افزایش نارضایتی‌ رای‌دهندگان جوان آمریکا از بایدن برای انتخابات ۲۰۲۴
۰۶ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۵
0
یک شبکه انگلیسی در گزارشی با بررسی نتایج نظرسنجی‌ها اشاره کرد که نارضایتی نسل جوان آمریکا از «جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا به دلیل سیاست‌هایش درباره جنگ غزه افزایش یافته است که این حمایت انتخاباتی این گروه سنی مهم از بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی را به خطر می‌اندازد.

 

به گزارش اسرار، گزارشی که در یک شبکه انگلیسی منتشر شده مطرح می‌کند انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا از متناقض‌ترین موضوعات خواهد بود اما با تداوم جنگ خشونت‌بار غزه، حمایت «جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا از رژیم صهیونیستی او را در مقابل برخی از مهم‌ترین حامیانش، یعنی رای‌دهندگان جوان قرار می‌دهد.

شبکه بی‌بی‌سی در گزارشی در این باره نوشت: «عبدل عثمانو» ۲۲ ساله مطمئن نیست که دوباره به بایدن رای خواهد داد یا نه. بخش عمده‌ای از این تردید، به گفته خود او، به دلیل حمایت دولت بایدن از اسراییل در تداوم بمباران‌های غزه است.

عثمانو که در ۲۰۲۱ برای عضویت در شورای شهر خود انتخاب شده است، می‌گوید «به عنوان یک دوست‌دار صلح، یک مسلمان و یک سیاه‌پوست، دیدن سرکوب فلسطینی‌ها برایم هولناک است. برایم از نظر وجدانی سخت خواهد بود به رییس جمهوری رای بدهم که به طرق مختلف به این امر کمک می‌کند.»

این رای‌دهنده جوان به بی‌بی‌سی گفت که در نظر دارد یا به یکی از کاندیداهای احزاب فرعی یا رای سفید بدهد. تصمیم سختی است؛ اگرچه او و بسیاری دیگر از رای‌دهندگان جوان نمی‌خواهند شاهد رای آوردن «دونالد ترامپ» کاندیدای حزب جمهوری‌خواه و رییس جمهوری پیشین آمریکا هم باشند.

شمار رای‌دهندگان جوانی مانند عثمانو که به نظر می‌رسد بر سر مسئله اسرائیل و جنگ غزه از بایدن روی‌گردان شده‌اند، رو به افزایش است. این برای دموکرات‌ها نگران‌کننده است، چراکه مخالفت آن‌ها با سیاست‌های بایدن یکی از ارکان اصلی حمایتی را تهدید می‌کند که این سیاستمدار سال‌خورده در انتخابات ۲۰۲۰ به آن اتکا کرده بود.

در مدت دو ماه گذشته، رای‌دهندگان جوان در اخبار و شبکه‌های اجتماعی شاهد تصاور جنگ و ویرانی در غزه بوده‌ و آمار تلفات را دنبال کرده‌اند که به گفته وزارت بهداشت غزه، به بیش از ۲۰ هزار تن رسیده است.

در عین حال، آن‌ها شاهد حمایت‌های علنی بایدن از اهداف اعلام‌شده رژیم صهیونیستی برای «ریشه‌کن کردن حماس» پس از عملیات «طوفان الاقصی» توسط جنبش مقاومت فلسطین در ۷ اکتبر بوده‌اند.

شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی در ادامه این گزارش اشاره کرد که نتایج نظرسنجی‌ها را بررسی کرده و با شش رای‌دهنده جوان گفت‌وگو کرده است که بیانگر اختلاف رو به افزایش سیاسی میان رای‌دهندگان جوان پیش از انتخابات ۲۰۲۴ است.

