حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 21 April , 2024 ساعت ×
آیا رشد پلکانی دلار ادامه دار خواهد بود؟
۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۴
0
قیمت دلار نزدیک به دو هفته است که در سه پله میانی کریدور ۵۰ هزار تومانی نوسان دارد. هرچند روند این اسکناس تمایل زیادی به منطقه‌های بالایی کریدور مذکور نشان داده، اما مجتبی دیبا، کارشناس اقتصادی معتقد است که سیاست‌گذار تا قبل از انتخابات یازدهم اسفند مجلس، قیمت این اسکناس را فریز می‌کند.

قیمت دلار با وجود تلاش سیاست‌گذار برای تثبیت، در روند رشد پلکانی قرار دارد و موج‌های افزایشی این بازار، بزرگتر از امواج کاهشی شده است. قیمت اسکناس آمریکایی که با ارزپاشی سیاست‌گذار در منطقه‌ای مشخص نوسان دارد، در روزهای پایانی سال متاثر از رشد تقاضا به سقف قیمت نزدیک می‌شود و فشرده نگه داشتن فنر قیمت دلار برای سیاست‌گذار سخت‌تر از گذشته شده است.در همین راستا، مجتبی دیبا، کارشناس اقتصادی ضمن تاکید بر گرفتاری قیمت دلار در محدوده‌ای مشخص گفت: در هفته گذشته، دلار در منطقه ۵۶ هزار و ۱۰۰ تومانی گرفتار شده بود، این در حالی است که حفظ این کف قیمتی برای دلار تا نزدیک انتخابات قابل انتظار بود.او با اشاره به برخی شایعات در خصوص عدم عرضه ارز سهمیه‌ای از سوی بعضی صرافی‌ها افزود: در صورت صحیح بودن این موضوع، عملا فضا به سمتی می‌رود که دولت توانی برای تزریق ارز ندارد و می‌خواهد بیشتر از این، دست خود را خالی نکند تا چرخش بازار را در دست داشته باشد.این کارشناس اقتصادی بیان کرد: بسیاری از تحلیلگران بازارهای مالی، روند افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت دلار را نسبت به قیمت فعلی، برای سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند.دیبا درباره پیش بینی قیمت طلا گفت: محدوده قیمتی دو میلیون و ۷۷۰ هزار تومانی تا دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی، مناطق مهمی برای طلای ۱۸ عیار است. در صورتی که قیمت بتواند پایین‌تر از محدوده دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی بیاید، قدرت برگشت به منطقه دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را نیز خواهد داشت.این کارشناس اقتصادی در ادامه به منطقه ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به‌عنوان منطقه‌ای جذاب برای سکه امامی به منظور ورود به بازار طلا اشاره کرد و افزود: ورود به بازار در منطقه ذکر شده با ریسک به ریوارد معقول سودآور است.او افزود: به نظر می‌رسد قیمت‌ها در بازار طلا، مدتی در همین محدوده‌های فعلی ماندگار باشد؛ حرکت بعدی بازار را می‌توان بعد از انتخابات مشاهده کرد.دیبا به برگشت قیمت انس جهانی به منطقه ۱۹۹۰ دلاری در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: با اخباری که به بازار مخابره شد و تورمی که در آمریکا کماکان مشکل‌زاست، به احتمال زیاد، فدرال رزرو با این دیدگاه پیش می‌رود که فعلا کاهش نرخ بهره را به تعویق بیاندازد.او افزود: نکته اساسی اینجاست که بازار به این صرافت افتاده که هرگونه حرکت کاهشی برای انس جهانی نوعی اصلاح تلقی می‌شود. محدوده ۲۰۷۰ دلاری انس جهانی طلا به عنوان منطقه‌ای که بارها قیمت برای شکست آن خیز برداشته، آلارم می‌دهد که برگشت‌های صورت گرفته، استراحت در مسیر صعودی است.دیبا گفت: امکان برگشت قیمت انس جهانی طلا به منطقه قیمتی پایین‌تر با کف ۱۹۰۸ دلاری و سقف ۱۹۳۱ وجود دارد و در صورت برگشت قیمت، شکست محدوده ۲۰۷۰ دلاری اتفاق می‌افتد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.