اقتصاد کشور به اصلاحات اساسی نیاز دارد!
۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۱
0
رئیس‌جمهور پاکدست برای مبارزه با اژد‌های هفت سرفساد؛ استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: امروز یکی از چالش‌های اصلی اقتصاد ایران فساد است و اینکه فردی با این مشخصات چه اقدامی می‌تواند برای اصلاح اقتصاد کشور انجام دهد، خود محل بحث است.

حسین راغفر درباره توانمندی 6 کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برای حل مشکلات اقتصادی کشور و همچنین ضرورت سلامت اقتصادی رییس جمهور در شرایطی که یکی از مهمترین مشکلات کشور فساد و رانت است، اظهار داشت: ابتدا باید به این موضوع توجه داشت که طی سال‌های گذشته دامنه اختیارات رییس جمهور به شدت محدود شده و این انتظار که با تغییر رییس جمهور، دولت می‌تواند کارها و اقدامات متفاوتی انجام دهد، اساسا درست نیست.
وی ادامه داد: اما درباره اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری در حوزه اقتصاد چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند باید بگویم که هیچ یک از این کاندیداها نه تنها تخصصی در اقتصاد ندارند بلکه ظرایف مشکلات اقتصادی کشور را هم نمی‌دانند و البته شبهاتی هم درباره سلامت مالی برخی از این کاندیداها وجود دارد که فارغ از صحت داشتن یا نداشتن آن به هر حال این موضوع در افکار و اذهان عمومی شکل گرفته و بین مردم ابهاماتی درباره سلامت اقتصادی این کاندیدا وجود دارد.وی ادامه داد: امروز یکی از چالش‌های اصلی اقتصاد ایران فساد است و اینکه فردی با این مشخصات چه اقدامی می‌تواند برای اصلاح اقتصاد کشور انجام دهد، خود محل بحث است.
این کارشناس اقتصادی گفت: در بین این نامزدهای انتخاباتی علاوه بر سلامت نفس آنها، توانایی این افراد در مبارزه با فساد مطرح است. فساد امروز اژد‌های هفت سر و بسیار قدرتمند است که بطور گسترده حوزه‌های مختلف از اقتصاد کشور را بلعیده و آزاد کردن اقتصادی که بتواند شرایط و فضای سالمی برای فعالیت‌های اقتصادی رقابتی با حضور بخش خصوصی فراهم کند بسیار سخت است اما در بین داوطلبین افرادی هر چند در اقلیت اما حضور دارند که با سلامت نفس و سلامت در زندگی شخصی خود شناخته شده‌اند.
راغفر با بیان اینکه به رئیس‌جمهور پاکدست برای مبارزه با این اژد‌های هفت سر فساد نیازمندیم، افزود: در بین کاندیداهای ریاست جمهوری آقای پزشکیان به تخصص بها می‌دهد و تلاش می‌کند تا جایی که ممکن است به افراد صالح بها دهد این در حالی است که می‌دانیم حتی انتخاب وزرا هم تا حدودی در اختیار رییس جمهور نیست اما تلاش این است که از صاحب نظران و کارشناسان استفاد شود و به حرف آنها گوش دهد. معتقدم شنوا بودن رییس جمهوری برای اظهارات کارشناسی نکته کلیدی است. ما رییس جمهوری که گوش شنوا برای شنیدن اظهارات را داشت اما ظرفیت عملی کردن توصیه‌های ارایه شده از سوی کارشناسان را نداشت را در گذشته تجربه کرده‌ایم.
وی ادامه داد: توانمندی رییس جمهور برای حل مسائل جامعه به همین موضوع بستگی دارد و تنها یک نفر از بین 6 نامزد انتخاباتی این ویژگی‌ها را دارد و از سایرین متمایز است.این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه آقای پزشکیان فردی سالم است و به حرف‌های کارشناسی اهمیت می‌دهد، اظهار داشت: اما اینکه تا چه حد بتواند اظهارات کارشناسی را عملیاتی کند، به هنر وی برای چانه‌زنی‌ها با کانون‌های قدرت در کشور برمی‌گردد و معتقدم در این شرایط حساس اقتصادی کشور باید اصلاحات اساسی در اقتصاد صورت بگیرد، در غیر این صورت مشکلات کنونی و بحران اقتصادیِ حال حاضر به طور قطع عمیق‌تر خواهد شد.
راغفر در پاسخ به این سوال که آیا پزشکیان یک طیف و جناحی را نمایندگی می‌کند که یک سیاست اقتصادی خاصی را دنبال می‌کنند، گفت: عده‌ای تلاش می‌کنند که پزشکیان را گروگان منافع و مصالح حزبی خود قرار دهند اما وی اصلاح طلب مستقل بوده و بارها هم این را اعلام کرده است. به دلیل سلامت در سوابق در بین طیف گسترده اصولگراها مقبول است و معتقدم پزشکیان در بین اصولگراها هم رای دارد.
اصولگراها هم وی را با همین ویژگی‌‌های سلامت نفس و زندگی ساده قبول دارند اما برخی از جناح‌‌ها به دنبال این هستند که از پزشکیان به عنوان کانالی برای دستیابی به قدرت استفاده کنند.
وی ادامه داد: پزشکیان فردی است که با همان ویژگی‌‌ها و اهداف اولیه نظام جمهوری اسلامی ایران رشد کرده و یکی از افراد تراز جمهوری اسلامی ایران به معنا ویژگی‌‌های ابتدای انقلاب شناخته شده است و متعلق به یک جناح نیست و آن را به عنوان فردی فراجناحی می‌شناسیم .
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه رقباهم از همان اظهارات بی‌پایه و اساس ضد انقلاب برای تخریب پزشکیان استفاده می‌کنند، گفت: در حالی به پزشکیان اتهامات شوونیسم و پان‌ترکیسم می‌زنند که پایبندی وی به وطن چه در طول جنگ و چه در دوران بعد از آن کاملا اثبات شده است. هیچ فردی بدون خطا و اشکال نیست اما قطعا بین کاندیداهای موجود نقاط قوت آقای پزشکیان نسبت به سایرین بسیار بیشتر و قابل توجه است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.