اصلاح‌طلب بودن در این شرایط کار سخت و دشواری است
۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۱
0
آذر منصوری: دبیرکل جبهه اصلاحات گفت: اصلاح‌طلب بودن در این شرایط کار سخت و دشواری است. در صورت فقدان اصلاح‌طلبی باید بیش از پیش نگران ایران بود.

به گزارش بیان ملی، آذر منصوری دبیرکل جبهه اصلاحات در نشست خبری خود گفت: متاسفانه جریان اصلاحات در چند سال اخیر مانند موقعیت اخیر صدایش کمتر در رسانه‌ها شنیده می‌شود. تقویت بعد و ظرفیت رسانه‌ای از اقدامات جبهه اصلاحات خواهد بود با توجه به سرمایه‌‌های عظیمی که رقبای داخلی جبهه اصلاحات و خارج از مرزها دارند، این نیاز بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. اصلاح‌طلب بودن در این شرایط کار سخت و دشواری است. در صورت فقدان اصلاح‌طلبی باید بیش از پیش نگران ایران بود. آنچه در بیانیه‌ها، راهبردها و مواضع انتخابات مطرح شده، حاصل مجموعه‌ای از نشست‌ها و گفت‌وگوهای به انجام رسیده است.
وی خاطرنشان کرد:‌ مهم‌ترین سوالی که در دوره جدید جبهه اصلاحات بنای پاسخ دادن داشتیم این بود که اصلاح‌طلبان در کدام سمت ایستاده‌اند. باید دو تحلیل نسبت به رفتار حاکمیت نسبت به جامعه و رفتار جامعه داشت و در تحلیلی که ارائه می‌کنند باید پاسخ داد که چه باید کرد. باید به این سوال پرداخت. حفظ مسیر اصلاح‌طلبانه، قانونی، مدنی، مسالمت‌جویانه و پرهیز از خشونت و دفاع از حقوق همه شهروندان با همه سلایق و دیدگاه‌ها و دفاع از حقوق بشر تک تک شهروندان ایران را دنبال می‌کنیم و این شاخص‌ها نقطه تمایز ما با سیار جریان‌هاست. به دلیل آنکه جریان ریشه‌دار دموکراسی‌خواه مدافع حقوق بشر و طرفدار حق مردم است و این باید محور جریان اصلاحات باشد. باید عاملیت داشته باشیم. بنابراین پاسخ به این سوال دشورای کار ما را بیشتر می‌کند.
منصوری تصریح کرد: بیش از هفده جلسه حداقل سه ساعته با بدنه احزاب شورای مرکزی احزاب عضو جبهه اصلاحات برگزار کردیم. این گفت‌وگوها جریان مطالبات مردم را در جامعه نمایندگی می‌کند تا به تحلیل واقع‌بینانه‌تر برسد. تا حاکمیت چه مسیری دارد و جامعه چه نگاهی دارد. در این نگاه اصلاح طلبان باید چه کار کند تا از طرفی بتوانند جامعه ایران را نمایندگی کنند و هم از طرفی چه رفتاری نسبت به عملکرد حاکمیت داشته باشند. جامعه از تکلیف محوری عبور کرده و به دنبال مرجع می‌گردد تا پس از جنبش زن زندگی آزادی کدام جریان می‌تواند نمایندگی مردم را مطالبه کند. وی افزود: جلسات مجمع و کمیته‌های متناظر جبهه اصلاحات در جریان بوده و هست. آنچه اتفاق افتاد و تحت عنوان بیانبه‌ها جبهه اقلاحات منتشر شد برآیند گفت‌وگوهایی بود که از جامعه و رفتار حاکمیت داشتیم. انچه برای ما اهمیت داشت طبق مسیر اصلاح طلبانه حرکت در مسیر مدنی، قانونی، خشونت پرهیز و مسلما آمیز است مرزبندی خودمان را روشن کردیم. از اهداف و آرمان انقلاب اسلامی دفاع می‌کنیم که در گفتمان امام در نوفل لوشاتو مطرح شد که مردم در حق تعیین سرنوشت نقش داشته باشند و از همه مهم‌تر دفاع از حقوق بشر تک تک مردم ایران است. آنچه در قالب بیانیه‌ها مطرح شده برایند نظر جمع جبهه اصلاحات بوده عمده تصمیمات جبهه اصلاحات با رای بیش از دو سوم مجمع عمومی گرفته شده و آنچه همه ما از ابتدای شکل‌گیری دوره جدید بر آن تاکید داشتیم، توجه به نظر جمعی و تمکین تک تک ما به قاعده کار جمعی بود.
