حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024 ساعت ×
انتظار کاهش تورم را در سال آینده نداشته باشید!
۱۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۷
0
اقتصاد ایران سال‌هاست با تورم‌های بالا انس گرفته است اما حالا تورم در محدوده‌ی بالاتر از چهل درصد، جان این اقتصاد بیمار را تحلیل برده و بحران را دوچندان کرده است.

به گزارش اسرار،آمارهای ارائه شده در خصوص میزان رشد پایه پولی و حجم نقدینگی نشان می‌دهد تورم بالا در سال آینده نیز مهمان اقتصاد ایران خواهد بود.سناریوهای احتمالی‌ای که برای تورم در سال آینده وجود دارد، رقم‌های بالای ۴۰ درصد را نشان می‌دهد. اگرچه مرکز پژوهش‌های مجلس، با شرط کاهش نقدینگی، پیش‌بینی کاهش نرخ تورم در سال آینده را دارد.در همین راستا دکتر علی اکبر نیکو اقبال اقتصاددان واستاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در گفت وگو با اسرار درباره پیش بینی خود از وضعیت تورم در سال آینده گفت : به نظرم چون دولت سیاستگذاریهای ضد تورمی خاص و مهمی پیش بینی نکرده است و کلا برنامه های اقتصادی و سیاستهای کلی ‌و عمومی دولت همان روند قبلی را طی طریق می نماید بنابراین نمی توان انتظار داشت که اوضاع اقتصادی به سمت ثبات بدون تورم متحول شود و تورمی کمتر از سال جاری ( در محدوده های زیر ۴۰ تا ۵۰) داشته باشیم. دکتر نیکواقبال در پاسخ به این پرسش که آیا اقتصاد ایران دچار تورم مزمن شده است ؟ گفت: بله ما با تورم مزمن روبرو هستیم زیرا اقتصاد ایران طی سالهای مدید و حتی چندین دهه گرفتار آن شده است .وی درمورد راهکارهای کنترل تورم مزمن گفت : تورم مزمن اگر واقعا مزمن باشد غیر قابل علاج است چون کل سیستم و تار و پود آن آغشته و معتاد به جریانهای تورمی است.بنابراین بیرون آمدن سریع از این اعتیاد مزمن تقریبا غیر ممکن است مگر آن که تحولات و تغییرات زیربنائی بسیار جدی و حتی انقلابی به صورت پایدار و مستمر طی سالهای آتی صورت بگیرد. وی در ادامه گفت :راهکار کنترل تورم بسیار بسیار و حتی باز هم بسیار ساده و قابل فهم و درک است:چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن !بنابراین سیاست ها و تدابیر حذف مخارج زائد دولت و سیاستها و تدابیر افزایش درآمدهای دولت به صورت مستمر ( و بدون چاپ پول توسط بانک مرکزی) تنها راه چاره است تا برابری مخارج و درآمدهای دولت تحقق پیدا نماید.صندوق بین‌المللی پول با بررسی چشم‌انداز ۱۲ شاخص کلان اقتصاد ایران در سال جدید میلادی، اقتصاد ۱۸۰۰ میلیارد دلاری، کاهش ۱۵ واحد درصدی تورم و رشد اقتصادی ۲.۵درصدی برای ایران را در این سال پیش‌بینی کرد. دکتر نیکواقبال درباره این پیش بینی گفت : با این فرض که این پیش بینی قابل تحقق باشد آیا کوچکترین کمکی به حل گرفتاری های اقتصادی ایران می کند ؟ اولا رشد اقتصادی برای چندین سال متمادی می تواند معیاری برای ارزیابی رشد اقتصادی قرار گیرد ثانیا با وضعیت فعلی اقتصاد ایران امیدی به کاهش محسوس تورم در سال آینده وجود ندارد .لذا با تداوم این تورم های نجومی هر گونه امیدی به تامین حداقل زندگی برای فقرا در آینده برباد رفته است !

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.