامه داد: در دوره جدید و طی سه تا چهار سال اخیر، تجربه موفق استارتاپ های حوزه اقتصاد دیجیتال جریان تازه ای را بیدار کرده است که ۱۵ درصد باقی مانده اقتصاد سنتی بخش خصوصی است.

وی تاکید کرد: اینکه مجموعه‌های بزرگ مانند فولاد، نفت و گاز، پتروشیمی‌ها و صنایع بزرگ به سوی سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد دیجیتال روی آورده‌اند، یک اتفاق نویدبخش است و نشان می‌دهد که اگر از اشتباهات گذشته درس بگیریم و یک بازسازی عالمانه در زیست‌بوم نوآوری ایجاد کنیم، جریان پرقوت و علاقمند جدید سرمایه گذاری را شاهد خواهیم بود.

معاون رییس جمهور با تأکید بر این که در زیست بوم نوآوری و فناوری، نیازمند تعریف نمادهای جدید همچون مراکز نوآوری شرکتی هستیم، ادامه داد: مراکز نوآوری شرکتی به عنوان یکی از مؤلفه‌های جدید این زیست‌بوم با الهام گرفتن از تجربه گذشته مراکز نوآوری، رفع مسائل و اشتباهاتش و ایجاد الزامات جدید، به محلی برای رفع نیازهای صنعت و بالندگی شرکت های جدید تبدیل شود.

دهقانی فیروزآبادی افزود: وقتی در مورد نوآوری در بخش خصوصی حرف می‌زنیم، به هیچ عنوان منظور و مقصود ما بومی‌سازی و داخلی سازی قطعات و مهندسی معکوس و … نیست بلکه به این فکر می‌کنیم که زیست‌بوم نوآوری کشور بتواند نجیره ارزش صنایع را با نگاه رو به آینده، تکمیل کند. باید مراقب باشیم دچار تحقیق و توسعه سنتی نشویم و نشان دهیم زیست‌بوم نوآوری و دانش بنیان می تواند یک تحقیق و توسعه واقعی را شکل دهد و زنجیره ارزش صنایع ما را تحول ببخشد.

وی همچنین گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان با ابزار اعتبار مالیاتی به اهرم حرکت موتور اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل شده است، به تازگی شاهد سرمایه گذاری ۸۶۰ میلیارد تومانی فولاد مبارکه روی ۲۶ شرکت دانش بنیان بودیم که ۴۰۰ میلیارد از این سرمایه‌گذاری از محل اعتبار مالیاتی تامین شد. فرصت جدیدی که قانون جهش تولید دانش بنیان به صندوق‌های CVC می‌دهد، می‌تواند رقم زننده اتفاقات جدید در حوزه‌های مختلف با عمق بالا باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور ابراز امیدواری کرد این ظرفیت جدید بتواند زمینه‌ساز ماندگاری نخبگان به کمک شرکت های دانش بنیان توانمند و شرکت های دانش بنیان نوپایی باشد که می توانند با انگیزه نخبگان ما شکل بگیرند و نیازی از کشور را حل کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.