حدیث روز
امام باقر علیه السلام : زمانى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، امير مؤمنان عليه السلام بر بالين او ايستاد و فرمود: «بار خدايا! من از دختر پيامبرت راضى هستم. بار خدايا! او تنها شد. پس همدم او باش. بار خدايا! او مهجور شد. پس تو، به او بپيوند. بار خدايا! به او ستم شد. پس تو داوَرَش باش كه تو، بهترينِ داورانى» .

پنجشنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Thursday, 25 April , 2024 ساعت ×
آیا حباب سکه تخلیه خواهد شد؟
۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۷
0
بازار طلا و سکه در روزهای پایانی سال آرایش جدید به خود گرفته است. روند بازار، از تغییر و حرکت جدید معاملات و خرید و فروش است. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، تا حدی بازار طلا و سکه تکان خورده و شاهد تغییر در تعداد معاملات هستند. این در شرایطی است که قیمت‌ها نیز چند روزی است به واسطه افزایش قیمت اونس طلا، روندی افزایشی به خود گرفته است.

محمد کشتی‌آرای، رییس سابق اتحادیه طلا و سکه و فعال بازار درباره وضعیت بازار طلا و سکه و شرایط این روزهای بازار می‌گوید: با اشاره به اینکه نوسانات فعلی در بازار سکه، طلا و ارز در داخل، طبیعی است و هر سال در هفته‌های پایانی سال اتفاق می‌افتد، از همپوشانی نرخ ارز بر افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی در پی آرامش نسبی بازار ارز در یک هفته اخیر خبر داد و تاکید کرد که با وجود روند صعودی قیمت‌ها،‌ اما حباب سکه در حال کاهش است و قیمت‌ها به واقعی شدن نزدیک می‌شود.
کشتی‌آرای درباره وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی‌ اظهار کرد: در هفته گذشته، طبق روال هر ساله در این مقطع زمانی که در روزهای پایانی سال نوسانات بسیاری را در حوزه طلا، سکه و ارز داریم که این نوسانات طبیعی و معمول هر ساله هستند، اتفاقی که امسال افتاده است، همزمانی پایان سال و نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان و تحولات سیاسی که پیش رو داریم، است. این عوامل سبب شده که روزانه نوسانات (افزایشی/ کاهشی) را طی هفته‌های جاری شاهد باشیم.
نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان کرد: در هفته‌ای که گذشت نیز بازار همین روال را داشت و در روزهایی شاهد افزایش قیمت جهانی طلا یا کاهش آن بودیم و در بازار داخل نیز کاهش یا افزایش نرخ ارز تجربه شد؛ این نوسانات به‌نوعی روزانه شده که غیرقابل پیش‌بینی هم هست.این کارشناس بازار سکه و طلا ادامه داد: در یک هفته اخیر، قیمت جهانی طلا با ١۶ دلار افزایش به ٢٠٢٩ دلار رسید، اما برخلاف بهای طلای جهانی، قیمت ارز در داخل نوسانات کمی داشت و از ثبات نسبی برخوردار بود که سبب شد به نوعی تقریباً همپوشانی داشته و ثبات نسبی ایجاد کنند.
وی ضمن اشاره به اقدام بانک مرکزی در خصوص حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلا، گفت: این اقدام بانک مرکزی و همچنین واگذاری سکه که قرار است از ١٣ اسفند ماه در مرکز مبادله سکه و طلا انجام شود، سبب شده است که بازار به نوعی از هیجانات کاذب دوری داشته باشد و در حالیکه حباب سکه طی ماه‌های گذشته با افزایش شدیدی همراه شده بود، در روزهای پایانی سال(برخلاف روال سال‌های گذشته که حباب سکه بزرگتر می‌شد) رو به کاهش بگذارد.کشتی‌آرای در رابطه با آخرین قیمت سکه و طلا در بازار و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته گذشته گفت: باتوجه به افزایش قیمت اونس جهانی طلا و نوسانات افزایشی (هرچند کمتر نسبت به هفته‌های پیش‌تر) نرخ ارز در داخل، هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ٢۵٠ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات روز پنجشنبه ٣٣ میلیون و ٢۵٠ هزار تومان قیمت داشت و هر قطعه‌ سکه تمام طرح قدیم با ۴٠٠ هزار تومان افزایش هفتگی به ٣١ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان رسید. نیم سکه نیز با ١۵٠ هزار تومان افزایش به ١٨ میلیون و ۶٠٠ هزار تومان و ربع سکه با ٢٠٠ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته به ١١ میلیون ۶٠٠ هزار تومان در پایان هفته افزایش بها داشته‌اند. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز شش میلیون تومان دادوستد شد که نسبت به ابتدای هفته ١٠٠ هزار تومان رشد بها داشته است.
نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: این نوسانات در روزهای هفته‌ای که گذشت، گاهی افزایشی و گاهی کاهشی بوده است اما عمده علت افزایش هفتگی، بیشتر به سبب افزایش ١۶ دلاری قیمت جهانی طلا بوده است. این درحالیست که تقاضا نیز در بازار وجود دارد اما حباب سکه با ٢٠٠ هزار تومان کاهش به پنج میلیون و ۴٠٠ هزار تومان رسیده است؛ براین اساس اگرچه افزایش قیمت در بهای انواع قطعات سکه داشتیم اما حباب سکه کوچکتر شده و قیمت سکه به قیمت واقعی‌ خود نزدیک‌تر شده است.
وی افزود: قیمت هر مثقال طلای آب شده (١٧ عیار) که حباب آن به دلیل واگذاری شمش طلا طی روزهای گذشته به صفر سیده است، با ١٩٠ هزار تومان افزایش (به دلیل افزایش بهای اونس جهانی طلا) به ١٢ میلیون و ٣٢٠ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ١٨ عیار نیز بطور متوسط با ۴۴ هزار تومان افزایش، دو میلیون و ٨۴۴ هزار تومان به ازای هر گرم مبنای معاملات طلا در پایان هفته قرار گرفته است. این کارشناس بازار سکه و طلا تصریح کرد: همانطور که اشاره شد، در حالیکه شرایط بازار بگونه‌ای است که در ماه پایانی سال و پیش از ماه رمضان و باتوجه به شرایط اجتماعی کشور قرار داریم، اما علیرغم وجود تقاضا، شرایط بازار طبیعی است و قیمت‌ها از ثبات نسبی برخوردار هستند و افزایش تقاضا سبب افزایش کاذب قیمت‌ها نشده است؛ فلذا به نوعی می‌توان گفت که قیمت‌ها واقعی هستند.
کشتی‌آرای در پایان پیش‌بینی کرد: برای روزهای پیش‌رو نیز پیش‌بینی می‌شود که حداقل طی هفته آینده همین سطح از قیمت‌ها را با اندکی نوسان جزئی که طبیعی است داشته باشیم و تا پایان سال، نوسانات به حداقل خود برسند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.