منصوری تصریح کرد: در تحلیل فضای جامعه باید بگویم شاهد بیشترین فاصله و شکاف بین جامعه و حاکمیت هستیم. جامعه در دنیای دیگر زندگی می‌کند و حاکمیت هم در دنیای موازی دیگر زندگی می‌کند. با توجه به تصویب قانون انتخابات در ادامه پروژه یکدست‌سازی دایره انتخاب شوندگان را محدود کرد.وی تصریح کرد: فرض آشکار در تعیین حق سرنوشت برگزاری انتخابات آزاد، معنادار و اثربخش بود. از ابتدا پیش‌بینی‌هایی وجود داشت که مسیر در پیش گرفته شده برای یکدست‌سازی، انتخابات را به سمتی خواهد برد که بیش از پیش از معنا تهی شود. اگر به دنبال انتخابات حداکثری و پرشوری بودیم این قوانین نباید تصویب شود. باید گفتمان جبهه اصلاحات متناسب با شرایط جامعه و حاکمیت بروزرسانی شود. یکی از پروژه‌های مهم این دوره جبهه اصلاحات، نوسازی گفتمان جریان اصلاحات با تکیه بر بیانیه پانزده ماده‌ای سید محمد خاتمی است که در اوج رخدادهای جنبش زن‌، زندگی، آزادی منتشر شد.
منصوری تصریح کرد: ما به دلیل قانون‌ انتخابات گفت‌وگوهایی داشتیم که نتیجه بر این شد که ما در انتخابات توصیه‌ای نداریم چراکه این موضوع را مطرح کردیم که انتخابات عادلانه، رقابتی، معنادار و اثربخش باشد اما قانون انتخابات جریان اصلاحات را در مسیری قرار داد که توصیه‌ای برای احزاب و مردم ندارد.. شهروندان باید باور کنند که نماینده‌ای که انتخاب می‌کنند، می‌تواند مطالبات‌شان را پیگیری کند. البته این مهم به معنای قهر با صندوق رای نبود و ما اتفاقا بر این باور هستیم که باید رایی که از مردم گرفته شده، با معنابخشیدن واقعی به انتخابات، مجدد به صاحبان واقعی آن‌ها بازگردد.
وی در پاسخ به سوالی درباره راهبردهای انتخاباتی، اظهار داشت: نه ما و نه هیچ شهروند و مسئولی حق تعیین تکلیف برای شهروندان دیگر برای رای دادن یا ندادن، ندارد. یکی از مصادیق مشارکت جریان سیاسی در انتخابات این است که بتواند افرادی را به جامعه معرفی کرده و در قبال عملکرد آن‌ها تضمین دهد. بعد از انتخابات ۹۶ و اتفاقات آبان ۹۸ شاهد این بودیم که به رغم شعارهای پررنگ درباره مشارکت حداکثری، این مشارکت از دستور کار برخی در حاکمیت خارج شد. ما خود را در دوگانه تحریم-مشارکت تعریف نمی‌کنیم و در شرایطی قرار گرفته‌ایم که امکان ارائه لیست به مردم وجود ندارد.دبیرکل جبهه اصلاحات گفت: من تصور ندارم که همه احزاب و اعضای جبهه بخواهند راه دیگری را در این انتخابات بروند اما، بخش عمده‌ای از اهمیت معنابخشی به صندوق رای به این است که اصلاح‌طلبان با یک صدای واحد وارد مسئله انتخابات شوند. به هر حال اگر چنانچه چندصدایی در قبال انتخابات نیز از سوی اصلاح‌طلبان وجود داشته باشد، باز مرجع نهایی، مجمع عمومی جبهه اصلاحات خواهد بود.
