اتحادیه اروپا درباره افزایش قیمت انرژی زمستانی هشدار داد
۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۵
0
یک سند داخلی که توسط پولیتیکو مشاهده شد، نشان داد اتحادیه اروپا با کشورهای اروپایی برای آماده شدن آنها برای بدترین سناریوهای ممکن در صورت توقف ترانزیت گاز روسیه از اوکراین، دیدار کرده است.

به گزارش اسرار، مقامات بروکسل به صورت محرمانه به کشورهای اروپایی هشدار دادند با اتمام مدت قرارداد ترانزیت گاز روسیه به اروپا از طریق خاک اوکراین، اتحادیه اروپا در معرض ریسک قیمت‌های بالاتر انرژی در زمستان امسال است.
مسکو و کی‌یف در سال ۲۰۱۹، یک قرارداد پنج ساله ترانزیت خط لوله امضا کردند که با وجود دو سال جنگ در اوکراین، برای تامین گاز به کشورهای اتحادیه اروپا، ادامه پیدا کرده است. اکنون، با پایان این قرارداد در ۳۱ دسامبر، اوکراین اعلام کرده به دنبال تمدید توافق مذکور نیست. کادری سیمسون، رئیس انرژی اتحادیه اروپا، با این استدلال موافق بوده و اعلام کرده کمیسون اروپا هیچ علاقه‌ای به تلاش برای تمدید این توافق ندارد.
این به معنای آن است که اتحادیه اروپا، به زودی حدود پنج درصد از کل واردات گاز خود را که عمدتا به اروپای مرکزی و جنوب شرقی است، از دست خواهد داد. طبق سند داخلی تهیه شده توسط کمیسیون اروپا، اگر محروم شدن از این عرضه با یک سرمای طولانی همراه شود، می‌تواند بدترین سناریو را برای کشورهای متکی به ترانزیت گاز از طریق اوکراین ایجاد کند.به گفته آئورا سابادوس، تحلیلگر ارشد شرکت اطلاعات بازار ICIS، این چشم انداز، اضطرابی را در سراسر منطقه به پا کرده زیرا اتریش، مجارستان و اسلواکی، احتمالا با بزرگترین پیامدها روبرو خواهند شد.
همه این کشورها می‌توانند در نهایت، گاز روسیه را از طریق آلمان، ایتالیا یا ترکیه وارد کنند، اما اقدام اخیر برلین برای مالیات یکجانبه بر صادرات گاز، چنین احتمالی را پیچیده می‌کند. سابادوس اظهار کرد: این مالیات، انگیزه شرکت‌های انرژی در اروپای مرکزی برای سرمایه‌گذاری در تامین گاز غیرروسی را کاهش می‌دهد.
همسایگان آلمان اکنون در تلاش هستند تا در نشست روز دوشنبه وزیران انرژی اتحادیه اروپا در بروکسل، درباره این اقدام بحث کنند.
جوزف سیکلا، وزیر صنعت چک، هفته گذشته درباره این مالیات گفت: ما باید از اقداماتی که به کار انجام شده، آسیب می‌زند و تهاجم روسیه را تقویت می‌کند، اجتناب کنیم.

ابهامات پیرامون خط لوله

بروکسل پیش از این، از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته است تا واردات سوخت‌های فسیلی روسیه را تا سال ۲۰۲۷ به تدریج متوقف کنند و این بلوک تاکنون وابستگی خود به گاز روسیه را حدود دو سوم در مقایسه با سال ۲۰۲۱ کاهش داده و با محدود شدن عرضه مسکو، به کشورهایی مانند نروژ و آمریکا با روی آورده است. اما اکنون، اتحادیه اروپا باید خود را برای قطع واردات متفاوتی آماده کند.

کمیسیون اروپا در نامه خود اعلام کرده از دست دادن واردات روسیه از طریق اوکراین، ممکن است هزینه‌های انتقال بالاتری را تحمیل کند زیرا کشورها به دنبال مسیرهای جایگزین هستند و در عین حال، هزینه‌های ذخیره‌سازی که بین کشورهای اتحادیه اعمال می‌شود می‌تواند این تنوع سازی را دشوارتر و پرهزینه‌تر کند. این نهاد اجرایی خاطرنشان کرد سرگرم گفت‌وگوی نزدیک با کشورهای متاثر از این قضیه بوده و اضافه کرد در سال جاری، میزبان جلسات متعددی با آنها بوده است.

با این حال، در این نامه تاکید شده اتحادیه اروپا، انعطاف پذیری زیادی در سیستم گاز خود دارد. با نزدیک شدن به پایان توافق، کشورهای اتحادیه اروپا در بحبوحه هراس از کمبود انرژی، طراحی برنامه‌های اضطراری را آغاز کرده‌اند.

وزارت انرژی اتریش به پولیتیکو اعلام کرد با وجود وابستگی تقریبا کامل این کشور به واردات گاز روسیه، وین، ریسک توقف عرضه را در نظر گرفته و اقداماتی از جمله الزامات سختگیرانه برای ذخیره‌سازی توسط شرکت‌های انرژی را در نظر گرفته است.

وزارت انرژی اسلواکی اذعان کرد تغییرات در مسیر تامین گاز از طریق اوکراین، می‌تواند بر امنیت انرژی و ثبات قیمت تاثیر بگذارد و اضافه کرد به کار روی متنوع سازی منابع ادامه خواهد داد.

وزارت خارجه مجارستان به درخواست پولیتیکو برای اظهار نظر پاسخی نداد، اما بوداپست، پیش از این به دنبال خرید گاز از ترکیه بوده و در عین حال با افزایش عرضه گاز از سوی روسیه، موافقت کرده که باعث عصبانیت اتحادیه اروپا شده است.

قبل از اینکه کی‌یف علنا با تمدید قرارداد ترانزیت گاز روسیه مخالفت کند، روبرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی، در جریان یک دیدار رده بالا از اوکراین در اواخر ژانویه، قرارداد ترانزیت گاز را مطرح کرده بود که نشان می‌دهد این موضوع تا چه حد آشفته و از نظر سیاسی حساس شده است.

بر اساس گزارش پولیتیکو، در خفا، برخی از مقامات از این که قطع ترانزیت گاز روسیه از اوکراین، ممکن است باعث کمبود انرژی شود، ابراز نگرانی می‌کنند.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.