کارزار انتخاباتی بایدن از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

اما طبق یک نظرسنجی که اخیرا توسط روزنامه نیویورک تایمز انجام شد، واجدین شرایط در بازه سنی ۱۸ تا ۲۹ محتمل‌ترین گروه‌سنی در حمایت از فلسطین هستند. طبق این نظرسنجی، این گروه سنی دیدگاه‌های مهمی درباره اسراییل و ضدحمله آن علیه حماس داشته‌اند، در حالی که گروه‌های سنی پیرتر، دیدگاه‌های حامیانه‌ای نسبت به رژیم صهیونیستی داشتند.

اگرچه، اکثریت قابل توجهی از واجدین شرایط، ۵۷ درصد از آن‌ها، نحوه رسیدگی بایدن به مسئله جنگ غزه را تایید نمی‌کنند، رای‌دهندگان جوان مخالفت بیشتری دارند. ۷۲ درصد از رای‌دهندگان در بازه سنی ۱۸ تا ۲۹ تلاش‌های بایدن را تایید نمی‌کنند.

«آنا باسکینگ» جوان ۲۲ ساله اهل ایالت آیووا تصمیم دارد دوباره به بایدن رای بدهد. اما او پس از گذراندن واحد سیاست‌های خاورمیانه در دانشگاه، گفت‌وگو با هم‌کلاسی‌هایش که اهل غزه هستند و بررسی تجربه شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی، بیش از پیش منتقد روابط آمریکا با رژیم صهیونیستی شده است.

او به بی‌بی‌سی می‌گوید «پیش از این جنگ، همیشه فکر می‌کردم اسراییل متحد ثابت قدمی است که هموراه از آن حمایت خواهیم کرد و هیچ وقت مشکلی نداشتم. اما فکر می‌کنم مردم آمریکا مجبور شده‌اند پیشینه تاریخی این وضعیت را مد نظر قرار دهند.»

یکی از دلایل این شکاف دموکرات‌های جوان هستند، به ویژه ترقی‌خواهان که بیشتر احتمال دارد انگیزه مستقل بودن کشور فلسطین را به مبارزات در جریان برای عدالت اجتماعی در آمریکا مرتبط سازند.

در ادامه این مطلب آمده است: «مایکل آرامسون» ۲۵ ساله که مدیر سیاسی انجمن دموکرات‌های جوان در ماریکوپا کانتی است در این باره می‌گوید «بسیاری از سازمان‌هایی که در آن‌ها فعالیت دارم، ارتباطی قوی با تجربه فلسطینی‌ها برقرار کرده‌اند و می‌خواهند به ارتقای تلاش‌هایشان ادامه بدهند.»

او می‌گوید مطمئن است که جوانان در آریزونا به دیگر کاندیداها و اقدامات انتخاباتی، مانند سقط جنین روی خواهند آورد اما گفت که مطمئن نیست خودش و دیگران به یک نامزد دموکرات رای بدهند که آن را انتخاب بین بد و بدتر تلقی کرد.

دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ و انتخابات ۲۰۲۲ برای رسیدن به پیروزی به رای‌دهندگان جوان متکی بودند. دستگاه دموکرات‌ها، معمولا، میلیون‌ها دلار پول به رفاه و ترقی نسل جوان تخصیص می‌دهد تا بتواند حمایت آن را جلب کند.

اما تمامی رای‌دهندگان جوان از موضع بایدن در قبال رژیم صهیونیستی انتقاد نکردند. «جسیکا شواوب» دانش‌آموز ۲۰ ساله دانشگاه کلمبیا در نیویورک گفت که نمی‌خواهد شاهد انتخاب شدن دوباره ترامپ باشد و معتقد است بایدن، به خوبی، به مسئله جنگ غزه رسیدگی می‌کند.

حامیان بایدن همچنین استدلال می‌کنند که انتخابات ۲۰۲۴، حدودا، یک سال دیگر برگزار می‌شود و دموکرات‌های جوان در صورتی که دو گزینه بایدن و ترامپ مطرح باشد، باز هم به میدان خواهند آمد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.