وی با بیان اینکه نکته مهم این است که جامعه از تکلیف‌محوری عبور کرده و به حق‌محوری رسیده است، تاکید کرد: بخشی از جامعه احساس می‌کند که از صندوق رای، امکان پیگیری مطالبات او وجود ندارد. یکی از حقوقی که جامعه از جریان اصلاح‌طلبی مطالبه می‌کند، معنادار شدن انتخابات است. آئین‌نامه اجرایی مصوب انتخابات مجلس دوازدهم به گونه‌ای است که نگرانی را نسبت به انتخابات بیشتر می‌کند.منصوری در پاسخ به سوالی درباره احتمال ائتلاف جبهه اصلاحات با جریان میانه‌رو گفت: هیچ بحثی درباره ائتلافی در جبهه اصلاحات مطرح نشده و با توجه به تجربیات ادوار اخیر انتخابات، تلقی ما این است که چنین ائتلافی در جبهه اصلاحات صورت نخواهد گرفت.وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درباره واکنش جبهه اصلاحات به اظهارات اخیر سعید حجاریان که گفته میان انتخابات و خیابان منازل زیادی است ازجمله نافرمانی مدنی؛ شکل‌های خفیف نافرمانی مدنی می‌تواند حکومت را سر عقل بیاورد ابراز داشت: به هر حال دیدگاه های مختلفی در این ارتباط مطرح می‌شود و فضای انتخابات هم اقتضا می‌کند برای طرح انواع دیدگاه؛ ما در راهبردی که منتشر شده از سوی جبهه اصلاحات، یک نکته را به عنوان یک ملاحظه مهم برای تصمیم‌گیری جبهه اصلاحات مطرح کردیم و آن هم همین بحث اثربخشی است. یعنی نسبت جامعه با صندوق رأی، برای یک جریان سیاسی، اتفاقاً این نسبت بسیار مهم است و یک جریان سیاسی باید بتواند این موضوع را تجزیه و تحلیل کند و داده‌های خود را نسبت به این مساله دقیق‌تر کند.دبیرکل جبهه اصلاحات افزود: اینکه من گفتم ما در کنار مردم هستیم بعضی‌ها تعابیر مختلفی از مساله داشتند، بله اتفاقا در این انتخابات با روند خودتحریمی که اتفاق افتاد بر این مساله تاکید داریم. با قانون جدید انتخابات شما می‌بینید اساساً انتخابات مجلس خبرگان به لحاظ محدودیت برای انتخاب شوندگان یکی از بی‌سابقه‌ترین انتخابات‌هایی است که در طول تاریخ تشکیل این مجلس دارد برگزار می شود.
منصوری خاطرنشان کرد: چرا باید دایره انتخاب مردم انقدر تنگ شود؟ نمی‌شود ما از یک طرف به مردم بگوییم که حق شما و تکلیف شماست که بیایید در انتخابات شرکت کنید و از آن طرف به لوازم اصلی مردم‌سالاری که از پایه‌های امنیت ملی کشور، از پایه‌های اصلی مشروعیت سیاسی نظام و حرف اصلی امام در نوفل لوشاتو است توجه نکنیم و توقع داشته باشیم که در یک انتخاباتی که تمام مجریان و ناظران و دست اندرکاران از هیچ تلاشی برای بی معنا کردن آن فروگذار نکردند از مردم بخواهیم که بیایند در انتخابات شرکت کنند؟
وی تصریح کرد: جریان های سیاسی انتخابات را تحریم نکردند، اتفاقی که افتاده متاسفانه این است که برگزارکنندگان و کسانی که باید اعتماد ایجاد می‌کردند و بین مردم و صندوق رأی و این فاصله را پر می کردند به وظیفه ملی، تاریخی و قانونی خودشان متاسفانه عمل نکردند.
رئیس جبهه اصلاحات با اشاره به نتایج انتخابات خرداد ۱۴۰۰ عنوان کرد: من فکر می‌کنم تجربه‌ای که از انتخابات ۱۴۰۰ به دست آمد که رأی دوم آراء باطله بود و آراء باطله با آقای رئیسی رقابت می‌کرد پیام گویایی داشت که این نافرمانی مدنی اتفاقا در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی هم در نوع انتخاب مردم و هم در میزان آمدن پای صندوق‌های رأی خودش را نشان خواهد داد و به اعتقاد من با توجه به فضا و برداشتی که ما از فضای سیاسی کل کشور داریم در هیچ انتخاباتی مانند انتخابات ۱۴۰۲ تا این حد بی‌اعتمادی نسبت به صندوق رأی در انتخابات وجود نداشت و این روند همانطور که از سال‌ها پیش دلسوزان کشور گفتند حتما به ضرر منافع ملی ایران است.
