بانک مرکزی: مشکل موسسات ناتراز را به بانک‌ها منتقل نمی‌کنیم
۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۰:۲۸
0
مؤسسه اعتباری نور هم در راستای برنامه اصلاح نظام بانکی کشور به بانک ملی ایران منتقل شد؛ بر همین اساس نیز سپرده‌ها، دارایی‌ها، تسهیلات، کارکنان و شعب مؤسسه اعتباری نور به بانک ملی ایران منتقل می‌شود.

اما همزمان با اعلام خبر انتقال نور به بانک ملی، برخی اظهارنظرها مطرح شد که واکنش بانک مرکزی و وزارت اقتصاد را به‌همراه داشت؛ پدرام سلطانی از فعالان اقتصادی در فضای مجازی مدعی شد که بانک مرکزی 40 هزار میلیارد تومان ناترازی مؤسسه نور را به بانک ملی منتقل کرده است و این رقم از جیب مردم خارج می‌شود!
بانک مرکزی در واکنش به این ادعا نوشت: بانک مرکزی در این دوره به اندازه سپرده‌های موسسه نور، دارایی‌های باکیفیت (شامل شعب، سایر اموال بدون مشکل و …) را به بانک ملی منتقل کرد.برخلاف گذشته، سیاست قطعی بانک مرکزی، عدم انتقال مشکل از موسسات ناتراز به بانک‌های بزرگ است.اما مساله دارایی‌های مشکل‌دار موسسه نور (که دیگر فاقد ماهیت بانکی است) نیز توسط بانک مرکزی پیگیری و حل و فصل خواهد شد.
مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد هم در واکنش به این ادعای دروغ، اعلام کرد: انتقال موسسه اعتباری نور هیچ گونه ناترازی به بانک ملی ایران تحمیل نمی‌کند.وزارت اقتصاد درباره انتقال سپرده‌ها و بخشی از دارایی‌های موسسه اعتباری نور به بانک ملی ایران توضیحاتی در یکی از شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد. در این توضیح آمده است: در فرآیند موسسه اعتباری نور هیچ گونه ناترازی به بانک ملی ایران منتقل نشده است.در این روند فقط نزدیک به ۳۳ هزار میلیارد تومان سپرده موسسه نور به بانک ملی انتقال یافته و معادل آن از دارایی‌های موسسه نور به بانک ملی منتقل شده است.سایر بدهی‌های موسسه نور از جمله بدهی ناشی از اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی، در فرایند تصفیه تعیین‌تکلیف خواهد شد و هیچگونه مسوولیت و ضرر و زیانی متوجه بانک ملی نخواهد بود.
در همین راستا،فرشاد محمدپور معاون نظارت بانک مرکزی روز گذشته در بازدید میدانی از چند شعبه سابق موسسه نور که از روز شنبه یازدهم آذرماه به بانک ملی منتقل شده است، با تاکید بر اینکه اصلاح نظام بانکی در دستور کار اصلی این بانک قرار دارد، گفت: تاکید شخص رئیس کل بانک مرکزی این است که دارایی‌های مشکل‌دار موسسه نور به بانک ملی منتقل نشود و حتی یک ریال ناترازی از این موسسه به بانک ملی منتقل نشده است.
محمدپور گفت: عمده ادغام‌ها در نظام بانکی در یک دهه گذشته بر این اساس بود که تمام مسائل مثبت و مشکلات بانک مبدا به بانک مقصد منتقل می‌شد، اما انتقال موسسه نور به بانک ملی جزو اولین تجربیاتی است که در آن مشکلات را منتقل نکردیم.
وی با تاکید براینکه ۳۳ هزار میلیارد تومان سپرده‌های با کیفیت موسسه نور به بانک ملی منتقل شده است، تصریح کرد: موسسه نور سابق نرخ تمام شده پول پایینی داشت که از میانگین نظام بانکی هم پایین‌تر بود. در مقابل، به همین اندازه دارایی‌های با کیفیت شامل شعب و ساختمان‌هایی که مشکل حقوقی ندارند و … نیز به بانک ملی منتقل می‌شوند.محمدپور گفت: تاکید شخص رئیس کل بانک مرکزی این بود که دارایی‌های مشکل دار موسسه نور به بانک ملی منتقل نشود و براین اساس به هیچ عنوان یک ریال ناترازی موسسه نور به بانک ملی منتقل نخواهد شد.
معاون نظارت بانک مرکزی با اشاره به ادعای برخی رسانه‌ها مبنی براینکه ۴۰ هزار میلیارد تومان ناترازی موسسه نور به بانک ملی منتقل شده است، گفت: این ادعا به هیچ عنوان صحت ندارد. اعداد و ارقام کاملا شفاف است و یک ریال ناترازی از موسسه نور به بانک ملی منتقل نشده است بلکه دارایی‌ها و سپرده‌هایی که از موسسه نور به بانک ملی منتقل می‌شوند با کیفیت هستند و تردیدی در این‌باره وجود ندارد.به گفته محمدپور، مشکلات موسسه نور در همان موسسه باقی خواهد ماند و به عنوان یک موسسه غیراعتباری فقط به حل مشکلات و پرونده‌های قبلی خواهد پرداخت.
معاون نظارت بانک مرکزی همچنین تاکید کرد: بانک ملی یکی از مهمترین بانک‌هاست و برای بانک مرکزی مهم است که ثبات بانک ملی حفظ شود. امیدواریم این انتقال شرایط بانک ملی را هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از لحاظ مصارف و منابع بهبود بخشد که قطعا همینطور است چرا که حدود ۲ هزار نفر نیروی انسانی که عمدتا جوان هستند به بانک ملی منتقل می‌شوند و مشکل کمبود پرسنل را حل خواهد کرد.
وی با تاکید براینکه سپرده‌گذاران موسسه نور هیچ نگرانی نداشته باشند، افزود: تمام سپرده‌هایی که تا روز پنجشنبه هفته گذشته در موسسه نور بود؛ از امروز (شنبه ۱۱ آذرماه ۱۴۰۲) در بانک ملی است و سپرده‌گذاران تا دو ماه آینده با مراجعه به همان شعب قبلی موسسه نور که در حال حاضر باجه ملی هم در آن مستقر است می‌توانند سپرده‌های خود را مدیریت کنند و حتی خدمات بیشتری هم دریافت کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.