وی یادآور شد: نباید فراموش کرد که در ماجرای تلخ سال گذشته خانواده‌هایی به سوگ نشستند که این قطعا در میزان مشارکت مردم در انتخابات تاثیر گذاشته است. نسبت مردم با صندوق رای از دست رفته است. برخی معتقدند که باید مسیری که در ۹۲، ۹۴ و ۹۶ در پیش داشتیم، ادامه دهیم اما این رویکرد، امروز با صخره ستبر مواجه شده است.
منصوری در خصوص بیانیه موسوم به ۱۱۰ فعال سیاسی و رسانه‌ای اصلاح‌طلب ذیل عنوان «روزنه‌گشایی کنیم»، اظهار داشت: موضع جبهه اصلاحات، برآیند خردجمعی اعضای آن بود که با بیش از ۳۳ رای به تصویب رسید. در استان‌ها هم‌تکلیف مشخص بود و اینکه مرکز برای سایر مناطق تعیین تکلیف نکرده نیز، برآیند همین مشی دموکراتیک حاکم بر جبهه اصلاحات بوده است. در استان‌ها نیز مقرر شده شورای اصلاحات و جبهه اصلاح‌طلبان هر استان با توجه به شناخت خود از مسائل منطقه‌ و استان، تصمیم‌گیری کرده و در یک روند دموکراتیک، نظر خود درباره انتخابات اسفندماه را اعلام کنند.
وی افزود: با همین رای‌گیری‌ها و مصوبه‌هایی که اعلام می‌شود، ما بیشترین میزان همگرایی و همفکری را در این دوره از جبهه اصلاحات در مجموعه احزاب و اعضا داریم. از ابتدا نیز در خصوص همه موضوعاتی که اعلام موضع داشتیم، مخالفان و موافقان دلایل خود را مطرح کرده و در نهایت، پیشنهادات به رای مجمع عمومی گذاشته شد. ما از این قاعده تصمیم‌گیری در جبهه و از موضع نهایی آن دفاع می‌کنیم و این تشکیلات جمعی را به عنوان مرجع اظهار نظر و اعلام موضع جریان اصلاحات به رسمیت می‌شناسیم.
دبیرکل جبهه اصلاحات خاطرنشان کرد: در این بین، ممکن است که افرادی، دیدگاه و نگاه دیگری داشته باشند. حقیقتا وقتی این بیانیه-موسوم به ۱۱۰ فعال اصلاح‌طلب- منتشر شد و متن آن را مطالعه کردم، تمام موارد قید شده در آن در جلسات مجمع عمومی، کمیته راهبردها، جلسه با احزاب عضو، صاحبنظران و چه با بدنه احزاب به بحث و گفت‌وگو گذاشته شده است. این تصمیم اخذ شده، تصمیم بیش از دو سوم اعضای مجمع عمومی جبهه اصلاحات است که به تصویب رسیده است. اگر ما به قاعده کار جمعی باور داشته باشیم، تصمیم جبهه یکی از باپشتوانه‌ترین تصمیماتی بوده که ما توانستیم در خصوص مواضع خود داشت باشیم.وی گفت: ما حتما در جلسه آتی هیئت رئیسه جبهه به بیانیه اخیر ۱۱۰ نفر خواهیم پرداخت و مشخص می‌شود که جبهه اصلاحات چه واکنشی به آن دارد. علاوه بر خودِ ساز و کار جبهه، داوران و قضاوت‌کنندگان اصلی را باید مردمی بدانیم که اصلاح‌طلبان در این انتخابات اعلام کردند که در کنارشان خواهند ایستاد. فارغ از اینکه جبهه اصلاحات چه موضعی در این باره می‌گیرد، داوری اصلی را باید به مردم بسپاریم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.